+

Talimat ve Statüler

Talimat ve Statüler
2019 – 2020 SEZONU TÜRKİYE MASTERLER VE VETERANLAR FUTBOL FEDERASYONU TÜRKİYE ŞAMPİYONASI STATÜ ve TALİMATLARI

2019 – 2020 SEZONU

TÜRKİYE MASTERLER VE VETERANLAR FUTBOL FEDERASYONU

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI STATÜSÜ

 

MADDE 1 – TAKIM SAYISI, GRUPLARIN OLUŞUMU

2019 – 2020 sezonu TMVFL Türkiye Şampiyonası Grup Müsabakaları 24 takımın katılımı ileyapılacaktır. Grup müsabakaları 3’er takımlı 8 grupta oynanacaktır.Şampiyona tarihi, yeri ve otel ve sahaları en geç Ocak ayında açıklanacaktır.Bölgesel ligde aynı grupta yer alan takımlar farklı gruplarda yer alacak şekildekura çekimi yapılacaktır.Bölgelerinde Şampiyon olan takımların kupaları final maçında verilecektir. Türkiye Şampiyonasında yer alan tüm takımların final maçında yer alması takım yöneticileri tarafından sağlanacaktır. Teknik heyet , yöneticiler ve antrenörler Şampiyona final maçında elbise veya eşofmanlı olacak( kapri ve benzeri giysilerle saha içinde olamazlar).

MADDE 2 – DERECELERİN BELİRLENMESİ VE MÜSABAKA PROGRAMI

Grup müsabakaları sonunda gruplarında 1. (birinci) olan takımlar Türkiye Şampiyonası’na devamedecektir, Gruplarında 2. (ikinci) olan takımlar Vatan Kupası’na devam edecektir, Gruplarında 3.(üçüncü) olan takımlar TMVFL Federasyon Kupası’na devam edecektir.Çeyrek ve Yarı Final müsabakaları eşleşmelerinin nasıl olacağı Tablo EK-1’de gösterilmiştir.Vatan Kupası’nı kazanan takım ile Türkiye Şampiyonu takım arasında TMVFL tarafından belirlenentarihte SÜPER KUPA müsabakası oynanır.

MADDE 3 – GRUPLARIN BELİRLENMESİ USULÜ

Grupta yer alan takımlar kura ile 1, 2, 3 numaraları çekerler. Gruplarda müsabakalar Tablo EK-1’dekifikstüre göre tek devreli lig ve puan usulüne göre oynanır. Müsabakalar sonunda en fazla puana sahipolan takımlar sıralanırlar.

MADDE 4 – FUTBOLCULARIN UYGUNLUĞU

TMVFL Türkiye Şampiyonası müsabakalarında 1980 ve daha önce doğan futbolcular oynayabilirler. 1981-1982 doğumlu futbolcular kontenjana dâhildir.Kaleciler 30 yaş veüzeri olmak zorundadır. TMVFL tarafından lisansı çıkmış dahi olsa; yaş uygunluğu taşımayan vekontenjan uygunluğu taşımayan futbolcuların oynamaları durumunda takım hükmen mağlup olur.

(1) TMVFL Türkiye şampiyonasına hak kazanan takımlar, TMVFL Türkiye şampiyonasına hak kazanamayan takımlardan takımı izin verdiği taktirde 3 futbolcu transfer yapabilir. Bu futbolcular ancak TMVFL ligi takımlarının futbolcularından olmak zorundadır. Filiz lisans çıkmaz.

 

 

 

MADDE 5 – MÜSABAKA SÜRESİ VE MÜSABAKA KADROLARI

Müsabakaların süresi 2 x 35 = 70 dakika olup devre arası 15 dakikadır. Kadro 11’i asil olmak üzere enfazla 22 kişiden oluşur. Oyuncu değişikliği sayısı 6 kişi ile sınırlıdır.

Otel konaklama listesinde adı bulunmayan  futbolcular müsabaka kadrolarında yer alamazlar .

 

MADDE 6– PUAN EŞİTLİĞİ DURUMUNDA DERECELERİN BELİRLENMESİ

Türkiye Şampiyonalarında tek devreli lig usulüne göre oynanan 3 takımlı grup müsabakalarında,takımların puanlarının eşitliği halinde derecelerin belirlenmesinde aşağıda belirtilen esaslar uygulanır.

Genel puantajda puanların eşit olan takımların;

Aynı puana sahip takım sayısı 2 (iki) ise;

1- Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne ya da averaj üstünlüğüne bakılır (grup maçında berabere biten karşılaşmada puan eşitliğinde avantajı belirlemek için maç bitiminde seri penaltı atışları yapılır ve üstünlük sağlayan takım avantaj sağlamış olur),

B) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

Aralarındaki müsabakalardaki öncelikle puan sıralaması, ikili avantaj üstünlüğü sonrasında gol averajına bakılır. Eşitliğin devam etmesi halinde takımların  fair-play sıralamasına bakılır (Öncelikle kırmızı kart sayıları dikkate alınır devamı halinde sarı kart sayılarına bakılır.) Yine eşitliğin bozulmaması halinde kura çekimi yapılır.

2-Grup maçlarında beraberlik halinde avantaj penaltısı kullanılır.

MADDE 7 – LİSANSLAR VE YÖNETİCİ KARTLARI

Türkiye Şampiyonası müsabakalarında Futbolcuların lisanslarının ibraz edilmesi zorunludur. Lisanslarını ibrazedemeyen takımların müsabakaları hakem tarafından oynatılmaz. Bir itiraz halinde TMVFLTemsilcileri futbolcuların kimlik kartlarını (Nüfus cüzdanı veya pasaport) isteyebilir. Türkiye Şampiyonası müsabakalarında itiraz edilen futbolcuların lisanslarına el konulur. Yapılan inceleme sonucu itiraz karara bağlanır. Lisansı olmayan futbolcular şampiyonada oynayamazlar. Şampiyonaya lisansınıgetirmeyen ve sistemde kaydı bulunan futbolcular 100 TL ücret karşılığında kayıp lisans çıkartabilirler.

MADDE 8 – DİSİPLİN UYGULAMALARI

Hakem tarafından kırmızı kart gösterilerek oyundan ihraç edilen futbolcular ile oyundan ihraç edilenyönetici ve antrenörler idari tedbirli olup haklarında gerekli işlem yapılmak üzere bilahare DisiplinKurulu’na sevk edilirler. Müsabakalarda oyun kurallarının ihlali nedeniyle hakem tarafından kırmızıkartla oyundan ihraç edilen futbolcularla, iki sarı kartlık eylemi nedeniyle oyundan ihraç edildiğihakem raporunda yazılı olan futbolcular ihraç edildikleri müsabakadan sonraki ilk resmi maçtan sonratakımlarında oynayabilirler. Bu durum TMVFL Temsilcisi tarafından ilgili kulüplere bildirilir. Aralıklı 4sarı kart uygulaması yoktur.

 

 

 

 

MADDE 9- ŞAMPİYONAYA GELMEKTEN VAZGEÇEN, MÜSABAKAYA ÇIKMAYAN VE SAHTECİLİKYAPAN TAKIMLARIN DURUMU

Grup müsabakalarına, çeyrek final, yarı final ve final müsabakalarına katılmayan, grup merkezindekura çekimi yapıldıktan sonra tayin ve ilan olunan saatte müsabakaya gelmeyen veya müsabakayıterk eden anlaşmalı müsabaka yapıldığı TMVFL tarafından karara bağlanan, lisans sahteciliği yapıldığıve başkasına ait lisansla bir başka futbolcunun oynatıldığı tespitedilen takım hakkında TMVFLMüsabaka Talimatı hükümleri uygulanmakla birlikte ayrıca bu takımlar bir sonraki yıl TMVFLorganizasyonlarına katılamazlar ve Kulüp Taahhütnamesinde bahsi geçen cezai şartları ödemekzorundadırlar. (Mazeretleri nedeniyle grup müsabakalarına katılamayacağını bildiren ve bumazeretleri Federasyonca uygun görülen takımlar hariç)

MADDE 10 –ESAME LİSTESİNİ İMZALAYACAK YETKİLİLER

Türkiye Şampiyonları müsabakalarında TMVFL tarafından sahaya giriş kartı verilen yönetici, teknikdirektör, teknik sorumlu veya antrenör müsabaka isim listesini bizzat imzalayarak müsabakahakemine verirler. Saha içi giriş kartı bulunmayan veya müsabaka gününde cezalı olan yönetici, teknikdirektör, teknik sorumlu veya antrenör isim listesini imzalayamaz. Müsabaka isim listesiniimzalayacak yetkili bulunmaması halinde takım kaptanı tarafından liste imzalanabilir.Türkiye şampiyonalarında müsabaka isim listesini imzalayan yönetici veya teknik kişi, hakemtarafından ihraç edildiği takdirde, yedek kulübesinde imza yetkisi olan bir başka yönetici veya tekniksorumlu yok ise müsabakanın devam eden bölümünde ve aynı grupta oynanacak diğer maçlardaoyuncu değişikliği kartını ve müsabaka isim listesini takım kaptanı imzalayabilir.

MADDE 11 – İDARİ TEDBİR

Müsabaka müddeti dışındaki (Müsabakadan önce, devre arası ve müsabakadan sonra) eylemlerinedeniyle yönetici, antrenör, futbolcu ve diğer ilgililere TMVFL Temsilcileri İDARİ-TEDBİR koymayetkisine sahiptirler. İDARİ-TEDBİR konulanlar tedbir tarihinden sonraki müsabakalarda takımlarındayer alamazlar ve bilahare TMVFL Disiplin Kurulu’na sevk edilirler.

MADDE 12 – İTİRAZLAR

Müsabaka anında, devre arası ve müsabaka sonrası takımlardan birinin, rakip takımın bir veya birkaçfutbolcusunun başkasına ait lisansla oynadığına dair bir itirazı olduğunda, bu kişi veya kişilerin kimliktespiti yapılması zorunlu olup fotoğrafı müsabaka hakemi ile birlikte çekilir. Bu işlemlerinyapılmasında ilgili kulüp yöneticileri yardımcı olacaklardır. Kimlik tespiti yaptırmaktan ve fotoğrafçektirmekten kaçınıldığı takdirde bu durum müsabaka hakemi ve TMVFL Temsilcileri tarafından raporedilir. Müsabaka sonrası bu itiraz Federasyon Temsilcilerinin incelemesi sonucu karara bağlanır. Sahte oyuncu oynatan kulüplerle ilgili resmi itirazlarda, itiraz eden kulüplerin ellerinde sahteciliğibelgeleyen resim, görüntü vb. bilgileri müsabakaların tamamlanmasından sonra TMVFL’ulaştırdıklarında itiraz dikkate alınır. Müsabakalara katılan takımlar yapacakları itirazlar için 100 TL.Depozitoyu saat 23.00’a kadar TMVFL temsilcilerine makbuz karşılığında yatırmak zorundadır.Müsabaka anında, devre arası ve müsabakanın bitiminde takımların birinin, rakip takımının bir veyabirden çok futbolcusunun, başkasına ait lisansla oynadığına, lisansta tahrifat yapıldığına vb. konulardayazılı bir itiraz yaptığında yatırmaları gereken depozito miktarı olan 100 TL’yi her futbolcu için ayrı ayrıyatırmaları gerekir.(Örneğin 3 futbolcu için itiraz yapan takım 100 TL x 3 = 300 TL. depozitoyatıracaktır.)

MADDE 13 – FORMA SETLERİ

Müsabakalarda kulüpler biri açık, biri koyu renkte veya farklı dizaynda iki takım forma getirmekzorundadır. Forma, şort, kaleci kazağı ve tozluk örnekleri TMVFL temsilcisine getirilecek, yapılacakkarşılaştırma sonucu belirlenen örnek müsabakada kullanılacaktır.

MADDE 14 – MÜSABAKA HAKEMLERİ

Türkiye Şampiyonası müsabakalarında görevlendirilecek hakem atamaları TFF tarafından yapılacaktır.

MADDE 15 – BÖLGESEL LİGDE CEZASI BULUNAN FUTBOLCU VE YETKİLİLERİN DURUMU

Bölge liginde cezalı futbolcu kaç maç cezası var ise bu ceza süresi şampiyonaya kadar sarkıyor ise oceza aynı şekilde uygulanır cezası bittiği takdirde takımda oynayabilir. Cezalı futbolcu oynattığı tespitedilen takım hükmen yenik sayılır.

MADDE 16 – MÜSABAKALARIN BAŞLAMA SAATİNE UYULMASI

Takımlar müsabaka başlama saatinde tüm teçhizatı ile statta hazır bulunmak zorundadır. Saatindemüsabakaya katılamayan takımlar hükmen yenik sayılır.

MADDE 17 – BERABERLİK HALİNDE UZATMA VE PENALTI UYGULAMASI

Çeyrek final, yarı final ve final müsabakaları beraberlikle sonuçlandığı takdirde uzatma yapılmaksızınpenaltı atışları ile kesin sonuç alınacaktır.

MADDE 18 – GOL KRALLIĞI ÖDÜLÜ

Gol kralı şampiyonada atılan gol sayısına göre belirlenecektir. Gol krallığı eşit ise bir üst tura çıkmışönde olan takımın futbolcusuna ödülü şampiyonada takdim edilir. Diğer futbolcuya TMVFL tarafındanen az bir hafta içinde ödülü iletilir.

MADDE 19 – EN İYİ KALECİ ÖDÜLÜ

En iyi kaleci ödülünü alacak futbolcu şampiyona komitesi tarafından belirlenecektir.

MADDE 20 -FAIR-PLAY ÖDÜLÜ

Şampiyonada kart durumu ve davranışlara göre şampiyona komitesi tarafından belirlenen takımaFair-Play ödülü verilecektir.

MADDE 21–TMVFL’DE GÖREVLİ BULUNAN FUTBOLCULARIN DURUMU

TMVFL bünyesinde görevli olanlar ve yöneticiler mevcut takımlarında oynayabilirler. Oynadıklarıtakdirde şampiyonadaki müsabakalarla ilgili kararlarda yer alamazlar.

MADDE 22 – VATAN KUPASI

Vatan Kupası, Türkiye Şampiyonası’nda Guruplarında 2. (ikinci) olan takımların eleme usulü ileoynanması sonucu belirlenecektir.Çeyrek final, yarı final ve final müsabakaları eşleşmeleri Tablo Ek-1’de gösterilmiştir.Vatan Kupası çeyrek final ve yarı final ve final müsabakalarında beraberlik halinde uzatmayapılmadan penaltı atışları ile sonuç alınacaktır.TMVFL Türkiye Şampiyonası‘nda uygulanacak olan tüm kurallar Vatan Kupası’nda da geçerliolacaktır.

MADDE 23 – TMVFL FEDERASYON KUPASI

Türkiye Şampiyonası’nda Gruplarında 3. (üçüncü) olan takımların eleme usulüyle oynanmasıylabelirlenecektir.TMVFL Türkiye Şampiyonasında uygulanacak olan tüm kurallar TMVFL Federasyon Kupası’nda dageçerli olacaktır

MADDE 24 – ŞAMPİYONA KOMİTESİ

Şampiyona öncesinde her kulüpten bir temsilcinin katılımı ile Şampiyona Komitesi oluşturulacaktır.Komitede TMVFL Disiplin Kurulu Başkanı yer alacak olup kararlar oy çokluğu ile alınacaktır. Toplantıyakatılmayan olduğu takdirde mevcut katılımcılarla toplantıya devam edilecek ve eşitlik durumundaDisiplin Kurulu Başkanı’nın oy kullandığı taraf geçerli sayılacaktır.Disiplin uygulamaları hariç müsabakalarla ilgili itirazlar Şampiyona Komitesi tarafından kararabağlanacaktır.

MADDE 25 – MÜSABAKALARA SAĞLIKÇI ATAMASI

Türkiye şampiyonası müsabakalarında her sahada sağlıkçı bulundurulması zorunludur. Sağlıkçılar TMVFL tarafından atanır.

Müsabaka esnalarında TMVFL yönetimi tarafından Ambulans hazır bulundurulacaktır.

MADDE 26 – UYGULANACAK TALİMATLAR

Müsabakalarda TMVFL Müsabaka Talimatı ve TMVFL Disiplin Talimatı ile uluslararası oyun kurallarıgeçerlidir.

MADDE 27 – STATÜDE BULUNMAYAN HÜKÜMLER

Bu statüde hükme bağlanmamış hususlar hakkında TMVFL Yönetim Kurulu karar vermeye yetkilidir.

MADDE 28 – YÜRÜRLÜK

Bu statü, TMVFL’nin resmi web sitesi www.tmvfl.com.tr adresinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Talimatta bulunmayan hükümlerle ilgili TMVFL yönetim kurulu karar almaya yetkilidir.

 

 

TMVFL MİLLİ KARMA GÖREV VE SORUMLULUK TALİMATI

TMVFL MİLLİ KARMA

GÖREV VE SORUMLULUK TALİMATI

 

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar

AMAÇ
Madde 1- Bu Talimatın amacı, TMVFL Millî Karma kamplarının düzen ve disiplinini sağlamak, kamp organizasyonlarında görevli unsurların görev ve yetkilerine dair usul ve esasları düzenlemektir.

 

KAPSAM
Madde 2- Bu Talimat; TMVFL Millî Karma kamplarına katılacak sporcuları, antrenörleri, doktor, fizik tedavi uzmanı, masör, beslenme uzmanı, spor psikoloğu, menajer ve TMVFL Millî Karma kamplarında Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonunun talimatıyla görev yapacak personellerin TMVFL Millî Karma kampı öncesi, sırası ve sonrasında yükümlü oldukları görev ve ödevlerle ilgili hususları kapsar.

 

TANIMLAR

Madde 3- Bu talimatta geçen;

 

Federasyon

:

Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonunu,

Kafile Başkanı

:

TMVFL Millî Karma yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde Federasyonu temsilen kafileye liderlik eden, her türlü sevk, idare ve temsilden sorumlu kişiyi,

TMVFL Millî Karma Sportif  Direktörü

 

Federasyon tarafından atanan  TMVFL Millî Karma Sportif direktörünü,

Yardımcı Antrenörler

:

TMVFL Millî Karma kamp, müsabaka ve diğer faaliyetleri sırasında yardımcı olması maksadıyla Sportif  Direktörün talimatı doğrultusunda iş görecek yardımcı antrenörleri, istatistik ve/veya kondisyon ve/veya teknik-taktik uzmanı antrenörü,

Sporcu

:

TMVFL liglerinde oynayan lisanslı futbolcuları,

Doktor

:

TMVFL Millî Karma kamp ve/veya müsabaka sürecinde kamp ve/veya müsabaka kadrosuna dahil olan bütün unsurların sağlık durumlarıyla ilgilenen tıp doktorunu,

Spor Psikologu

:

TMVFL Millî Karma kamp ve/veya müsabaka sürecinde kamp ve/veya müsabaka kadrosuna dahil olan bütün unsurların psikolojik durumlarıyla ilgilenen spor psikoloğunu,

Fizyoterapist

:

TMVFL Millî Karma kamp ve/veya müsabaka sürecinde kamp ve/veya müsabaka kadrosuna dahil millî sporcuların spor sakatlıklarına yerinde müdahale etmek üzere görev verilen fizik tedavi uzmanını,

Beslenme Uzmanı

:

TMVFL Millî Karma kamp ve/veya müsabaka sürecinde kamp ve/veya müsabaka kadrosuna dahil olan bütün unsurların, faaliyet programına uygun ve dengeli beslenmelerini sağlayan sporcu beslenmesi konusunda akademik eğitim görmüş uzman,

Masör

:

TMVFL Millî Karma kamp ve/veya müsabaka sürecinde kamp ve/veya müsabaka kadrosuna dahil millî sporcuların bedensel dinlenmelerinin, antrenman veya müsabaka esnasında doğabilecek basit sakatlıklarda gerekli müdahaleyi yaparak antrenman veya müsabakaya devamlarının sağlanması maksadıyla görev verilen sertifikalı masaj uzmanını,

Millî Karma Sporcusu

:

TMVFL Millî Karma Kampına, TMVFL Millî Karma müsabakalara hazırlanmak ve/veya TMVFL Millî Karma müsabakada görev almak üzere çağırılmış sporcuları,

Kamp

:

TMVFL Millî Karma sporcularının antrenman yapmak, turnuva, şampiyona ve müsabakalara hazırlanmak ve/veya iştirak etmek için toplandıkları, konakladığı ortam ve süreci,

Milli Karma Sorumlusu

 

TMVFL Millî Karma kampı öncesi , sırası ve sonrasında Federasyonla sürekli irtibat hâlinde, Federasyonun yönerge ve talimatlarının eksiksiz uygulanmasının sağlanması, kamp programlarının düzenlenmesi, antrenman salonunun düzenlenmesi, antrenman malzemesinin temini ve düzenlenmesi, teknik ekip veya sporcu ihtiyaçlarının karşılanması, kamp süresince aksaklıkların giderilmesi   maksadıyla Federasyon tarafından atanan TMVFL Milli Karma Sorumlusunu,

Teknik Ekip

:

Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu tarafından atanan Sportif Teknik Direktör, Antrenör ve Yardımcı Antrenörleri,

Sağlık Ekibi

:

Federasyon tarafından TMVFL Millî Karma kamp ve/veya müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında sporcuların her türlü sağlık problemiyle ilgilenmek amacıyla görevlendirilen doktor, fizyoterapist, masör, psikolog, beslenme uzmanı ve benzeri sağlık görevlilerinin tümünü ifade eder.

 

 

 

 

İKİNCİ BÖLÜM

Yükümlülükler, Unsurlar

 

Yükümlülükler

Madde 4- TMVFL Milli Karma; tanımlar bölümündeki yöneticiler, görevli antrenörler ile millî  karma  kampına davet edilen bütün sporcular ve diğerleri millî karma kampları öncesi, sırası ve sonrasında bu talimatın yüklediği görevleri eksiksiz ve gecikmesiz yerine getirmekle yükümlüdür.

Unsurlar

Madde 5- Federasyon; Millî Karma kampları ile ilgili işlerini aşağıdaki unsurları aracılığı ile yürütür.

 1. Milli Karma Sportif  Teknik Direktörü

 2. Kafile Başkanı

 3. Milli Karma Sorumlusu

 4. Antrenörler

 5. Yardımcı Antrenörler,

 6. Sağlık Ekibi,

 7. Doktor,

 8. Beslenme Uzmanı,

 9. Spor Psikologu,

 10. Fizyoterapist,

 11. Masör

 12. Sporcu

 13. Malzemeci

 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Unsurların Görev, Yetki ve Sorumlulukları

 

TMVFL Milli Karma Sportif Teknik Direktörü

Madde 6- TMVFL Milli Karma Sportif Teknik Direktörü görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır;

 1. TMVFL Milli Karma Sportif Teknik Direktörü, TMVFL Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonun belirlemiş olduğu ilkeler doğrultusunda çalışır.

 2. TMVFL Milli Karma antrenörleri ile kısa, orta ve uzun vadeli olarak hedeflerini planlamak ve bu hedefleri paylaşmak ve takibini sağlamak,

 3. TMVFL Milli Karma ve antrenörleri ile birlikte faaliyet programını belirleyerek  sunmak,

 4. TMVFL Milli Karma antrenörlerinin  düzenli çalışmasını sağlamak,

 5. TMVFL Milli Karma antrenörleri ile  kamplar ve hazırlık müsabakaları ve resmi müsabakalar ile ilgili değerlendirme toplantıları yapılmasını sağlamak,

 6. TMVFL Milli Karma Antrenörüyle sürekli irtibat hâlinde bulunmak; kamp öncesi, sırası ve sonrasında Antrenörün teknik taleplerini belirleyerek  teknik federasyona  sunmak,

 7. TMVFL Milli Karma’ya seçilecek sporcuları izlemek, antrenör ve yardımcı antrenörleri ile değerlendirmelerde bulunarak seçmek ve kamuoyu ile paylaşmak,

 8. TMVFL Milli Karma ile ilgili her türlü çalışmayı yapmak ve gerekli gördüğü veya Federasyonun talip etmesi halinde çalışmaları ile ilgili rapor ve düşüncelerini TMVFL Federasyonu ile paylaşmak,

 9. TMVFL Milli Karma ile ilgili haber, bilgi ve açıklamayı Federasyon adına yapmak,

 10. TMVFL Milli Karma kampından sonra millî karma ile ilgili görüşlerine yer verdiği bir rapor hazırlayarak federasyona sunmak.

TMVFL Milli Karma Sorumlusu

Madde 7- TMVFL Milli Karma Sorumlusu görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır;

 1. TMVFL Milli Karma Sorumlusu yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinde herhangi bir aksaklık olmaması için çaba göstermek,

 2. TMVFL Milli Karma Teknik Ekibi ile hedefe yönelik kamp, antrenman, turnuva, hazırlık maçı programlarını düzenleyerek faaliyetlerden yeterli bir süre  öncesinde Federasyona ulaştırmak,

 3. TMVFL Milli Karma Teknik Ekibinin kamp ve benzeri faaliyetler için belirlediği aday sporcu kadrosunu zamanında Federasyona ulaştırmak,

 4. Kadroda bulunan sporcuların ve diğer görevlilerin görev izin yazılarının kurumlarına yazılabilmesinin temini için faaliyetin başlangıç tarihinden yaklaşık iki hafta önce ayrıntılı adres cetveli hazırlayarak Federasyona ulaştırmak.

 5. Görev izin yazılarının ilgili kurumda işleme konulmamış olması, yanlış adrese gitmiş olması ve benzeri olumsuz durumlar doğma ihtimaline karşı aday kadrodaki sporcularla ve diğer görevlilerle önceden görüşüp durumu tespit etmek; sorun doğmuşsa Federasyonla temasa geçerek çözümlemek,

 6. Federasyon tarafından onay verilen kamp merkezlerinde    TMVFL Milli Karma Teknik Ekibinin belirlediği antrenman ve konaklama koşullarının temini için faaliyetten en az yaklaşık iki hafta önce ayrıntılıAntrenman - Servis ve Konaklama Cetvelini” Federasyona ulaştırmak.

 7. Federasyon tarafından onay verilen kamp merkezlerinde TMVFL Milli Karma Teknik Ekibinin ve Sağlık Ekibinin birlikte belirlediği antrenman, beslenme, barınma, ulaşım, dinlenme ve benzeri hazırlanma koşullarının temini için faaliyetten en az yaklaşık iki hafta önce “Ayrıntılı Zaman Çizelgesini” Federasyona ulaştırmak.

 8. Kamp süresi içinde TMVFL Milli Karma Teknik Ekibi tarafından talep edilen antrenman malzemesinin temini için faaliyetten en az 20 gün önce kamp malzemesi talep listesi hazırlayarak Federasyona ulaştırmak; malzemenin kamp merkezine nakli için gerekli düzenlemeler yapılırken Federasyonla temas hâlinde olmak; Federasyon tarafından temin edilen malzemenin alan kişilere zimmetlenmesini ve zimmet belgelerinin Federasyona ulaştırılmasını sağlamak,

 9. Kampta hastalanan, zehirlenen, yaralanan veya sakatlanan sporcuların ve/veya teknik ekibin Türkiye Masterler ve Veteranlar Federasyonu Sağlık Kurulunun yönlendirmesi doğrultusunda hastaneye sevkini sağlamak ve tedavi sürecini takip ederek Kafile Başkanı ve Federasyona rapor vermek,

 10. TMVFL Milli Karmanın bütünlük içinde, Federasyonun ilke ve prensipleri doğrultusunda hareket etmesini sağlamak; aksi davranışları Kafile Başkanı ve Federasyona rapor etmek,

 11. TMVFL Milli Karmanın yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinde herhangi bir aksaklık olmaması için çaba göstermek,

 12. Sporcu, teknik ekip ve idarî heyetten oluşabilecek delegasyonun pasaport son geçerlilik tarihlerini yakından takip etmek; gerekli prosedürün aksaksız yürütülebilmesi için pasaport sahiplerini uyarmak, vizeler için seyahatten 30 gün önce pasaportları toplayarak başvurunun yapılmasını sağlamak,

 13. Federasyon tarafından onay verilen yurt dışı organizasyonlarda uyulacak antrenman, müsabaka, beslenme, barınma, iç ve uluslararası ulaşım, dinlenme ve benzeri uygulama koşullarının bilinmesi için seyahatten en az 20 gün önce “Ayrıntılı Zaman Çizelgesi” hazırlayarak Federasyona ulaştırmak,

 14. Seyahat veya yurt dışındaki faaliyet süresi içinde hastalanan, zehirlenen, yaralanan veya sakatlanan sporcuların ve/veya teknik ekibin, organizatör ülke sorumlularıyla temasa geçerek fizyoterapist/masör veya takım doktoru nezaretinde hastaneye sevkini sağlamak ve tedavi sürecini takip ederek anında Federasyona rapor vermek,

 15. TMVFL Milli Karmanın bütünlük içinde, millî temsil ilke ve prensipleri doğrultusunda hareket etmesini sağlamak; aksi davranışları Kafile Başkanı ve Federasyona rapor etmek,

 16. Yurt dışında gerçekleştirilen faaliyetle ilgili ayrıntılı faaliyet değerlendirme raporu hazırlayarak yurda dönüşü müteakip 7 gün içinde Federasyona ulaştırmak,

 17. Kampta meydana gelebilecek her türlü idarî sorunu öngören bir plan hazırlayarak tedbirlerini almak, doğabilecek ihtiyaçların giderilmesi için kamp yapılacak tesislerin ve kampların yapıldığı yerin yetkilileriyle sürekli irtibat hâlinde olarak gerekli koordinasyonu sağlamak,

 18. Kampın sağlıklı ve düzenli yürütülebilmesi için kampa gelecek ziyaretçiler ve basın mensupları için Kamp Talimatında hüküm bulunmayan durumlara yönelik Başkanın onayını alarak uygun düzenlemeler yapmak,

 19. Anma toplantısı, özel eğlence, basın toplantısı, imza günü, röportaj, kamp programı dışında sporcuların kampı terk etmesine sebep olacak özel geziler ile ilgili, Federasyonla irtibata geçerek düzenlemeler yapmak.

 20. Federasyona verilmiş olan faaliyet programını alarak kamp süresince uygulanacak antrenman programına ve mümkünse Antrenörün talebine uygun özelliklerdeki spor tesislerinin Federasyon kanalıyla gerekli yazışmaların yapılarak TMVFL Milli Karmaya tahsis edilmesini sağlamak,

 21. Kamp hizmetlerinin düzgün bir biçimde verilmesi için kamp yapılacak tesislerin yetkilileriyle önceden irtibat ve mutabakat sağlamak,

 22. Kamptaki günlük faaliyetlerin idarî seyir raporunu düzenli biçimde tutarak gideremediği aksaklıkları Federasyona bildirmek ve kamp sonunda tuttuğu raporu Federasyona  sunmak,

 23. Kamp süresince TMVFL Milli Karmanın her türlü ulaşım ve konaklama işlemini denetim altında tutmak; herhangi bir aksaklığa karşı tedbir almış olmak,

 24. Kampta ve müsabakada giyilecek kıyafetlerin ve kullanılacak malzemenin kampın ilk gününe eksiksiz olarak yetişmesini sağlamak için sorumlularla birlikte hareket etmek,

 25. Teknik ekibin, sporcuların ve diğer görevlilerin sağlık sorunlarıyla ilgilenmek, kamp merkezinde çözümlenemeyen sağlık problemleri için en yakın sağlık kuruluşuna ulaşımı temin etmek,

 26. Masöre; kullanacağı ilaçları söylemek ve bunların kontrollü, usûlüne uygun kullanımını denetim altında tutmak.

 27. Kampa katılan bütün görevlilerin; özellikle sporcuların TMVFL Milli Karma diyetine uygun beslenmelerini sağlamak, beslenme düzenindeki aksaklıkları hızla gidermek,

 28. Federasyon tarafından verilebilecek diğer görev ve sorumlulukları yerine getirmek,

TMVFL Milli Karma Antrenörleri ve Yardımcı Antrenörleri

Madde 8- TMVFL Milli Karma Antrenörünün ve Yardımcı Antrenörün görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır;

 1. TMVFL Milli Karma antrenörleri ve yardımcı antrenörleri, hedeflerini, kısa, orta ve uzun vadeli olarak planlayıp teknik direktöre sunarlar.

 2. TMVFL Milli Karma antrenör ve yardımcı antrenörleri, görev yaptığı süre içinde, Sportif Teknik Direktörü, Kamp yöneticisi, antrenör, sporcu ve ilgili diğer kişilerle iyi ilişkiler içerisinde olmak durumundadır. TMVFL Milli Karma antrenörleri, çalışmalar sırasında, ekip çalışması anlayışıyla, ekibinde bulunan diğer elemanlarla iyi bir işbirliği içerisinde, kendilerinden en yüksek verimi alabilecek şekilde çalışmalarını planlarlar.

 3. TMVFL Milli Karma antrenör ve yardımcı antrenörleri, bölgelerdeki bütün müsabakaları izlemeye çalışırlar. Yapmış oldukları bu çalışmaları ve bununla ilgili raporlandırmalarını rutin olarak, TMVFL Milli Karma Sportif teknik direktöre ve teknik kurula iletirler.

 4. TMVFL Milli Karmaya sporcu seçimi sırasında kulüp antrenörlerinin görüşlerinden yararlanmalıdırlar.

 5. TMVFL Milli Karma antrenörleri, organizasyon  sırasında kullanılacak malzemeler, saha tahsisi ve otel konusunda TMVFL Milli Karma Sorumlusundan uygun süre öncesinde talepte bulunur.

 6. TMVFL Milli Karma Sorumlusu ile birlikte, çalışmaların verimli geçmesi konusunda gerekli her türlü önlemleri alır.

 7. Kamp ve TMVFL Milli Karma faaliyetlerinin duyurulması amacıyla; Faaliyetin, hedeflerinin  ve programının ilgili basın-yayın kuruluşlarına duyurulması ve gereken web sayfalarında yayınlanması konusunda gerekli metni hazırlar ve ilgililere iletir.       

 8. TMVFL Milli Karma antrenörleri, organizasyonun tüm safhaları boyunca sportmence davranmaları ile iyi bir yurttaş olmanın yanında davranışlarıyla da örnek olur. Bu nedenle TMVFL Milli Karma antrenörleri, sporculara kötü örnek olacak davranış içerisine giremezler.

 9. Antrenmanlarda ve müsabakalarda, federasyon tarafından sağlanan ve organizasyon için gerekli olan diğer malzemelerin kullanılması ve devamlılığından sorumludur. Antrenörler faaliyet öncesinde sporcu sayısına uygun malzemeyi federasyondan talep eder. Bunları imza karşılığı sporculara teslim eder, artan ve faaliyet sonunda geriye toplanan malzemeleri de faaliyet sonunda tutanakla federasyona iletirler.

 10. TMVFL Milli Karma antrenörleri, faaliyetler sırasında, gerekli yardımcı personelin (doktor, masör, psikolog, yardımcı antrenörler, vb) bulundurulması konusunda gerekli çalışmaları yaparlar. Faaliyet için gerekli olan malzemelerin içeriği konusunda teknik direktör aracılığı ile kamp sorumlularıyla önceden bağlantı kurarak malzemelerin teminini sağlamalıdır.

 11. TMVFL Milli Karma antrenörleri, organizasyon sonunda, faaliyet raporunu federasyona ulaştırırlar. Söz konusu raporun içeriğinde: Faaliyetin hedefleri, faaliyete katılanların listesi, faaliyete davet edilip de katılamayanlar var ise bunların isimleri ve belgeli mazeretleri, faaliyet sırasında özetle yapılan çalışmalar (antrenman programları dahil), hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı, sorunlar, çözüm yolları ve önerileri mutlaka olmalıdır. Rapor ilgili formata uygun şekilde hazırlanmalıdır.

 12. Federasyon tarafından verilebilecek diğer görev ve sorumlulukları yerine getirir.

TMVFL Milli Karma Doktoru

Madde 9- TMVFL Milli Karma Doktorunun görev ve sorumlulukları;

 1. Kampa katılan sporcuların kamp başlangıcında genel sağlık taramasının yapılmasını sağlamak,

 2. Sporcu sağlık formu düzenleyerek sporcuların kamp sırasında ve iki kamp arasında geçen sürede sağlık ve gelişim durumlarıyla ilgili arşiv oluşturmak,

 3. Sporcuların antrenman ve/veya müsabakaya katılacak durumda olup olmadıklarına dair Teknik Ekibe bilgi vermek,

 4. Sporcuların sağlığı için gereken ilaç, bandaj, sportif destek malzemesi ile ilgili olarak Teknik Ekibe bilgi vermek,

 5. Sporcuların izinsiz ilaç kullanımlarını engellemek için gerekli tedbirleri almak; doping ve genel sağlık konularıyla ilgili olarak sürekli bilinçlendirme çalışmaları yapmak,

 6. Doping numune alımı için gerekli organizasyonu yapmak ya da yapılan bir organizasyona yardımcı olmak,

 7. Sporcuların doping maddesi içerebilecek hazır yiyecek ve/veya içecekler tüketmelerine engel olmak,

 8. WADA tarafından yayınlanan doping listesinde yer alan maddelerin ve bu maddeleri ihtiva eden farklı ticarî markaların güncellenmiş listesini elde etmek ve kamp yetkilileri başta olmak üzere bütün sporcuların bu markalardan haberdar olmalarını ve bu ürünleri kullanmamalarını sağlamak,

 9. Kamp ve antrenman merkezine en yakın sağlık merkezi ile sürekli irtibat hâlinde olarak muhtemel sorunlarda gerekebilecek acil müdahaleler için hazırlıklı olmak,

 10. Tedavisi otelde yapılamayacak durumdaki sporcuya, yurt içinde veya yurt dışında hastaneye gidip hastaneden çıkıncaya kadar yakın nezaret etmek; durum hakkında ayrıntılı bilgi alarak bunu TMVFL Milli Karma Antrenörleri, Kamp Sorumlusuna sözlü, Kafile Başkanına ve ayrıca Federasyona yazılı olarak rapor etmek,

 11. Masöre; kullanacağı ilaçları söylemek ve bunların kontrollü, usûlüne uygun kullanımını denetim altında tutmak.

TMVFL Milli Karma Fizyoterapisti

Madde 10- TMVFL Milli Karma Fizyoterapistin görev ve sorumlulukları şunlardır;

 1. Sağlık Kurulu ve kamp doktoru ile iş birliği içinde kas kuvveti ve mukavemeti, anaerobik güç ölçümü testleri yaparak / yaptırarak sporcuların fiziksel performans düzeylerini tespit etmek ve daha yüksek performans için Teknik Ekip ve sporcularla iş birliği içinde çalışmak,

 2. Her tür ölçüm çalışmaları için gerekli organizasyonları sağlamak veya yapılan bir organizasyona yardımcı olmak,

 3. Yapılan test ve ölçümlerde kapasite ve performanslarının düşük olduğu tespit edilen sporcular için özel fiziksel tedavi, rehabilitasyon ve egzersiz programları hazırlamak, uygulamak.

TMVFL Milli Karma Psikologu

Madde 11- TMVFL Milli Karma Psikologun görev ve sorumlulukları şunlardır;

 1. Sporcuların kişilik özellikleri, bilişsel, bedensel kaygıları ve yarışma kaygıları ile özgüvenleri, dikkat-konsantrasyon özellikleri ve motivasyonel düzeylerine ilişkin bilgiler oluşturacak testleri uygun antrenman periyodlarında uygulayarak değerlendirmek; müsabaka periyodlaması içinde gerekli yardımı sağlamak; bu amaçla Teknik Ekibi uyarıp desteklerini alarak sporcuların katılımlarının sağlanmasını temin etmek ve Başkana periyodik raporlar sunmak,

 2. Psikolojik periyodlamaya paralel olarak yurt içi ve yurt dışı kamplarda uygun olan süreler içinde sporcu ve Teknik Ekibin iletişim becerilerinin gelişmesine yardımcı olmak; sporcuların yarışma kaygısı ile başa çıkmalarını sağlamak amacıyla kaygı ile başa çıkma becerilerini; yarışmalara daha kolay hazırlanmalarını sağlamak amacıyla zihinsel antrenman tekniklerini öğretmek ve motivasyonlarının yükseltilmesi için çalışmalar planlamak, 

 3. TMVFL Milli Karma aday kadrosunda olan tüm sporcuların psikolojik profillerini oluşturmak; antrenman ve maç davranışlarına ilişkin notlar tutmak ve dosyalamak,

 4. TMVFL Milli Karmayı oluşturan sporcular başta olmak üzere TMVFL Milli Karma kampının bütün unsurlarına psikolojik danışmanlık hizmeti vermek,

 5. Sporcuların performanslarını engelleyen psikolojik sorunlarını azaltmak; psikolojik hazırlıklarını tamamlayarak en üst performansa ulaşmalarını ve iyi bir kamp dönemi geçirmelerini sağlamak,

 6. Sporcuların ve Teknik Ekibin beceri öğrenimi (sporcunun daha kolay beceri sergilemesine yardımcı olmak) açısından gerekli hazırlıkları yaparak gerekli becerileri kazanmasını sağlamak,

TMVFL Milli Karma Masörü

Madde 12- TMVFL Milli Karma Masörün görev ve sorumlulukları şunlardır;

 1. Sporcuların kendilerini dinç ve zinde hissetmeleri, ruhsal gerginlikten arınmaları için masaj yaparak sportif motivasyona katkı sağlamak,

 2. Antrenman ve müsabaka öncesi sporcuların kaslarını uyararak sportif aktiviteye hazır hâle getirmek,

 3. Antrenman ve müsabaka öncesi sporcuların pasif ve aktif ısınmalarını sağlamak,

 4. Antrenman ve müsabaka sırasında oluşabilecek kas gerginliği ve krampları derhâl müdahale ederek gidermek,

 5. Antrenman veya müsabaka sonrasında sporcunun iyi dinlenmesini sağlayarak bir sonraki antrenman veya müsabakaya hazır hâle getirmek,

 6. Doktorun ve beslenme uzmanının verdiği ilaçları, vitamin, mineral, yiyecek ve içecekleri periyoduna ve dozajına uygun kullanması, önerdiği tedaviyi aksaksız yerine getirmesi için sporcuya yardımcı olmak,

 7. Geçirilmiş sakatlıklar sonrasında meydana gelebilecek fiziksel güvensizliği giderme sürecinde sporcuya destek olmak,

 8. Müsabaka öncesi; soyunma odasının TMVFL Milli Karma içeri girmeden önce müsabaka masaj ve bakımına hazırlanması için yeteri kadar önce salonda, soyunma odasında yerini almak; sporcuların içme sularını, doktorun önerdiği sıvı karbonhidrat-mineral takviyelerini kontrol etmek, hazır bulundurmak,

TMVFL Milli Karma Beslenme Uzmanı

Madde 13- TMVFL Milli Karma Beslenme Uzmanının görev ve sorumlulukları şunlardır;

 1. Kamp süresince antrenman ve/veya müsabaka şiddetine ve antrenman periyodlamasına uygun şekilde sporcuların en iyi performansı gösterebilmeleri ve yorgunluğun önlenebilmesi/azaltılabilmesi amacıyla beslenme programları hazırlamak ve sporcular tarafından uygulanmasını sağlamak. Antrenman ve müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında sporcuların performansta devamlılıklarını sağlayacak, yorgunluğu azaltabilecek beslenme takviyeleri bulundurulması için gerekli tedbirleri almak ve bu beslenme takviyelerinin kullanımını sağlamak; sporcuları ve teknik ekibi bu ürünlerle ilgili bilgilendirmek,

 2. Antrenman ve müsabaka öncesi, sporcuların maksimum performans gösterebilmelerine engel olabilecek beslenmeye bağlı sağlık sorunlarını saptamak ve düzeltilmesini sağlamak,

 3. TMVFL Milli Karma kadrosunda olan tüm sporcuların performanslarını ve sağlıklarını etkileyebilecek beslenmeye bağlı sağlık sorunlarını düzeltilmesi amacıyla takip etmek,

 4. Sporcuların sindirim ve kilo sorunlarıyla ilgili performanslarını olumsuz etkilemeyecek özel diyetler hazırlamak ve uygulamasını temin etmek,

 5. Kamp merkezindeki mutfak ve yemekhane hizmetlerinin düzenli ve verimli yürütülmesini sağlamak,

 6. Kamp merkezlerinde tüketilen gıda maddelerinin sağlık şartlarına uygunluğunu kontrol etmek,

 7. Sporcuların kamp sonrasında da dengeli ve yeterli beslenmelerini sağlamak için kamp sırasında bilinçlendirme amaçlı çalışmalar yapmak; kamp sonrasında bunları takip etmek.

TMVFL Milli Karma Sporcusu

Madde 14- TMVFL Milli Karma Sporcularının görev ve sorumlulukları şunlardır;

 1. Millî temsilin sadece millî müsabaka ile sınırlı olmadığını bilmek ve bu bilinçle kamp periyodunun her aşamasında millî temsile yakışır tutum ve davranışlar sergilemek,  

 2. İzin gün ve/veya saatleri dışında kampta kalmak; özel veya resmî işlerini izin süresi içinde, kamp veya müsabaka konsantrasyonunu bozmayacak şekilde takip etmek,

 3. Arkadaşlarıyla iyi geçinmek; özel meselelerini kamp süreci dışında tutmak, TMVFL Milli Karma çatısı altında arkadaşına, takıma veya antrenörlerine sürekli pozitif tavırlar sergilemek, olumlu mesajlar vermek,

 4. Kamp yeri ve koşulları ile ilgili, kamp içinde veya dışında negatif yorum yapmamak, eleştiride bulunmamak; Federasyon yetkilileri tarafından fikri sorulmadıkça kamp koşulları, konaklama standartları, TMVFL Milli Karmanın durumu, Teknik Ekibin veya Sağlık Ekibinin yaklaşımlarıyla ilgili bir değerlendirme dile getirmemek,

 5. Ne amaçla ve ne koşullar altında olursa olsun, kamptaki en yetkili kişinin izni olmaksızın oda servisinden yararlanmamak; odasına su haricinde içecek ve herhangi bir yiyecek sokmamak,

 6. Odalara; yakınlık derecesi ne olursa olsun hiçbir surette misafir kabul etmemek; kamp merkezinin lobisine gelecek ziyaretçilerle görüşmek için kamptaki en yetkili kişinin iznini almış olmak,

 7. Sporcuların davranışları, genel ahlaki kurallara grubun genel kurallarına ve TMVFL Milli Karma antrenörleri tarafından konulan tüm kurallara uygun olmalıdır.

 8. Sporcular yasalar ve yönetmeliklerde suç sayılabilecek hiçbir hareket veya hareketlerde bulunamazlar.

 9. Sporcular, TMVFL Milli Karma Teknik ekibi tarafından belirlenen kamp programına (kalkış, antrenman ve yatış saatleri vb. ) harfiyen uymak zorundadırlar.

 10. Tüm antrenmanlara, müsabakalara ve toplantılara zamanında katılmalıdırlar. TMVFL Milli Karmasına çağrılan futbolcu geçerli bir mazeretini belgeli olarak Federasyona bildirmedikçe kampa katılmak zorundadır. Belgeli geçerli bir mazeret sunmadan ve Federasyondan izin almadan kampa katılmayan futbolcu 1 yıl süre ile TMVFL Milli Karmasına davet edilemez. Bu sürenin kısaltılması ya da uzatılması Federasyonun kararı ile değişebilir.

 11. Herhangi bir sakatlık ve hastalık durumunu en kısa süre içerisinde yetkililere veya TMVFL Milli Karma antrenörüne bildirmelidirler.

 12. Kampa davet edilen TMVFL Milli Karma sporcuları sakatlıklarını belirten doktor raporu almış olsalar bile  raporları ile birlikte kampa katılacaklar; kampın ilk gününde  federasyon doktorunun vereceği karar doğrultusunda  hareket edeceklerdir.

 13. Takım kaptanı, kampta yer alan diğer tüm sporcularla birlikte takıma yeni giren sporculara rehberlik etmeli ve yardımcı olmalıdır.

 14. Sporcular yasaklanmış ilaçlardan ve alkolden uzak durmalıdır. Ayrıca herhangi bir yasaklı ilacı veya alkollü içeceği bulundurmamalı ve tüketmemelidirler.

 15. Diğer sporcuların hazırlığını veya müsabakalara olan hazırlığını bozacağı, rahatsız edeceği düşünülen herhangi bir faaliyetten ya da davranıştan kaçınmalıdır. 

 16. Diğer sporcuların sportif becerilerini ve performanslarını doğrudan ya da dolaylı olarak riske sokacak bilerek ya da dikkatsizce yapılan ya da takım üyelerine benzer etki yapacak her türlü faaliyetlere katılmaktan kaçınmalıdırlar.

 17. TMVFL Milli Karmaya ve Federasyon çalışanına veya görevlilerine karşı direk ya da dolaylı yoldan eleştiriye sebep olacak davranışlar içerisinde bulunmamalıdırlar.

 18. TMVFL Milli Karma müsabaka ya da antrenman organizasyonu için sağlanan bir konaklama yerinde oluşan herhangi bir fiziksel zarar odada kalan kayıtlı kişi ya da  sporcu tarafından ödenmek zorundadır.

 19. Sporcular, antrenöre ya da görevli kişiye veya bu kişiler tarafından görevlendirilmiş diğerlerine, vücuda zarar verebilecek ya da takımın veya TMVFL Milli Karma kontrolü ya da yetkisi altındaki diğer katılımcıların huzurunu bozacağı bilinen ya da gözlemlenen herhangi bir davranışta bulunmamalıdırlar.

 20. TMVFL Milli Karma sporcuları konaklama yaptığı tesis ya da otelde konaklamakta olan diğer misafirlerle uygun ve seviyeli bir davranış içinde bulunmak zorundadır. Sporcular zorunlu hallerde doğrudan müdahale yerine TMVFL Milli Karma yetkililerine durumu iletmek zorundadırlar.

 21. Sporcular davranış kurallarının ya da TMVFL Milli Karma davranış kurallarının başka bir kişi tarafından bozulmasına yardım etmemeli, ortaklık etmemeli, desteklememeli veya cesaretlendirmemelidirler.

 22. Sporcular kamp dışına antrenörden izin almaksızın çıkamaz ve herhangi bir kişisel program yapamazlar.

 23. Sporcular TMVFL Milli Karma yetkilisinin ve federasyonun bilgisi olmadan herhangi bir açıklama (basın açıklaması vb) yapamazlar.

 24. Sporcular TMVFL Milli Karma antrenörlerinin programları çerçevesinde her türlü testte hazır bulunmalı ve tam performans göstermelidirler.

 25. TMVFL Milli Karma yetkililerinin izin vermiş olduğu bilimsel çalışmalara (anket vb. ) tam destek vermelidirler.

 26. İstenildiği an doping kontrolüne girmek veya düzenlenen seminere mazeret göstermeksizin katılmalıdırlar.

 27. TMVFL Milli Karma sponsorlarıyla yapmış olduğu anlaşmalara uygun olarak sporculara düşen görevler eksiksiz yerine getirilmelidir.

 28. Sporcular, TMVFL Milli Karma tarafından her zaman için istenecek belge ve dokümanlar içerisinde yer alan pasaport ile ilgili süreleri, vizeleri takip etmek ve vizelerini zamanında yaptırmak, resim web dokümanları hazır bulundurmak, kişisel bilgilerde meydana gelen değişiklikleri zamanında bildirmelidirler (soyadı değişikliği vb).

 29. TMVFL Milli Karma tarafından istenilmesi halinde TV programları ile eğitim programları çekimlerine katılmalıdırlar.

 30. TMVFL Milli Karmanın bir parçası olarak seyahat ederken ya da katılımda bulunurken gerekli olduğu belirtilen yerlerde ve durumlarda milli karma üniformasını ve diğer resmi giysileri giymelidirler.

 31. TMVFL Milli Karma kamp ve müsabakaları sırasında, sporcuların, anne, baba, kardeş, arkadaş vb. kimselerin sporcunun ve diğer takım arkadaşları ile antrenörlerin konsantrasyonlarını bozmamalarına dikkat etmeleri gereklidir. Bu tür görüşme ve ziyaretler için, antrenörden mutlaka izin alınması gereklidir.

 32. Sporcular; ödül törenlerinde, açılış ve kapanış seremonilerinde, gurur, onur, saygınlık ve Türk bayrağına ve ulusal marşına saygıyı ifade edecek şekilde davranmak zorundadır Bu beklenti, sadece tavrı değil  aynı zamanda giysiyi de kapsar. Bu beklentinin özünü korumada, sporcuların müsabaka ya da ilgili bir etkinlik sırasında Türkiye dışındaki diğer ülkelerin bayraklarını taşımasına, giymesine veya göstermesine izin verilmez. Ayrıca, TMVFL Milli Karma temsilcileri olarak, diğer ülkelerin ulusal marşları çalarken sporcuların uygun bir şekilde davranması gereklidir.

TMVFL Milli Karma:

 1. TMVFL Milli Karması, TMVFL Masterler Ligi’nde yer alan takımlarda oynayan futbolcular arasından seçilir. TMVFL Milli Karması oyuncu dağılımında tüm bölgeler dikkate alınacaktır.

 2. Sezon içerisinde, -pozisyon gereği hariç olmak üzere- toplamda 5 kırmızı kart gören oyuncu TMVFL Milli Karması’ndan çıkarılır.

 3. TMVFL Milli Karması, TMVFL Yönetim Kurulu’nda üye olarak bulunan, TMVFL Milli Karması Sorumlusu üyeye bağlı olarak çalışır.

 4. TMVFL Milli Karması’na seçilen bir futbolcu, mazeret bildirmeksizin takım organizasyonlarında yer almaması durumunda 1 yıl süre ile kadro dışı bırakılır.

 5. TMVFL Milli Karması’nda yer alan futbolcular kamp, turnuva veya karşılaşma öncesi takım toplanma merkezlerine kendi veya kulübünün imkânları ile gelecektir. Toplanma merkezinden sonraki tüm ulaşım, konaklama ve sporcu malzemeleri TMVFL tarafından karşılanacaktır.

 6. TMVFL Milli Karması toplanma merkezinde; Teknik direktör, antrenör, sağlıkçı, masör ve TMVFL Milli Karması’ndan sorumlu TMVFL Yönetim Kurulu üyesi hazır bulunarak, gidiş ve dönüşte takımla birlikte hareket etmek zorundadır.

 7. TMVFL Milli Karması’nın uluslararası müsabakalarda yapacağı yurtdışı seyahatlerde, karmada yer alan futbolcular pasaport, vize vb. iş ve işlemler ile masrafları kendi imkânları ile çözecektir.

 8. TMVFL Milli Karması’nın her türlü organizasyonlarda maç programındaki tarih, saat veya yer değişikliği ile ilgili nihai kararı TMVFL Yönetim Kurulu karar verir.

 9. Milli karma futbolcu kadrosu 18 kişiden oluşur. Yönetim kurulu onayı ile sayı arttırılabilir.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Çeşitli Hükümler

Talimatta bulunmayan hükümler

Madde 15- Bu Talimatta hükme bağlanmamış hususlar hakkında TMVFL Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu karar vermeye yetkilidir.

Yürürlük

Madde 16 – (1) Bu Talimat, TMVFL’nin resmi web sitesi olan www.tmvfl.com.tr adresinde yayınlanarak yürürlüğe girer.

Yürütme

Madde 17 – (1) Bu Talimat hükümlerini TMVFL Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu yürütür.

 

2019-2020 SEZONU TMVFL LİG STATÜSÜ

 

TÜRKİYE MASTERLER VE VETERANLAR FUTBOL FEDERASYONU

 TMVFL LİG STATÜSÜ

2019-2020 SEZONU

 

MADDE 1 – AMAÇ ve KAPSAM

Amaç: Türk Futbolunun gelişmesine katkıda bulunmak bu katkıyı Uluslar arası alana taşıyarak bununla ilgili çalışmalar yapmak. Spor Kulüpleri özel ve tüzel kişi Kamu Kurum ve Kuruluşlarına destsek vermek görüş bildirmek Dernek üyelerinin Sosyal ve sportif ihtiyaçlarını karşılamak ve yardımda bulunmak. Millî Karma ile yapacağımız Uluslararası Müsabaka gelirlerinin belirli bir oranı sosyal sorumluluk projelerine aktarmak. Dar gelirli Ailelerin yetenekli çocuklarını bularak eğitim ve spor yapabilmeleri için gerekli maddi destekte bulunmak. Bu anlamda Türkiye’nin her bölgesinde takımlar oluşturmak ve bölgesel ligler düzenlemek. Oluşan takımların Federasyonumuza bağlı Dernek haline getirmek. Ülkemizin her bölgesinde oluşan sportif faaliyetler nedeniyle yeni yıldızlar keşfetmek ve bunların Türk Futboluna kazandırılabilmesi için gerekli desteği sağlamak.

Kapsam: Bu statü, TMVFL tarafından futbolun Türkiye genelinde, 81 ilde bölgesel, kriterli ve deplasmanlı olarak oynanmasını sağlamak, lige katılım koşullarını, kulüplerin, teknik kişilerin, futbolcu ve diğer ilgililerin uymakla yükümlü oldukları kuralları ve bu liglerde oynanacak müsabakaların organizasyonuna ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. 2019 – 2020 sezonu liglerin başlaması ve Türkiye Şampiyonası bitimini kapsamaktadır.

 

MADDE 2 – TMVFL’IN OLUŞUMU ve KATILIM ŞARTLARI

1. TMVFL Türkiye’nin en üst Master ve Veteran Futbol Federasyonu Ligidir. TMVFL’nin

isimlendirilmesi yetkisi münhasıran TMVFL Yönetim Kurulu’na aittir.

2. TMVFL, illere verilen kontenjan kapsamında 2018 – 2019 Sezonunda bu statüde belirtilen kriterleri yerine getiren takımlardan oluşur.

3. 2019 – 2020 sezonu Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu Ligi …takımlı …grup, …takımlı … grup olmak üzere toplam …grupta oynanır.(EK:2) verir.

4. TMVFL’ye katılacak olan kulüpler “Katılım Formu”nu TMVFL tarafından talep edilen sürede TMVFL’ye göndermek zorundadır. Söz konusu formu TMVFL’ye göndermeyen, lige katılım ücretini yatırmayan, kriterlere uymayan, TMVFL talimat ve düzenlemelerine aykırı hareket eden kulüpler TMVFL müsabakalarına katılamazlar.

5. 2019 – 2020 Sezonunda TMVFL’ye katılacak olan takımlar lige katılım ücretini TMVFL’nin ilgili hesabına kura çekiminden önce yatırmak zorundadır. Katılım ücreti takımın grupların belirlenmesinden sonra ligden çekilmesi halinde iade edilmez.

6. TMVFL’ye katılan takımların antrenman ve müsabakalarda fiilen kullanılan, mülkiyeti kulübe ya da kulübün bağlı olduğu kuruma ait olan veya bu kulüplere tahsis edilmiş, soyunma odaları ve hakem odasına sahip, nizami boyutlarda, doğal çim veya uygunluğu TMVFL tarafından onaylanmış suni çim zeminli, TMVFL tarafından ilgili kulüplere bildirilen TMVFL kriterlerine uygun bir sahayı temin etmeleri zorunludur.

7. 2019 – 2020 Sezonunda Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandığı halde bu hakkını kullanmak istemeyen takım/takımların yerine sıralamadaki takım/takımlar Türkiye Şampiyonasına katılır.

 

MADDE 3 – TAKIMLARIN UYGUNLUĞU

1. Katılımcı takımların dernek statüsünde olmaları gerekmektedir. Dernek kriterine henüz uyamamış takımların lige alınmasıyla ilgili yetki yönetim kuruluna aittir. Yabancı oyuncular derneğe üye olmak zorunda değildir.

2. Lige katılacak takımlar ile TMVFL arasında sözleşme imzalanır.

3. Takımlar TMVFL ligine katılabilmeleri için TMVFL Yönetim Kurulu’nca alınacak karar ile belirlenen katılım ücretini TMVFL hesabına yatırmak zorundadır.

4. TMVFL, tüm resmi müsabakalara katılacak takımların niteliklerini ve yarışma kriterlerini

müsabakalar başlamadan önce belirler.

5. TMVFL ile takımlar arasındaki iletişimi sağlamak için lig oluşturulan bölgelere, TMVFL tarafından bölge temsilcisi atanır.

6. Her takım sporcularına, yöneticilerine ve teknik kadrolarına ait kimlik bilgilerinin olduğu kartlar oluşturulacaktır ve bu kartlar lisans yerine geçecektir.

7. Bir takımda lisanslı olan herhangi bir futbolcu sezon içerisinde transfer dönemleri hariç başka bir kulüpte lisans çıkartamaz. Futbolcu başka bir kulübe sezon içerisinde transfer olmak istiyor ise transfer dönemlerinde kulübünden muvafakat name almak zorundadır.

8. TMVFL Yönetim Kurulu tarafından kabul edilecek geçerli bir mazereti olmadan ligden çekilen ve hak kazandığı halde Türkiye Şampiyonasına katılmayan takımlara, sözleşme gereği  belirlenecek cezai şartı ödeme ve bir sonraki yıl düzenlenecek lige girememe yaptırımı uygulanabilecektir.

9. Ev sahibi kulüpler; müsabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında stadyum çevresinde ve içerisinde ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli hareket ederek sağlık ve saha güvenliğinin sağlanması için her türlü önlemi almak zorundadır.

10. Kulüpler müsabakalarını oynayacakları sahayı elverişsiz hava şartları ihtimali de dahil olmak üzere müsabakanın tayin ve tespit edilen tarihte oynanması için hazır hale getirmek zorundadırlar.

11.Belirlenen lig Fikstürü gereği Mücbir sebepler haricinde müsabakaya çıkmayan takımlara 2000 tl para cezası işlem uygulanır. Federasyon hesabına geçen para cezası  rakip takımın hesabına yatırılır.

 

MADDE 4 – FUTBOLCULARIN UYGUNLUĞU

1. TMVFL’de 2019 – 2020 sezonunda 1980 ve daha önce doğan futbolcular oynayabilir. 1981 ve 1982 doğumlu futbolcular (ay şartı aranmaksızın ) kontenjana dahil olup diledikleri kadar kontenjan lisansı çıkartabilirler ancak eseme listesine en fazla 4 kontenjan futbolcusu yazılabilir .

2. Esame listesine yazılan 4 kontenjan futbolcusundan en fazla 2 kişi sahada olabilir.

3. Kontenjan dahil 1980 ve daha önce doğan futbolcular, amatör ligde oynuyor olsalar da TMVFL liginde oynayabilirler.

4. TMVFL’de 2019 – 2020 sezonunda 1981 ve 1982 doğumlu futbolcular yaşı küçük futbolcu (kontenjan) statüsündedir.

5. Kaleciler kontenjan statüsünde değildir. Kaleci faal (profesyonel) olmamak şartı ile 30 yaş (1989 ve daha önce doğanlar) ve üstü sadece kaleci olarak oynayabilecektir.

6. Takımlarda 4’er yabancı uyruklu oyuncu bulundurulabilir. 2’si sahada 2’si yedek kulübesinde olmak şartı ile oynatılabilir.

7. Kulüp başkanları, yöneticiler ve teknik kadroda görevli olanlar, TMVFL lisanslı olmaları şartıyla kadroda yer alabilirler.

8.   TMVFL ‘e üye her takım sezon başında 30’un üzerinde her lisans için 100 TL ödeyerek sınırsız futbolcu lisansı çıkartabilir. Devre arasında  ise  lisans sayısı  30 ‘u  bulmasa dahi 100 TL ödeyerek  Futbolcu lisansı nı ödeme dekontu  göndererek alabilir.

9. Ligin ilk yarı bitimi olan devre arasındaki belirtilen tarih aralığında takımlar 5 filiz lisans çıkartabilir ve TMVFL lisansına sahip 3 (üç) transfer yapabilirler.

10. Devre arasında çıkartılacak olan filiz lisans ve transferler de ücret karşılığında yapılacak olup filiz lisans bedeli 1 adet 100 TL, transfer bedeli 1 adet 250 TL’dir. Transferlerde Muvafakat name verilmeyen kulüp oyuncusu 5000 TL karşılığında serbest kalır. Bu bedel kulüp adına federasyon hesabına yatırılır.

11. Oyun kuralları ihlali nedeniyle görmüş olduğu kırmızı kartlardan dolayı alınan disiplin cezası haricinde, bir sezon içerisinde toplamda 5 maç müsabakalardan men cezası alan bir futbolcu, 2018- 2019 sezonu sonuna kadar ligden ihraç edilir. Sonraki sezonlarda bu futbolcuların TMVFL organizasyonlarında yer alıp almayacağını yönetim kurulu karar verir.Toplamda 5 maç müsabakadan men cezası almış oyuncuyu oynatan takım hükmen yenik sayılır.

12.TMVFL Liginde oynayan futbolcu ve yöneticiler TFF Ligi hariç başka hiçbir organizasyonda oynayamaz. Özel turnuvalar bu kapsama girmez. Federasyonumuzun veya takımlarımızın dahilinde tespit edildiğinde o futbolcu ihraç olur. İkinci kez aynı futbolcu oynatıldığında kulübün 3 puanı silinir.Aynı futbolcu 3.kez oynatıldığında o kulüp ligten ihraç olur. 
(5) TMVFL Türkiye şampiyonasına hak kazanan takımlar, TMVFL Türkiye şampiyonasına hak kazanamayan takımlardan takımı izin verdiği taktirde 3 futbolcu transfer yapabilir. Bu futbolcular ancak TMVFL ligi takımlarının futbolcularından olmak zorundadır. Filiz lisans çıkmaz..

13.TMVFL Türkiye şampiyonasına hak kazanan takımlar, TMVFL Türkiye şampiyonasına hak kazanamayan takımlardan takımı izin (Muvafakatname) verdiği takdirde kontenjana bakmaksızın en fazla 3 futbolcu transfer yapabilir. Bu futbolcular ancak TMVFL ligi takımlarının futbolcularından olmak zorundadır. Filiz lisans çıkmaz.

  

MADDE 5 – İTİRAZLAR, TEBLİGAT ve DİSİPLİN İHLALLERİ

1. TMVFL kapsamında oynanacak müsabakalar ile ilgili olarak kadrolara, oyunculara ve lisanslara yönelik İtirazlar TMVFL Disiplin Kurulu’na yapılır. TMVFL Disiplin Kurulu’nun kararına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren 3 (üç) gün içerisinde 250 (iki yüz elli ) TL ‘lik itiraz harcının yatırıldığına dair makbuz ile birlikte TMVFL Yönetim Kurulu’na itiraz edilebilir.

2. Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’ndan doğan itirazlar, TFF’de profesyonel müsabakalar için öngörülen usul çerçevesinde yapılır ve karara bağlanır.

3. TMVFL’ye ilişkin disiplin ihlallerinde ve şahısta hata hallerine yönelik itirazlarda TMVFL DisiplinTalimatı ve TMVFL Disiplin Kurulu yetkilidir.

4. TMVFL ve bu Statüde belirtilen kurulların kararları ile ilgili tebligatlar, TMVFL internet sitesinde (www.tmvfl.com.tr) yayınlanır. Bu yayın, ilgililere tebliğ hükmündedir.

5. Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu Ligi müsabakalarında dört (4) sarı kart uygulaması yoktur.

6. TMVFL liginde mücadele eden kulüpler ve yöneticilerine, Futbol Disiplin Talimatı’nın ilgili maddeleri çerçevesinde para cezası uygulanabilir.

MADDE 6 – SAHALARIN TESPİTİ VE DÜZENİ

1. TMVFL’ye katılacak kulüpler müsabakalarını oynayacakları sahayı temin edip bildirmek zorundadırlar. TMVFL’ye katılacak kulüplerin gösterdikleri sahada müsabaka oynatılması TMVFL’nin onayına tabidir.

2. Stadyumlarda köşe bayrak direklerinin kullanılması ve Uluslararası Futbol Oyun Kurallarına uygun, yeterli sayıda yedek bayrak direğinin bulundurulması zorunludur.

3. Sahalarda anons sistemi veya megafon çalışır vaziyette olmalı ve kesinlikle tarafsız bir şekilde kullanılmalıdır. Anons sistemi veya megafon ev sahibi takımı destekleyici şekilde rakip takıma karşı ve siyasi amaçlı tanıtım ve duyurular için kullanılmaz. Anonslar anlaşılır ve duyulur şekilde yapılmalıdır.

 

MADDE 7 – MÜSABAKA ORGANİZASYONU ve SORUMLULUK

1. TMVFL müsabakalarının tarih, saat ve stadyum bilgileri TMVFL internet sitesinde ilan edilir. Bu nedenle söz konusu bilgiler kulüplere ayrıca yazılı olarak bildirilmez. TMVFL’nin internet sitesinde ilan edilen müsabaka bilgileri kulüplere yapılan resmi tebligat hükmündedir.

2. TMVFL müsabakaları kural olarak Cumartesi veya Pazar günleri TMVFL tarafından belirlenen saatte oynanır. Takımlardan birinin başvurusu veya müsabakanın oynanamaması ile ilişkin özel bir durumun tespiti durumunda, TMVFL’nin uygun bulması halinde müsabaka gününde, saatinde veya yerinde değişiklik yapılabilir. Müsabakalar saat 18:00’den önce oynanamaz. İki takım kendi aralarında anlaşırsa saat 18:00’den önce de oynanabilir.

3. Sahalarda, müsabaka başlangıcında, devamında ve sonrasında sağlık, güvenlik, tribün düzenlenmesi, organizasyon, şiddet ve düzensizliğin önlenmesi ile ilgili tüm düzenlemeleri gerçekleştirme görevi ev sahibi kulübe aittir.

4. Ev sahibi kulüp, müsabakaların oynanacağı saha ve tesisleri hazırlamak ve gerekli emniyet ve sağlık tedbirlerini almakla yükümlüdür.

5. TMVFL grupları bölgesel olarak oluşturmaya, fikstürü hazırlamaya, fikstürde gerekli değişiklikleri yapmaya, müsabakaların gün, saat ve yerlerini değiştirmeye yetkilidir.

6. Müsabakalar elverişsiz hava veya saha şartları nedeniyle ertelenebilir. Müsabaka hakemi, elverişsiz hava ve saha koşulları sebebiyle müsabaka başlama saatinden iki saat veya daha az bir süre kaldıktan sonra müsabakayı erteleyebilir. Ertelemeyi gerektiren sebeplerin bulunup bulunmadığının takdiri müsabakanın hakemine aittir.

7. Kulüpler, müsabakalarını oynayacakları sahayı, elverişsiz hava şartları ihtimali de dahil olmak üzere müsabakanın tayin ve tespit edilen tarihte oynanması için hazır hale getirmek zorundadırlar. Kabul edilebilir doğa şartları dışında sahanın hazır hale getirilmemesi nedeniyle müsabakanın oynanmaması durumunda ve daha önceden ertelenip te ikinci sefer oynatılması planlanan maçlarda da sahanın hazır hale getirilmemesinde ev sahibi kulübün ihmali olduğu hakem ve saha komiseri raporlarında sabit görülmesi halinde saha, hakem, ve saha komiseri ücretleri ev sahibi kulüp tarafından ödenir.

8. Müsabakalarda yedek kulübesini belirleme hakkı öncelikli olarak misafir takıma aittir.

9. TMVFL müsabakalarına hakem atamaları, İl Hakem Kurulları tarafından yapılır. Müsabakalara bir hakem, iki yardımcı hakem ve bir saha komiseri atanır.

10. Maçlar 35 dakikalık iki devre halinde oynanır. Devreler arası 15 dakika mola yapılır.

11. Lisans Kartları ve TMVFL esame listelerinin doldurulması ve kontrolü ile ilgili sorumluluk, takım yöneticilerine aittir. Lisansı olmayanlar müsabakaya dahil edilmeyecektir.

12. Oyundan ihraç edilen oyuncu yedek kulübesinde bulunamaz, sahayı terk edene kadar karşılaşma başlatılamaz.

13. Türkiye Şampiyonası, Vatan Kupası, TMVFL Federasyon Kupası ve Süper Kupa çeyrek final, yarı final ve final müsabaka süreleri 2×35 dakikadır. Uzatma uygulanmaz ve penaltı atışları ile kesin sonuç alınır.

 

MADDE 8 – MÜSABAKA KADROLARI

1. Takımların müsabakalarından önce düzenleyecekleri esame listesi en fazla 22 kişi olabilir, Oyuncu değişikliği 6 kişi ile sınırlıdır ve çıkan oyuncu tekrar oyuna giremez.

2. Bir takım 9 (dokuz) futbolcudan az müsabakaya başlayamaz. Müsabakaya 9 kişiden eksik gelerek müsabakanın oynanmamasına sebep olan takım hükmen yenik sayılır, hakem ve saha komiseri ücretleri bu takımdan tahsil edilir.

3. Müsabaka isim listesinde 11 (onbir) futbolcu yazılmasına rağmen en az 9 (dokuz) futbolcu ile müsabakaya başlanması halinde müsabaka isim listesinde ismi yazılı futbolculardan eksik olanlar sonradan gelerek müsabakaya dahil olabilirler.

 

MADDE 9 – SAHAYA GİREBİLECEK VE MÜSABAKA İSİM LİSTESİNİ İMZALAYACAK YETKİLİLER

1. Takımlarda en az TFF C Lisans sahibi bir antrenörünün bulunması zorunludur.

2. Müsabakalarda, yedek kulübesinde oturmaları kaydıyla sahaya en fazla 11 yedek futbolcu ile saha giriş kartı olan bir yönetici, bir teknik sorumlu, bir eşofmanlı antrenör, bir eşofmanlı kaleci antrenörü, bir masör ve bir sağlıkçı girebilir.

3. Takımların müsabaka isim listesinde yer alacak yöneticisi veya teknik adamlarından birinin müsabakadan önce “Müsabaka İsim Listesini” imzalaması zorunludur.

4. Müsabaka isim listesi veya lisanslara yönelik itiraz varsa, listeye yazılır ve imza altına alınır. TMVFL müsabakalarında, TMVFL tarafından belirlenen ve TMVFL’nin internet sitesi olan www.tmvfl.com.tr sayfasında yayınlanan müsabaka isim listesi kullanılacaktır. Müsabaka isim listesinde takım kaptanı mutlaka yazılacaktır.

5. TMVFL müsabakalarında futbolcular ile sahaya giriş kartı veya lisansı bulunmayan yönetici, teknik sorumlu veya antrenör müsabaka isim listesini imzalayamaz.

6. Müsabaka isim listesini imzalayan yönetici veya teknik adam, oyun sırasında hakem tarafından ihraç edildiği takdirde, yedek kulübesinde imza yetkisi olan bir başka yönetici veya teknik adam yok ise müsabakanın devam eden bölümünde oyuncu değişikliği kartını imzalamaya takım kaptanı yetkilidir.

7. Müsabaka isim listesini imzalamaya yetkili yönetici, teknik sorumlu veya antrenörler müsabaka gününde cezalı iseler isim listesini imzalayamazlar.

8. Müsabaka isim listesini imzalayacak yetkili bulunmaması halinde takım kaptanı tarafından liste imzalanabilir.

9. Müsabakalarda sahaya girecek olan sağlıkçıların Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika veya sağlık sertifikası olan birinin olması zorunludur.

 

MADDE 10–TRİBÜN DÜZENLEMESİ VE ORGANİZASYON

1. Kulüpler TMVFL ve yetkili merciler tarafından belirlenen emniyet ve güvenlik tedbirlerine uymakla yükümlüdürler.

2. Ev sahibi kulüp, misafir kulüp seyircileri için güvenliği tam olarak sağlanmış bir tribünde stadyumun oturma kapasitesinin % 5’ i oranında yer ayırmak zorundadır.

3. Müsabakalarda, takımların siyah bant takma veya siyah forma ile müsabakaya çıkmaları saygı duruşunda bulunmaları TMVFL’nin iznine tabidir.

4. Kulüpler müsabaka öncesi sahaya ancak TMVFL’nin izin verdiği pankartla çıkabilirler. Pankartların sosyal ve toplumsal mesaj içermesi şarttır. Kurum ve Kuruluşların pankart taleplerini kulüplere yapmaları, kulüplerin de TMVFL’ye müracaat ederek onay almaları gerekmektedir. Pankart talepleri müsabakadan, en az 3 gün önce yapılması durumunda değerlendirilecektir. Kulüpler yukarıda sayılanlar dışında TMVFL’nin uygun göreceği pankartlarla müsabakaya çıkmak zorundadırlar.

5. Müsabakalarda spor ahlakına aykırı, tahrik edici, aşağılayıcı, dil, din, mezhep, ırk, cinsiyet, etnik ve siyasi ayrımcılığa yönelik söz sarf edilmesi yasaktır. Ayrıca müsabaka alanına veya yakın çevresine bu mahiyette afiş veya pankartların asılması yasaktır.

6. Ev sahibi kulüpler, müsabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında saha çevresinde ve sahanın içinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordinasyon içerisinde hareket ederek sağlık ve güvenliğin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak zorundadırlar.

7. Kulüpler, seyircilerinin ve mensuplarının saha ve stada verdiği zararlarla ilgili TMVFL Yönetim Kurulu kararının tebliğinden itibaren en geç 5 gün içinde TMVFL’nin ilgili hesabına yatırılarak, banka dekontu TMVFL’ye ibrazı zorunludur. Yapılmayan ödemeler sezon başında verilen teminat ücretinden kesilir.

 

MADDE 11 – TÜRKİYE ŞAMPİYONASI SİSTEMİ

1. Türkiye Şampiyonu olan takımdan 10 kişi ücretsiz konaklama hakkına sahiptir. Vatan Kupası Şampiyonu olan takıma 6 kişi ücretsiz konaklama hakkına sahiptir ve TMVFL Federasyon Kupası Şampiyonu olan takımdan 4 kişi ücretsiz konaklama hakkına sahiptir. Türkiye Şampiyonası ikincisi olan takıma 4 kişi ücretsiz konaklama Vatan Kupası ikincisi olan takıma 2 kişi ücretsiz konaklama, Federasyon kupası ikincisi 2 kişi ücretsiz konaklama hakkına sahiptir. Bölge Şampiyonlarından Türkiye Şampiyonasında her takımdan 2 kişi ücretsiz konaklama sağlanacaktır. Yukarıdaki haklara sahip olabilmek için her takım asgari 18 kişi ile Şampiyonaya katılmak zorundadır.

2. Türkiye Şampiyonasına katılacak tüm takımlara plaket, şampiyon takımlara TMVFL tarafından kupa ve madalyaları verilir.

3. Her kazanılan Türkiye Şampiyonu olan takıma bir yıldız verilerek takım ödüllendirilecektir. Kazanılan yıldızlar, takımın armasında yer alacaktır.

4. Türkiye Şampiyonası’na katılmak hakkını elde ettiği halde bu hakkını kullanmayan takım/takımların yerine sıralamadaki takım/takımlar Türkiye Şampiyonası’na katılır.

5. Şampiyonaya katılma hakkını elde ettiği halde bu hakkını kullanmayan takımlar 1 yıl süreyle TMVFL organizasyonlarında yer alamazlar. Katılım bedelinin %50 kadar maddi cezai işlem uygulanır.

6-Türkiye Şampiyonasına çeyrek ve yarı finaller çapraz eşleşmeler uygulanır. Buna Vatan Kupası ve Federasyon Kupası da dâhildir.

MADDE 12 –VATAN KUPASI VE SÜPER KUPA

1. Vatan Kupasını kazanan takım Türkiye Şampiyonu takım arasında TMVFL tarafından belirlenen tarihte SÜPER KUPA müsabakası oynanır.Önümüzdeki sezonda bu takımlardan birinin lige katılamama dahilinde lig 2.si oynar.Oda katılmadığı taktirde Federasyon Kupası Süper Kupa finalini oynar.

 

 

MADDE 13-TMVFL FEDERASYON KUPASI

Türkiye Şampiyonası’nda Gruplarında dereceye göre takımların eleme usulüyle oynamasıyla belirlenecektir.

 

MADDE 14 – FORMA SETLERİ

1. Takımlar, biri açık renk diğeri ise koyu renk olmak üzere en az 2 adet forma seti kullanmak ve müsabaka saatinde yanlarında bulundurmak zorundadırlar. Bu ligde forma seti sayısı sınırlaması yoktur.

2. TMVFL takımlarına, forma setlerine alınacak reklamlar konusunda TMVFL onayı şarttır.

3. TMVFL takımları formalarının arkasına futbolcu isimleri yazdırabilirler.

4. TMVFL içerisinde olan kulüplerin yaptıracakları forma setlerine TMVFL logosunu kol kısmına koyması zorunludur.

 

MADDE 15 – PUANLARI EŞİT OLAN TAKIMLARIN DERECELERİNİN BELİRLENMESİ

Takımların TMVFL tarafından belirlenmiş fikstür gereğince birbirleri ile karşılaşarak kazandıkları puan durumlarına göre derecelendirilmelerine “Puan Usulü Sistemi” ismi verilir. Buna göre yapılan müsabakalarda galibiyete 3 (üç), beraberliğe 1 (bir) puan verilir ve mağlubiyete ise puan verilmez.

Genel puantajda puanları eşit olan takımların:

 1. Aynı puana sahip takım sayısı 2 (iki) ise;
 1. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır,
 2. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)
 3.  Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki  gol averajına bakılır.
 4. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.
 5.  Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
 6. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.
 7. Türkiye Şampiyonasında Grup maçlarında beraberlik sonucu avantaj penaltısı kullanılır.Her konumda eşitliği dahilinde avantaj sağlayan takım üstün sayılır.

 

 

MADDE 16 – YÜRÜRLÜK

Bu Talimat, TMVFL’nin resmi web sitesi olan www.tmvfl.com.tr adresinde yayınlanarak yürürlüğe girer.

Talimatta bulunmayan hükümlerle ilgili TMVFL yönetim kurulu karar almaya yetkilidir.

 

TMVFL MÜSABAKA TALİMATI

TÜRKİYE MASTERLER VE VETERANLAR FUTBOL LİGİ FEDERASYONU

FUTBOL MÜSABAKA TALİMATI

 

MADDE 1 – AMAÇ

Bu Talimat, futbol müsabakalarının Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’na göre gerçekleşmesi amacıyla düzenlenmiştir.

 

MADDE 2 – TANIMLAR

Bu talimattaki;

 1. TMVFL, Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Ligi’ni ifade eder. TMVFL, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiş bir markadır. Bu tescilli markanın tüm öğeleri ile birlikte yasal kullanım hakkı İcra Kurulu’na aittir.
 2. Takım, futbol alanında faaliyette bulunan mevzuata uygun olarak kurulmuş ve TMVFL tarafından kabul görmüş dernekleri. (Dernek kriterine henüz uyamamış  takımların  lige alınmasıyla ilgili yetki yönetim kuruluna aittir.)
 3. Bölge Temsilcisi; Bölge Temsilcisi talimatlarında yer alan görev ve sorumluklarını yerine getiren kişiyi,
 4. Disiplin Kurulu, TMVFL Disiplin talimatlarını yürüten kurulu,
 5. Sezon, ilk resmi müsabaka ile son resmi müsabakanın oynandığı tarihler arasındaki süreyi ifade eder.

 

MADDE 3 – FUTBOL MÜSABAKA SEZONU

Futbol müsabaka sezonu her yıl TMVFL tarafından tespit ve ilan edilir.

 

 

MADDE 4 – TAKIMLARIN UYGUNLUĞU

Katılımcı takımların dernek statüsünde olmaları gerekmektedir. Dernek kriterine henüz uyamamış  takımların  lige alınmasıyla ilgili yetki yönetim kuruluna aittir.

 

MADDE 5 – MÜSABAKALARIN DÜZENLENMESİ

(1) Resmi müsabakalar TMVFL tarafından düzenlenir ve bu müsabakalara ait unvanlar TMVFL tarafından verilir.

(2) TMVFL’ye tescilli kulüplerin yurtiçi veya yurtdışında özel müsabakalara katılabilmeleri için TMVFL’nin ve ilgili ülke federasyonun izinlerini almaları gereklidir.

 

MADDE 6 – USULÜN BELİRLENMESİ

TMVFL, resmi müsabakaların puan veya eleme usullerinden hangisine göre yapılacağını belirler.

TMVFL, müsabakaların bir veya daha fazla devreler halinde yapılmasına karar verebilir.

 

MADDE 7 – LİGLER VE FİKSTÜR

(1) TMVFL, liglerin sayısını ve bu liglerin hangi takımlardan oluşacağını belirler.

(2) TMVFL, liglerde, gruplarda ve kupalarda yer alacak kulüplerin sayılarını artırabilir veya azaltabilir.

(3) TMVFL, gerek gördüğü hallerde, kulüplerin güç dengelerini ve deplasman durumlarını göz önünde bulundurarak alt liglere ve gruplara ayırabilir.

(4) TMVFL, ligler arasındaki yükselme ve düşme esaslarını belirler.

(5) TMVFL, müsabaka statülerini ve fikstürleri düzenler ve müsabakaların başlamasından önce resmi internet sitesi olan www.tmvfl.com.tr adresinde ilan eder.

 

MADDE 8 – PUAN USULÜ VE AVERAJ

(1) Takımların belirlenmiş bir fikstür gereğince birbirleriyle karşılaşarak kazandıkları puan durumlarına göre derecelendirilmelerine “Puan Usulü Sistemi” ismi verilir. Buna göre, yapılan müsabakalarda kazanan takıma 3 (üç), berabere kalan takımlara 1 (bir) puan verilir ve kaybeden takıma ise puan verilmez.

(2) Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde aşağıda belirlenen sistem uygulanır.

a) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;

I. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır, II. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

III. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır.

IV. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

V. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VI. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise; aralarındaki müsabakalardaki öncelikle puan sıralaması, sonrasında  gol averajına bakılır. Eşitliğin aynı olması durumunda direkt penaltı atışlarıyla sıralama belirlenir.

 

MADDE 9 – ELEME USULÜ

(1) Eleme usulü, yenilenlerin elendiği ve yenenlerin birbirleriyle karşılaşması suretiyle en son galibin belirlendiği sistemdir.

(2) TMVFL, müsabakaların tek veya çift maç eleme usulü üzerinden oynanmasına karar vermeye veya başka bir sisteme göre eşleştirme yapmaya yetkilidir.

(3) Türkiye Şampiyonası, Vatan Kupası, TMVFL Federasyon Kupası ve Süper Kupa çeyrek final, yarı final ve final müsabaka süreleri 2x35 dakikadır. Uzatma uygulanmaz ve penaltı atışları ile kesin sonuç alınır.

 

 

MADDE 10 – MÜSABAKALARIN GÜN VE SAATLERİNİN BELİRLENMESİ

(1) TMVFL;

a) Oynanacak her türlü müsabakanın yapılacağı saha, gün ve saati belirlemeye ve ilan etmeye,

b) Müsabakanın başlama saatinden iki saat öncesine kadar elverişsiz hava koşulları sebebiyle müsabakanın ileri bir tarihe ertelenmesine karar vermeye,

c) İleri bir tarihe ertelenen müsabakanın oynanacağı saha, gün ve saati belirlemeye ve ilan etmeye,

ç) Elverişsiz hava koşullarından ve hakem kararlarından doğan ertelemeler dışında, gerek gördüğü takdirde müsabakayı erteleyerek, müsabakanın oynanacağı saha, gün ve saati yeniden belirlemeye ve ilan etmeye, yetkilidir.

(2) Kulüpler ve kişiler belirlenen müsabakanın başlama saatinde tam teçhizatı ile sahada hazır bulunmak zorundadır.

 

MADDE 11 – FUTBOLCULARIN UYGUNLUĞU

(1) TMVFL, müsabakalarda yer alacak futbolcuların yaş ve statülerini her sezon başında belirler ve ilan eder.

(2) TMVFL, takımların kadrolarında yabancı futbolcuların bulunmasına izin verebilir.

(3) Müsabakaya girecek futbolcunun, temsil edeceği kulüp adına o sezon için tescil, vize işlemlerini yaptırmış ve lisansını almış ve herhangi bir sebeple müsabakaya girmekten men edilmemiş olması zorunludur.

(4) TMVFL Liginde oynayan futbolcu ve yöneticiler TFF Ligi hariç başka hiçbir organizasyonda oynayamaz. Özel turnuvalar bu kapsama girmez. Federasyonumuzun veya takımlarımızın dahilinde tespit edildiğinde o futbolcu ihraç olur. İkinci kez aynı futbolcu oynatıldığında kulübün 3 puanı silinir.Aynı futbolcu 3.kez oynatıldığında o kulüp ligten ihraç olur. 

(5) TMVFL Türkiye şampiyonasına hak kazanan takımlar, TMVFL Türkiye şampiyonasına hak kazanamayan takımlardan takımı izin verdiği taktirde 3 futbolcu transfer yapabilir. Bu futbolcular ancak TMVFL ligi takımlarının futbolcularından olmak zorundadır. Filiz lisans çıkmaz.

 

MADDE 12 – MÜSABAKA KADROLARI

(1) Bir takım 9 (dokuz) futbolcudan daha az bir kadro ile müsabakaya başlayamaz.

(2) Müsabaka başlamadan önce, müsabakada yer alacak biri kaleci olmak üzere 11 (onbir) futbolcu ve en fazla 11 (on bir) yedek futbolcunun bulunduğu müsabaka isim listesinin imzalanarak hakeme ibraz edilmesi zorunludur.

(3) Müsabaka isim listeleri imzalanıp onaylandıktan sonra en geç müsabaka başlayana kadar aşağıdaki haller haricinde isim listesinde değişiklik yapılamaz.

(4) İlgili müsabaka statüsünde aksi belirtilmediği takdirde, müsabaka isim listesini sahaya girebilecek yönetici, bu olmadığı takdirde teknik sorumlu, yoksa antrenör veya takım kaptanı müsabaka isim listesini imzalayabilir.

(5) Müsabakadan önce ibraz edilen müsabaka isim listeleri ve futbolcu lisansları rakip takımlar tarafından incelenir ve uygunlukları 3. fıkrada belirtilen kişiler tarafından imzalanarak kabul edilir. Müsabaka isim listesi veya lisanslara yönelik itiraz varsa, liste üzerinde yazı ile belirtilir ve karşı tarafa okutularak imzalattırılır.

(6) Müsabaka isim listesinde 11 (On bir) futbolcu yazılmasına rağmen en az 9 futbolcu ile müsabakaya başlanması halinde, müsabaka isim listesinde ismi yazılı futbolculardan eksik olanlar sonradan gelerek müsabakaya dahil olabilirler.

(7) Diğer hususlarda Uluslararası Futbol Oyun Kuralları geçerlidir.

 

MADDE 13 – OYUNCULARIN DEĞİŞTİRİLMELERİ VE İHRAÇLARI

Resmi müsabakalarda TMVFL statüsüne uygun olarak oyuncu değişikliği sayısı6 (altı) olarak belirlenmiştir.

MADDE 14 – MÜSABAKALARIN ERTELENMESİ

(1) Müsabakalar, belirlenen sahalarda ve ilan edilen saatlerde başlamak zorundadır.

(2) TMVFL, elverişsiz hava koşulları dışında ancak zorlayıcı sebeplerle müsabakayı başka bir güne erteleyebilir.

(3) Elverişsiz hava ve stadyum şartları nedeni ile müsabakanın ertelenmesi halinde, TMVFL tespit edeceği başka bir stadyumda müsabakanın oynanmasına resen karar verebilir.

(4) Kulüpler, müsabakalarını oynayacakları stadyumu ve oyun alanını, elverişsiz hava şartları da dahil olmak üzere müsabakanın tayin ve tespit edilen tarihte oynanması için hazır hale getirmek zorundadırlar.

(5) Hakem, elverişsiz hava koşulları sebebiyle müsabaka başlama saatinden iki saat veya daha az bir süre kaldıktan sonra müsabakayı erteleyebilir.

(6) Ertelemeyi gerektiren zorunlu sebeplerin bulunup bulunmadığının takdiri müsabakanın hakemine aittir.

(7) Elverişsiz hava koşulları nedeni ile gününde oynanmayan veya yarıda kalan müsabakalar TMVFL tarafından ayrı bir karar alınmamış ise ertesi gün aynı yer ve saatte oynanır.

(8) TMVFL hakemin kararında açıkladığı müsabaka saatini gerekli gördüğünde değiştirebilir. Değişikliğe ilişkin karar ilgililere tebliğ olunur. Elverişsiz hava şartları nedeni ile ertesi gün oynanmayan müsabakaların ne zaman oynanacağına TMVFL tarafından karar verilir.

(9) Elverişsiz hava ve saha koşulları nedeni ile müsabakanın devam eden bir anında hakem tarafından ertelenmesi halinde, söz konusu müsabakanın ertesi gün hangi şartlarda başlayacağına TMVFL tarafından karar verilir.

(10) Takımların anlaşmaları, müsabakanın ertelenmesine sebep olarak gösterilemez.

(11) Kulüplerin, futbolcularının toplu zehirlenmeleri gerekçesiyle müsabakalarının ertelenmesine ilişkin talepleri TMVFL tarafından karara bağlanır.

 

MADDE 15 – MÜSABAKANIN ERTELENMESİNİN SONUÇLARI

(1) TMVFL ertelenen müsabakaların uygun gördüğü, bir tarihte oynanmasına karar verir.

(2) Erteleme müsabakalarına, yalnızca ertelenen müsabakanın ertelendiği gün kulüplerde tescilli olan futbolcular katılabilir.

(3) Erteleme tarihinde cezalı veya idari tedbirli olup da, müsabakanın oynanacağı tarihte cezası infaz edilmiş olan kişiler, erteleme müsabakasına katılabilirler.

(4) Erteleme tarihindeki müsabakaya katılmaya hakkı olan kişiler erteleme müsabakası tarihinde cezalı veya idari tedbirli ise erteleme müsabakasına katılamazlar.

 

 

MADDE 16 – GÜVENLİK NEDENİYLE MÜSABAKALARIN TAMAMLANAMAMASI

(1) Müsabaka hakemi;

a) Müsabakanın, kulübün futbolcusu, yöneticisi, teknik adamları ile diğer kişilerin ayrı ayrı veya birlikte hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuplarına fiili eylemde bulunmaları, kavgaya veya saha olaylarına sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri dolayısıyla müsabakanın oynanamaması veya müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması,

(2) Ayrıca, müsabaka hakemi kulüp yöneticilerinin, kendilerine yeşil zemin içinde veya dışında sportmenliğe aykırı harekette, kişilik haklarına saldırıda, hakarette, tehditte bulunmaları, tükürmeleri veya benzeri eylemlerde bulunmaları halinde müsabakayı tatil ettiğini ilan edebilir.

(3) Bu hallerde TMVFL Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına karar verebilir. Ayrıca disiplin kurulları eylemlerin ağırlığına göre galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verebilirler.

(4) Müsabaka eleme usulüne göre düzenlenmişse, TMVFL Yönetim Kurulu, hükmen mağlubiyet kararıyla beraber takımın o sezon için bu müsabakalardan ihracına karar verir. Bu durumda disiplin kurulu, eylemin ağırlığına göre ilgili takımın ertesi sezon aynı mahiyetteki müsabakalardan ihracına karar verebilir.

(5) TMVFL Yönetim Kurulu, bu durumlarla ilgili olarak karar verirken, müsabakanın hakemlerinin, gözlemcilerinin, temsilcilerinin, Hakem Kurulu ve ilgililerin raporlarını ve her türlü delili göz önünde bulundurur.

(6) TMVFL Yönetim Kurulu, yaptığı değerlendirmede, müsabakanın tatil kararlarını uygun görmediği takdirde, maçın tekrarlanmasına veya yarıda kaldığı andaki sonucu ile tescil olunmasına karar verebilir.

(7) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda ikinci kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlar hakkında ligden ihraç kararı verilir.

(8) TMVFL bu maddede belirtilen haller dışında ortaya çıkan zorlayıcı sebepler dolayısıyla müsabakanın yarıda kalması halinde ise yarıda kalan müsabakanın başka bir günde yarım kaldığı andaki şartlarla tamamlanmasına, yeniden oynanmasına veya müsabakanın yarıda kaldığı andaki sonucu ile tescil edilmesine karar verir.

 

MADDE 17 – MÜSABAKALARIN GÜVENLİK NEDENİYLE ERTELENMESİ ve YERLERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ

 

(1) TMVFL Yönetim Kurulu, olaylara ve fiillere sebebiyet vererek müsabakanın tatil edilmesine neden olan kulüplerin sahalarının geçici bir süreyle kapatılmasına karar verebilir.

(2) TMVFL Yönetim Kurulu, müsabaka güvenliğinin yerel idareler tarafından sağlanamadığına, sağlanamayacağına kanaat getirdiği illerde müsabakaları oynatmamaya ve tedbiren  başka bir ilde oynatmaya yetkilidir.

 

MADDE 18 – HÜKMEN YENİK SAYILMALAR

Hükmen yenik sayılmayı gerektiren durumlar aşağıdaki gibidir;

a) Müsabakanın ilan edildiği sahaya belirlenen saatte 9 (dokuz) kişiden az bir kadro ile çıkmak ya da müsabaka esnasında herhangi bir sebeple takımın sahadaki futbolcu sayısının 6 (altı) kişiye inmesi (Bu durumda müsabakaya devam edilmez.)

b) Kulübe tescilli olmayan veya o sezon için vizesi yapılmamış futbolcu oynatılması,

c) Futbolcuların lisanslarının veya müsabaka isim listesinin hakeme ibraz edilmemesi sebebiyle müsabakanın oynanamaması,

ç) Futbolcuların, lisans kontrolünden sonra, hakemin futbolcuları tanımamasından faydalanarak başka bir kişiyle değiştirilmesi,

d) Müsabaka isim listesinde, yabancı uyruklu futbolcuların veya yaş sınırlaması getirilen liglerde oyuncu uygunluğu taşımayan futbolcuların TMVFL tarafından belirlenmiş sayıdan fazla olması veya müsabaka esnasında bu sayıların aşılması,

e) Herhangi bir sebeple cezalı veya idari tedbirli olan futbolcu veya futbolcuların oynatılması, f) Futbolcunun kendisine ait olmayan lisansı kullanması, kullanılan lisansın sahte olması veya lisans üzerinde tahrifat yapılması,

g) TMVFL’nin, müsabakalar için çıkardığı düzenleme hükümlerinin müsabaka sonucuna etki edecek şekilde ihlal edilmesi,

h) Ertelenen müsabakalarda oynama hakkı bulunmayan futbolcunun müsabaka isim listesine yazılması,

 

MADDE 19 - PUAN SİLİNMESİ, LİGDEN ÇIKARILMA

(1) Bir sezon boyunca müsabaka kıyafeti ile belirlenen ve ilan olunan saatte sahaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya başlamış bir müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber 3 puanı silinir. Böyle durumlarda ilgili kulüp, hakemlerin masrafları ile diğer masrafları ve karşı takımın zararlarını karşılamak üzere TMVFL tarafından takdir edilecek tazminatı ödemek zorundadır. Bu maddeyi iki kez ihlal eden takım hakkında hükmen mağlubiyet cezasının yanında ligden ihraç edilir.

b) Bir müsabakada hakem tarafından sahadan çıkarılmak istenen futbolcu, teknik sorumlu veya diğer akredite kişiler, sahayı terk etmez ise hakem, çıkarma kararını takım kaptanına bildirir ve sonuç alınmazsa müsabakayı tatil eder. Müsabakanın tatil edilmesi halinde hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber ayrıca takımın mazereti geçerli değil ise             3 puanı silinir.

c) Müsabaka sonucunu etkilemeye yönelik eylemlerin tespiti halinde takımlardan birinin veya ikisinin birden en az 6 puan silme cezası veya ligden ihraç kararı uygulanabilir.

 

MADDE 20 – MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME

(1) Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkileyen veya teşvik primi verdiği tespit edilen kulüpler hakkındaki müsabaka sonucunu etkileme iddialarını inceleme ve gerekli araştırmayı yapma yetkisi Yönetim Kurulu ve Disiplin Kurulu’na aittir.

(2) TMVFL Yönetim Kurulu ve Disiplin Kurulu, rapora ve sair delillere dayanarak vicdani kanaatine göre karar verir.

 

MADDE 21 – MÜSABAKA SONUÇLARININ TESCİLİ

(1) TMVFL tarafından düzenlenen veya izin verilen müsabakaların sonuçları, TMVFL tarafından tescil edilmeden geçerli sayılmaz.

 (2) Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’nın öngördüğü süreç içerisinde tamamlanmış müsabakaların sonuçları, hakem raporları ile tespit edilir.

(3) TMVFL, Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’nın öngördüğü süreç içerisinde herhangi bir nedenle tamamlanamayan müsabakaların sonuçlarını, müsabaka görevlilerinin raporlarına ve gerektiğinde yapılacak araştırmaya göre karara bağlar ve ilan eder.

(4) Müsabaka sonucunu etkileme eylemi, müsabakanın sonucunun tescilinden sonra anlaşılsa dahi tescil iptal edilir. Tescilin iptali, kulüplere herhangi bir tazminat ve sair talep hakkı vermez.

 

MADDE 22 – MÜSABAKA HAKEMLERİ VE SAHA KOMİSERLERİ

(1) TMVFL lig müsabakalarında, hakem, iki yardımcı hakem ve bir saha komiseri görevlendirilir. Ayrıca 4.hakem atanabilir.

(2) Hakemlerin görevlendirilmesi illerde bulunan İl Hakem Kurulları, saha komiseri görevlendirmesi ise Saha Komiserleri Derneği aracılığı ile yapılır.

a) Hakem müsabaka saatinde gelmediği veya müsabaka esnasında sakatlanarak oyunu terk etmek zorunda kaldığı takdirde, kıdemli yardımcı hakem, hakemin yerine görev yapar.

TMVFL’nin onayı ile bu gibi durumlarda müsabaka tek yardımcı hakem ile oynanabilir.

 

MADDE 23 - HAKEMLERİN YETKİLERİ

(1) Hakemler görevlerini Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’na uygun olarak yaparlar. Ancak, görevlerini ifa ederlerken neden olabilecekleri sakatlık, zarar ve kayıplardan hukuken sorumlu tutulamazlar.

(2) Hakemlerin müsabakaların teknik sonuçları hakkındaki kararları kesindir.

 

MADDE 24 - KADROLARA, OYUNCULARA ve LİSANSLARA YÖNELİK İTİRAZLAR

(1) Kadrolara, oyunculara ve lisanslara yönelik itirazlar müsabakanın oynandığı tarihten itibaren 10 gün içerisinde disiplin kuruluna yapılmak zorundadır. Aksi takdirde itiraz görüşülmez.

(2) İtiraz için itiraz harcının yatırıldığına dair makbuzun ibrazı zorunludur.

(3) İtiraz eden takımın kati deliller ile itirazda bulunması zorunludur.(Resim,görüntü vb.) Aksi takdirde itiraz kabul edilmez.

 

 

MADDE 25 – ULUSLARARASI FUTBOL OYUN KURALLARI’NDAN KAYNAKLANAN İTİRAZLAR

(1) Uluslararası Futbol Oyun Kurallarına aykırı hareket edilmesinden doğan bir duruma karşı yapılacak itirazların yazılı olarak ve müsabakanın yapıldığı günün ertesinden başlayarak ikinci gün saat 12.00’ye kadar yapılması zorunludur.

 

MADDE 26 – ŞAHISTA HATA HALLERİNDE İTİRAZ

Müsabaka hakeminin yapmış olduğu sarı ve kırmızı kart uygulamalarında, şahısta hata olduğu takdirde, müsabakanın oynandığı tarihten itibaren 3 gün içerisinde Disiplin Kurulu’na başvurulabilir.

MADDE 27 – İTİRAZ HARCI

Yapılan itirazların incelenebilmesi için itirazın yapıldığı tarihten itibaren 3 (üç) gün içerisinde;  250  TL’lik harcın TMVFL Banka Hesabı’na yatırılması ve dekontunun TMVFL’ye verilmesi zorunludur.

 

MADDE 28 – RESMİ VE ÖZEL MÜSABAKALARA ÇAĞRILAN FUTBOLCULAR

Resmi veya özel müsabakaların kadrolarına seçilen futbolcular yapılan çağrıya uymak zorundadırlar.

Takımlar, çağrı yapılan futbolcuların çağrıya icabet etmesini sağlamak zorundadır. Çağrıya uymayan futbolcular Disiplin Kurulu’na sevk edilirler.

 

MADDE 29 – TALİMATTA BULUNMAYAN HÜKÜMLER

Bu Talimatta hükme bağlanmamış olan hususlar hakkında TMVFL karar vermeye yetkilidir.

TMVFL DİSİPLİN TALİMATI
TMVFL DİSİPLİN TALİMATI

TMVFL DİSİPLİN TALİMATI

 

MADDE 1 – AMAÇ, KAPSAM VE TEMEL İLKELER

 1. Bu talimatın amacı, Türkiye Masterler ve Veteranlar Ligi futbol faaliyetlerinde disiplini sağlamak, disiplin kurullarının oluşumunu, çalışma usul ve esaslarını, disiplin ihlali oluşturan fiilleri, bunların cezalarını ve cezaların infazını belirlemektir.
 2. Bu talimatın uygulanmasından TMVFL Yönetim Kurulu Disiplin üyesi sorumludur.
 3. Kulüpler/Dernekler, başkanları, onursal başkanları, yöneticileri ve çalışanları, Müsabaka görevlileri, Amatör futbolcular, Teknik adamlar, Müsabaka organizatörleri ve futbolcu temsilcileri, Taraftarlar, bir müsabaka kapsamında görevlendirilmiş kişiler, Futbolda görevli diğer kişiler bu talimat hükümlerine tabidir.
 4. Kulüpler/Dernekler ya da gerçek kişiler sportmenliğe, oyun kurallarına ve TMVFL kararları ile talimatlarına aykırı davranmaları halinde disiplin cezaları ile cezalandırılır.
 5. Bu talimatta belirtilen disiplin cezaları temel cezalardır. Özel şartların varlığı halinde, bu cezalar ağırlaştırılabilir ya da hafifletilebilir.
 6. Sportmenliğe veya diğer disiplin hükümlerine aykırı davranışlarda, hakemin durumu görmemesi nedeniyle bir karar vermemiş olması disiplin cezalarının verilmesine engel olmaz. Bu durumda saha komiseri raporuna disiplinle ilgili eğer bir tespit yazarsa disiplin kurulları bu durumu değerlendirir.
 7. Bu talimat hükümleri uyarınca verilecek cezalar, somut olayın objektif ve sübjektif tüm şartları, ihlalde bulunan kişinin kusur derecesi, ağırlaştırıcı ve hafifletici tüm nedenler değerlendirilmek suretiyle belirlenir.
 8. TMVFL bünyesindeki bütün bölgelerin disiplin olaylarına TMVFL Disiplin Kurulu bakacaktır.
 9. Merkezi Disiplin Kurulu kararlarına karşı yapılan itirazlar Yönetim Kurulu’na yapılır. TMVFL Merkezi Disiplin Kurulana itirazlar için takımlar 2019-2020 sezonu için 200 TL karşılığında ücret yatıracaklardır. İtirazın haklı görülmesi durumunda ücret iade edilir.
 10. Bölge sorumluları, Bölgelerinde Bölgesel Disiplin Olaylarını takip edecek, hakem raporlarının TMVFL Disiplin üyesine gönderilmesini kontrol edecek, Merkez Disiplin Kurul kararının uygulanmasını takip edecek ve gerekirse disiplin olayları için Merkez Disiplin Kurulu ile irtibata geçecektir. Merkez Disiplin Kurul kararları TMVFL internet sitesinden açıklanır ve bu açıklama tebligat niteliğindedir.

DİSİPLİN CEZALARI

MADDE 2 – İHTAR

İhtar, ihlal edilen disiplin kuralının esasının hatırlatılmasıdır.

MADDE 3 – KINAMA

Kınama, sorumluların, eylemlerinin, tasvip edilmediğinin bildirilmesidir.

MADDE 4 – PARA CEZASI

(a) Kişi veya kulüplerin/derneklerin, futbol lig müsabakaları ile sınırlı olmak kaydıyla, belirli bir meblağı TMVFL’ye ödemeye mahkûm edilmesidir.

(b) Kulüpler/Dernekler, futbolcularına, yöneticilerine ya da görevlilerine uygulanan para cezasından müteselsilen sorumludur. Failin, kulüple ilişkisinin sona ermesi, kulübün müteselsil sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.

MADDE 5 – ÖDÜLLERİN İADESİ

Kulüp veya kişilerin kazandıkları menfaatleri özellikle para veya manevi değeri olan varlıkları (kupa, madalya vs.) iade etmeleridir.

 MADDE 6 – İHRAÇ

Bir kulübün/derneğin halihazırdaki veya gelecekteki TMVFL ligine katılmaktan men edilmesidir.

MADDE 7 – MÜSABAKADAN MEN

Futbolcunun veya diğer gerçek kişilerin resmi müsabakalara katılmaktan men edilmesidir.

MADDE 8 – SOYUNMA ODASI ve YEDEK KULÜBESİNE GİRİŞ YASAĞI

Bir kişinin soyunma odası koridorlarına, soyunma odasına, yedek kulübesine ve saha içine girmesinin yasaklanmasıdır.

MADDE 9 – STADYUMA/SAHAYA GİRİŞ YASAĞI

Stadyuma giriş yasağı cezası ile cezalandırılan kişiler, cezaları infaz edilinceye kadar müsabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında hiçbir stadyuma ve bağlı bölümlerine giremezler.

MADDE 10 – HAK MAHRUMİYETİ

(a) Kişinin, stadyumlara girmek de dahil olmak üzere futbolla ilgili idari, sportif veya sair her türlü faaliyette bulunmaktan men edilmesidir.

(b) Hak mahrumiyeti cezası süreli veya sürekli olarak verilebilir. Süreli hak mahrumiyeti cezası on beş günden az, bir yıldan (Sezon ) fazla olamaz.

MADDE 11 – LİSANSIN ASKIYA ALINMASI

Bir kişinin, futbolla ilgili bir faaliyeti yerine getirmesi için gerekli olan lisansının kendisine sağladığı hakları kullanmaktan geçici olarak men edilmesidir.

MADDE 12 – LİSANSIN İPTALİ

Bir kişinin futbolla ilgili bir faaliyeti yerine getirmesi için gerekli olan lisansının iptal edilmesidir.

MADDE 13 – TRANSFER YASAĞI

Bir kulübün/derneğin belirli bir transfer dönemi içerisinde futbolcu transfer etmesine izin verilmemesidir.

MADDE 14 – HÜKMEN MAĞLUBİYET

 • Bir takımın müsabakayı 3–0 kaybetmiş sayılmasıdır.
 • Hükmen galip sayılan takımın üçten fazla attığı goller geçerli olarak kabul edilir. Hükmen mağlup sayılan takımın attığı hiçbir gol geçerli kabul edilmez.

MADDE 15 – PUAN İNDİRME

Kulübün /Derneğin mevcut ya da ileride kazanacağı puanlarının bir kısmının indirilmesidir.

MADDE 16 – DİSİPLİN İHLALLERİNE VERİLECEK CEZALAR

 1. Sportmenliğe veya spor ahlakına aykırı hareket eden, tutum ve davranışlarıyla TMVFL’nin saygınlığını zedeleyen ya da futbolun değerini düşüren, futbolculara bir ila üç müsabakadan men cezası, Yöneticilere 10 ila 30 gün arasında hak mahrumiyeti cezası ve 100 TL’den 250 TL’ye kadar para cezası, Görevlilere ve diğer kişilere, bir ila üç müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya on gün ila otuz gün arasında hak mahrumiyeti cezası verilir. Ayrıca eylemin ağırlığına göre Kulüplere/Derneklere ise 100 TL’den 250 TL’ye kadar para cezası verilir.
 2. Futbolcular, kulüp/dernek yöneticileri, görevlileri ve diğer kişilerin her türlü iletişim araçları, sosyal medya, her türlü basın yayın organı ve sair şekilde müsabaka hakemleri ile sportmenliğe veya spor ahlakına aykırı olarak irtibat kurmaları yasaktır. İhlalin gerçekleştirilmesi halinde; futbolculara en az bir maç müsabakadan men cezası, yöneticilere en az 10 gün ila 30 gün hak mahrumiyeti cezası ayrıca kulübe 100 TL’den 250 TL’ye kadar para cezası
 3. Ayrıca Lig kulübü/derneği yöneticileri için sportmenliğe ve spor ahlakına aykırı şekilde kendisi ile irtibat kurulan başta hakem, gözlemci, temsilci, saha komiserleri olmak üzere müsabaka görevlileri, görevliler bu durumu derhal TMVFL’ye bildirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişiler hakkında 30 güne kadar müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası verilir.

MADDE 17 – SPORTMENLİĞE AYKIRI AÇIKLAMALAR

 1. Basın ve yayın organlarına sportmenliğe, spor ahlakına veya fair-play anlayışına aykırı açıklamalarda bulunan; açıklamaları ile TMVFL’nin saygınlığını zedeleyen, futbolun değerini düşüren, sporda şiddet veya düzensizliği teşvik eden, taraftar eylemlerine sebebiyet verebilecek mahiyette beyanlarda bulunan, spor müsabakalarının taraflarını, müsabakalardaki görevlileri, spor kulübü/derneği veya TMVFL yöneticilerini rencide edecek ya da bu kişilere husumet duyulmasına neden olabilecek şekilde açıklamada bulunan futbolculara bir müsabakadan men cezası, kulüplerin yöneticilerine 10 ila 30 gün arasında hak mahrumiyeti cezası ve 100 TL’den 250 TL’ye kadar para cezası, Görevlilere ve diğer kişilere, bir ila üç müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 10 ila 30 gün arasında hak mahrumiyeti cezası, verilir.
 2. fıkrada belirtilen eylemlerin kulüplerin/derneklerin basın yayın organları (özellikle resmi internet siteleri vb.) aracılığı ile herhangi bir isim belirtilmeksizin veya yönetim kurulu tabiri kullanılarak gerçekleştirilmesi halinde kulüplere/derneklere 100 TL’den 250 TL’ye kadar para cezası verilir.
 3. Bu maddede yer alan müsabakadan men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve hak mahrumiyeti cezaları para cezasına çevrilemez.

MADDE 18 – HAKEM SOYUNMA ODASININ VE KORİDORLARININ GÜVENLİĞİ

(a) Kulüp/Dernek yöneticileri hakem soyunma odası veya koridorlarında sportmenliğe aykırı harekette, kişilik haklarına saldırıda, hakarette ve tehditte bulunmaları ile tükürmeleri halinde ise en az 30gün hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.

(b) Ayrıca bu kişilere 100TL’den 250TL’ye kadar para cezası verilir.

(c) Eylemlerin aynı zamanda akreditasyon uygulamalarına aykırılık teşkil etmesi halinde bu nedenle de ayrıca ceza verilir.

MADDE 19 – TAKIM HALİNDE SPORTMENLİĞE AYKIRI HAREKET

(a) Aşağıda belirtilen hususlar, takım halinde sportmenliğe aykırı hareketlerdir:

(1) Müsabaka öncesinde, sırasında veya sonrasında takımın en az altı futbolcusunun hakem tarafından sarı veya kırmızı kartla cezalandırılması,

(2) Müsabaka öncesinde, sırasında veya sonrasında takımın en az üç futbolcusunun hakem tarafından müsabakadan ihraç edilmesi,

(3) Müsabaka öncesinde, sırasında veya sonrasında, birden fazla futbolcunun veya görevlinin birlikte hareket ederek bir müsabaka görevlisine hakaret etmesi, kararlarına karşı sportmenliğe aykırı şekilde itiraz ederek karşı çıkması, baskı kurmaya çalışması, tehdit etmesi, söz konusu kişiye karşı güç kullanması.

(b) Yukarıdaki fıkranın (a) ve (b) bentlerinde belirtilen şekilde takım halinde sportmenliğe aykırı hareket edilmesi halinde lig kulüplerine ihtar, kınama, para cezalarından uygun olanı uygulanır.

(c) Yukarıdaki fıkranın (c) bendinde belirtilen şekilde takım halinde sportmenliğe aykırı hareket edilmesi halinde ise, kulüplere kınama cezası verilir.

MADDE 20 – KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI, HAKARET, TEHDİT VE TÜKÜRME

 1. TMVFL veya mensuplarına, müsabaka görevlilerine, futbolculara, yöneticilere veya diğer ilgili kulüp/dernek ve kişilere, hakaret eden, söven, tehdit eden veya herhangi bir şekilde kişilik haklarına saldırıda bulunan futbolculara iki ila beş; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise üç ila yedi müsabakadan men cezası, kulüp yöneticilerine on ila otuz gün; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise 20 ila 60 gün hak mahrumiyeti cezası ve kulüp/dernek yöneticileri için 100TL’den 250TL’ye kadar para cezası verilebilir,
 2. Müsabaka görevlileri dışında kalan kişilere tükürenlere dört ila altı müsabakadan men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 20 ila 60 gün hak mahrumiyeti cezası verilir. Bu fiilin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise sekiz ila on iki müsabakadan men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 20 ila 60 gün hak mahrumiyeti cezası verilir.

MADDE 21 – AYRIMCILIK

 1. Irk, dil, din, etnik köken ayrımcılığı yaparak insanlık onurunu herhangi bir şekilde zedeleyen futbolculara dört ila sekiz müsabakadan men cezası, kulüp yöneticilerine ise 20 ila 60 gün hak mahrumiyeti cezası ve yöneticiler için 100TL’den 250TL’ye kadar para cezası,
 2. Ayrıca ihlalin ağırlığına göre veya tekerrür halinde, kulübe/derneğe bir veya daha fazla müsabakayı seyircisiz oynama, hükmen mağlubiyet, puan silme ve ihraç gibi ek cezalar da verilebilir.
 3. Müsabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında her türlü ideolojik propaganda yapmak yasaktır. Bu yasağa uyulmaması halinde bu maddede belirtilen cezalar uygulanır.

MADDE 22 – KURAL DIŞI HAREKETLER

Futbol oyun kurallarına aykırı olarak sert ve ciddi faul yapan futbolculara bir ila iki, şiddetli harekette bulunan futbolculara ise iki ila üç müsabakadan men cezası verilir.

MADDE 23 – SALDIRI

(a) Saldırının, futbolculara, yöneticilere, görevlilere veya diğer kişilere yönelik olması halinde; futbolculara üç ila beş müsabakadan men cezası, kulüp/dernek yöneticilerine 30 ila 60 gün hak mahrumiyeti cezası ile birlikte 100TL’den 250TL’ye kadar para cezası, görevlilere ve diğer kişilere, beş ila on müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 30 ila 60 gün hak mahrumiyeti cezası verilir.

(b) Saldırının TMVFL mensuplarına veya müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde; futbolculara dört ila altı  müsabakadan men cezası, kulüp yöneticilerine 60 ila 90 gün hak mahrumiyeti cezası ile birlikte 100TL’den 500TL’ye kadar para cezası, görevlilere ve diğer kişilere, beş ila on müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 60 ila 90 gün hak mahrumiyeti cezası verilir.

MADDE 24 – KAVGA

Bir kavgaya karışan ve fiilleri daha ağır bir cezayı gerektirmeyen

 1. Futbolculara üç ila beş müsabakadan men cezası,
 2. Kulüp yöneticilerine 30 ila 60 gün hak mahrumiyeti cezası ile birlikte 100TL’den 250TL’ye kadar para cezası,
 3. Görevlilere ve diğer kişilere, dört ila altı müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 30 ila 60 gün hak mahrumiyeti cezası verilir.

MADDE 25 – TALİMATLARA AYKIRI HAREKET

 1. Futbol ile ilgili mevzuat hükümlerini, TMVFL düzenlemelerini, futbol oyun kurallarını ihlal eden kişi veya kulüpler/dernekler, bu hususta ayrı ceza hükmü bulunmadığı takdirde bu talimatta belirlenen disiplin cezaları ile cezalandırılır.
 2. TMVFL tarafından düzenlenen lige ya da kupalara katılacağını beyan edip sözleşme imzalayıp hiç katılmayan kulüpler/dernekler aksine bir düzenleme bulunmadığı sürece ligden ihraç cezası ile cezalandırılır.
 3. Türkiye şampiyonası dahil hiçbir futbolcu lisanslı olduğu takımdan başka bir takımda oynayamaz. Bu durum tespit edildiği takdirde oynatan kulübe/derneğe 3 puan silme cezası verilir ve 100 TL’den 250 TL’ye kadar para cezası verilir. Durumun devam etmesi halinde takımlar ve futbolcu ligden ihraç edilir.

MADDE 26 – BELGELERİN HAKSIZ KULLANIMI

 1. Hak sahibi olmadığı halde başkalarına ait lisans, akreditasyon kartı ve sair uygunluk belgelerini kullanarak TMVFL ve müsabaka görevlilerini yanıltmaya çalışan veya bu eyleme herhangi bir şekilde iştirak eden veya lisans belgesini almada talimatlara aykırı beyan eden/belge sunan; futbolculara iki ila beş müsabakadan men cezası, kulüp yöneticilerine 30 ila 60 gün süreli hak mahrumiyeti cezası ve ayrıca 100 TL’den 250 TL’ye kadar para cezası, görevlilere ve diğer kişilere, üç ila beş müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı cezası veya 30 ila 60 gün süreli hak mahrumiyeti cezası verilir. Ayrıca söz konusu lisansın TMVFL talimatlarına aykırılığı tespit edildiği takdirde lisans iptal edilir.
 2. Lisans konusunda maçtan sonra yapılacak itirazda itiraz eden takım iddiaları uygun bulunup lisansın uygunsuzluğu tespit edilirse o oyuncunun takımı hükmen 3-0 yenik sayılır.
 3. TMVFL Müsabaka Talimatının kulüplere yönelik yaptırımları saklıdır.

MADDE 27 – SAHTECİLİK VE YANILTMA

 1. Lisans, müsabaka isim listesi veya uygunluk belgeleri üzerinde değişiklik veya sahtecilik yapan ya da bu nitelikteki belgeleri kullanmak veya kullandırmak sureti ile TMVFL’yi veya ilgilileri yanıltmaya çalışan, futbolculara üç maçtan beş maça kadar müsabakalardan men cezası, kulüp yöneticilerine 30 ila 60 gün kadar hak mahrumiyeti cezası ve ayrıca 100TL’den 250TL’ye kadar para cezası, görevlilere ve diğer kişilere 30 ila 60 gün kadar müsabakalarda soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı hak mahrumiyeti cezası verilir.
 2. Sahtecilik veya yanıltma eyleminin yukarıda sayılanlar dışındaki belgelerde gerçekleştirilmesi halinde verilecek cezalar yarı oranında azaltılır.
 3. Bu madde kapsamındaki eylemler nedeniyle sorumlu kulübe 100TL’den 250TL’ye kadar para cezası verilir. Kulüp, söz konusu ihlalin gerçekleştiği organizasyonda ödül kazanmışsa para cezasına ek olarak ödüllerin iadesi cezasına da karar verilebilir.
 4. Ayrıca ödüllerin iadesi veya lisansın iptali cezası verme hakkı saklıdır. İhlalin ağırlığına göre sürekli hak mahrumiyeti cezası da verilebilir.
 5. Kulübün, bu eylemi gerçekleştirdiği kategorideki takımı, içinde bulunulan sezonda lig dışı bırakılır. Eylemin teşebbüs halinde kalması halinde, kulübün eylemi gerçekleştirdiği kategorideki takımından en az 3 en fazla 12 puan indirilebilir.

MADDE 28 – CEZAYA VE TEDBİRE UYULMAMASI

 1. Cezaların infaz rejimine ve idari tedbir kararlarına uymayanlar veya bu nitelikteki ihlallere herhangi bir şekilde iştirak eden futbolculara iki ila üç müsabakadan men cezası, kulüp yöneticilerine otuz ila altmış gün kadar hak mahrumiyeti cezası ve 100 TL’den 250 TL’ye kadar para cezası, görevlilere ve diğer kişilere ise üç ila dört müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya otuz günden atmış kadar hak mahrumiyeti cezası ve 100 TL’den 250 TL’ye kadar para cezası verilir.
 2. TMVFL Müsabaka Talimatı hükümleri saklıdır.

MADDE 29 – MÜSABAKAYA KATILMAMAK, LİGDEN ÇEKİLMEK, TÜRKİYE ŞAMPİYONASINA KATILMAMAK

 1. Müsabakaya çıkmayan takımlar hakkında TMVFL Müsabaka Talimatının 19/1-a maddesi uygulanır.
 2. Hak kazandığı halde Türkiye Şampiyonasına katılmayan takım eğer kupa kazanmışsa kupası verilmez veya geri alınır. Ayrıca ertesi seneki TMVFL ne katılımı ancak TMVFL yönetim kurulu uygun bulduğu takdirde yönetim kurulu kararı ile olur. Bu durumda kupa bir sonraki sırada ligi bitiren takıma verilir.

MADDE 30 – SAHA OLAYLARI

 1. Stadyumlarda düzen veya disiplinin ya da müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasının veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları bireysel veya toplu bir biçimde ihlal eden kişiler, 15 günden 60 güne kadar müsabakalardan men veya süreli hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.
 2. Futbol faaliyetlerine ilişkin saha olaylarında, sorumlu kulüp hakkında, bu cezalar ile birlikte ayrıca para cezasına hükmedilebilir. Disiplin Kurulu, olayın ağırlığına göre, yalnızca para cezası vermekle de yetinebilir.
 3. Meydana gelen maddi zarar sorumlulara tazmin ettirilir.

MADDE 31 – ÇİRKİN VE KÖTÜ TEZAHÜRAT

 1. Stadyumlarda topluluk halinde söz veya hareketlerle ya da benzeri araçlar ile aşağılayıcı, tahrik veya taciz edici nitelikte tezahüratta bulunulması, devamlılık kıstası uygulanmaksızın yasaktır.
 2. Anılan yasağın lig müsabakalarında ihlali halinde, ihlali yapan takım kulüplerine ihtar/kınama cezası verilir.
 3. Anılan fiiller ırkçılık içerirse sorumlu kulübe ilk ihlalde ihtar/kınama cezası ikinci ihlalde 100 TL’den 250 TL’ye kadar para cezası, üçüncü ihlalden itibaren ise üç puan indirme cezası verilir.
 4. Bu madde kapsamındaki ihlallerin önlenmesi için azami gayreti gösterdiğini ya da olayların üçüncü kişilerce kötü niyetli olarak gerçekleştirildiğini yeterli ve inandırıcı kanıtlarla ispat eden kulübe ceza verilmeyebilir.
 5. Herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını aşağılamak, tahrik veya taciz etmek amacıyla; etnik veya bölgesel ayrımcılık içeren ya da herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını suç failleri veya suç örgütleriyle özdeşleştirecek şekilde toplu olarak tezahürat yapılması ya da bu içerikte pankart açılması veya benzeri eylemlerde bulunulması devamlılık kıstası uygulanmaksızın yasaktır. Anılan yasağın ihlali halinde sorumlu kulübe ilk ihlalde; kınama cezası 100 TL’den 250 TL’ye kadar para cezası, verilebilir. Anılan yasağın aynı sezon içerisinde ikinci kez ihlali halinde sorumlu kulübe para cezası ilk seferdeki para cezasının iki katı para cezası verilir. Anılan yasağın aynı sezon içerisinde üçüncü ve daha fazla ihlali halinde sorumlu kulübe her ihlalde para cezaları katlanarak uygulanır.
 6. Bu madde kapsamındaki ihlalin lig statüsü gereği tarafsız sahalarda oynanan müsabakalarda gerçekleştirilmesi halinde, ilgili kulüpler misafir kulüp olarak değerlendirilir.

MADDE 32 – MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME

 1. Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek yasaktır. Teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.
 2. İhlali gerçekleştiren futbolculara üç ila on beş maç müsabakadan men cezası,
 3. İhlalin kulüp yöneticileri tarafından gerçekleştirilmiş olması durumunda ilgili kulüplere 3 ila 6 puan silme cezası verilebilir.
 4. Bu maddenin a bendinde belirtilen ihlallere teşebbüs etmek yasaktır. Teşebbüs halinde, ilgili kişilere otuz günden doksan güne kadar müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası verilir. Teşebbüs halinde ilgili kişinin yöneticisi olduğu kulübe bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir. Ağır ihlal hallerinde kulübe en az 6 puan indirme cezası verilir. İhlalin ağırlığı kurul tarafından somut olayın niteliğine göre serbestçe karar verilir.
 5. İhlal veya ihlale teşebbüsün hakemler tarafından meydana getirilmesi halinde söz konusu hakemlere bir daha maç verilmez.

MADDE 33 – GÖREVİ İHMAL VE KÖTÜYE KULLANMA

 1. Görevlerinin gereğini yerine getirmeyen müsabaka görevlilerine ve diğer görevlilere bir ila iki maç hak mahrumiyeti cezası verilir.
 2. Görevin kötüye kullanılması halinde, faillere bir maçtan üç maça kadar hak mahrumiyeti veya lisansın iptali cezası verilir.

MADDE 34 – DİSİPLİN KURULUNUN OLUŞUMU

 1. Disiplin Kurulu başkanı TMVFL başkanının onayı ile atanacak bir başkan ve 3 üyeden oluşur.
 2. Disiplin Kurulu başkanı üyeler tarafından disiplin olayları için her hafta kararlar alınarak TMVFL Resmi sitesinden açıklanır. Bölge temsilcileri bu kararları titizlikle takip eder.
 3. Disiplin Kurulunun görev süresi TMVFL yönetimi tarafından belirlenir.

MADDE 35 –DİSİPLİN KURULUNUN GÖREVLERİ

TMVFL bünyesinde oynanan müsabakalarda faaliyette bulunan kulüp, futbolcu ve diğer kişilerin fiillerinden doğan disiplin ihlallerini birinci derecede değerlendirmek ve talimatlar çerçevesinde karara bağlamakla görevlidir.

MADDE 36 –DİSİPLİN KURULU ÇALIŞMA USULÜ

 1. Disiplin Kurulu kararları salt çoğunlukla alınır.
 2. Her hafta hakem raporları en geç maçın oynanmasını müteakip 1 gün sonra TMVFL Disiplin Kuruluna gönderilecektir. Bu raporların gönderildiğini Bölge sorumlusu ve TMVFL Hakem sorumlusu takip edecektir. Gelen raporlar yapılacak disiplin toplantısında (Elektronik ortamda da olabilir) görüşülerek değerlendirilecektir. Kararlar hakem raporların gelmesini müteakip en geç 4 iş günü içinde karara bağlanacaktır. Kararlar TMVFL Resmi İnternet sayfasında yayımlanacaktır.
 3. Disiplin Kurulu kararlarına karşın Yönetim Kurulu’na itiraz edilebilir. Yapılacak itirazlarda öncelikle itiraz ücretinin yatırılıp yatırılmadığı kontrol edilir. Eğer ücret yatırılmazsa itiraz reddedilir. Ücretin yatırılıp yatırılmadığı TMVFL mali işler sorumlusu tarafından kontrol edilip Disiplin Kuruluna iletilecektir.
 4. Yönetim Kurulu’nun itirazlara karşı verdiği kararı kesindir.
 5. Yönetim Kurulu’na yapılacak itirazlar Disiplin Kurulu kararını müteakip üç gün içinde yapılır. Eğer itiraz üç gün içinde yapılmazsa itirazlar reddedilir. İtirazlar ivedilikle bir hafta içinde değerlendirilerek karara bağlanır.
 6. Disiplin Kurulu, TMVFL merkezine iletilen dosya, hakem raporu, gözlemci raporu, Bölge temsilcisi raporu vb. gibi belgeleri inceleyerek karar verir. Ancak tereddütlü bir durum söz konusu olduğunda gerekirse taraflardan ilave bilgi talep edebilir.
 7. Müsabakalarda disiplin ihlali nedeniyle hakem tarafından müsabakadan çıkarılan futbolcular ile diğer kişiler, ayrıca tebligat yapılmaksızın savunma vermek zorundadır. Bu kişiler, müsabakanın sona ermesinden itibaren 48 saat içerisinde savunma vermedikleri takdirde, savunmadan vazgeçmiş sayılır.
 8. Hakem raporları ile ilgili her türlü evrak elektronik ortamda veya direkt orijinal şekliyle Disiplin Kuruluna gönderilir.
 9. Müsabaka görevlilerinin raporlarında bulunan hususlar aksi ispat edilmediği sürece doğru kabul edilir.
 10. Müsabaka görevlilerinin vermiş olduğu raporlar arasında çelişki bulunduğu ve somut olayda hangi raporun maddi gerçekliği yansıttığı tespit edilemediği takdirde, oyun alanındaki fiiller bakımından hakem raporu, oyun alanı dışındaki fiiller bakımından ise temsilci/Bölge sorumlusu raporu esas alınır.
 11. Futbolculara, yöneticilere ve görevlilere tebliğ edilecek karar ve diğer belgeler bağlı bulundukları kulübe gönderilir, TMVFL WEB sayfasında duyurulur. Kulübe yapılan tebligat veya WEB sayfasında yapılan duyuru ilgilisine yapılmış sayılır.
 12. Disiplin Kurulu kararlarının hüküm fıkrası, savunma istemleri, idari tedbirler ve diğer belgeler, gerekçeli kararları, ilgili kişi veya kulüplere yıldırım telgraf, faks veya elektronik posta ile tebliğ edilir. Gerekli hallerde tebligat, TMVFL personeli veya Bölge Temsilcilikleri aracılığıyla ya da görevli eliyle de yapılabilir. Tebliğden imtina halinde durum tutanak ile tespit edilir ve bu tutanak tebliğ yerine geçer.
 13. TMVFL Disiplin Kurulu, maçın oynanmasından sonra en geç bir gün içinde Merkez Disiplin Kuruluna ulaştırılan hakem raporundan sonra soruşturmayı tamamlayıp en geç dört iş günü içinde karar verir. Verilen kararlara yapılan itirazın Yönetim Kuruluna ulaşmasını müteakip itirazlara verilecek karar 1 haftayı geçemez.
 14. Disiplin Kurulu müsabaka esnasında meydana gelen olaylarla ilgili hakem kararlarının hiçbirini değiştiremez veya bozamaz. Disiplin Kurulu, hakemin saha içerisindeki futbolculara ilişkin disiplin uygulamalarını (sarı kart ve kırmızı kart uygulamalarını) ve sonuçlarını ancak şahısta hata hallerinde ortadan kaldırabilir.
 15. Kararlar, hazır bulunan üyelerin salt çoğunluğu ile alınır. Hazır bulunan her üye oy kullanır. Oy sayılarının eşit olması durumunda, başkanın oyu belirleyicidir.
 16. Kararlar kurulun oluşumunu, tarafların isimlerini, mevcut unsurların bir özetini, yasal gerekçeleri, kararın dayandırıldığı hükümleri, alınan kararın şartlarını, itiraz yollarının bildirimini içerir. Ancak TMVFL Disiplin Kurulu kararına itiraz infazı durdurmaz. Yönetim Kurulu’nun kararı ise kesindir. 

MADDE 37 – DİSİPLİN KURULU KARARLARINA İTİRAZ VE İTİRAZIN YÖNETİM KURULU TARAFINDAN İNCELENMESİ

TMVFL Disiplin Kurulları tarafından kişilere verilen ihtar, kınama ile hakemler tarafından verilen sarı kart cezaları kesin olup bu ceza kararlarına itiraz edilemez.

 

 1. TMVFL Disiplin Kurulu kararlarına karşın tebliğ tarihinden itibaren üç gün içinde Yönetim Kuruluna itiraz edilebilir.
 2. TMVFL Disiplin Kurulu kararlarına itiraz, TMVFL Başkanlığına verilecek dilekçe, faks, internet ortamı ile yapılabilir.
 3. TMVFL Disiplin Kurulu kararlarına itiraz cezanın infazını durdurmaz. Ancak, ilgililer itiraz merciinden infazın durdurulmasını talep edebilir.
 4. Usulüne uygun olmayan dilekçeler üç gün içinde yeniden düzenlenip verilmek üzere geri gönderilir. Dilekçenin usulüne uygun şekilde yenilenmemesi halinde itiraz yapılmamış sayılır. İtiraz süresinin geçirildiği veya itiraz için gerekli bedelin depo edilmediği tespit edildiğinde, esasa girilmez ve dilekçe bu gerekçe ile reddedilir.
 5. İtirazın incelenmesinde taraf teşekkül ettirilmez. İtiraz dilekçesi ve ekleri ile itiraz konusu kararı veren disiplin kurulundan gelen veya getirtilen dosya esas alınarak, dosyanın tekemmülünden itibaren en geç üç gün içerisinde karar verilir. Kurul gerek görürse, soruşturmanın genişletilmesine karar verebilir. Ancak toplam 1 hafta içinde karar verilir. Bu süre ancak haklı sebeplerle uzatılabilir.
 6. Kurul itiraz incelemesinde, Hakem raporunda konu edilmeyerek ceza verilmeyen başka bir ihlalin gerçekleştirildiği kanaatine varırsa, bu hususu TMVFL Yönetim Kuruluna bildirmekle yükümlüdür. Bu konu TMVFL Yönetim kurulunca değerlendirilir ve gerekirse tespit edilen olay için ilgililer yeniden Disiplin Kuruluna sevk edilir.

MADDE 38 – CEZALARIN İNFAZI

 1. Müsabakadan men cezası, ilgili resmi müsabaka kategorisi dikkate alınarak infaz edilir. Bu kapsamda kulüp futbolcusu yönünden bütün maçlar infaz hesabında aynı kategori sayılır.
 2. Kulüp futbolcusu cezasını aynı sezon içinde müteakip lig maçında çeker.Ceza alınan sezonun sona ermiş olması halinde, cezalar müteakip sezona devreder.
 3. Kulüp yöneticilerine verilen müsabakadan men cezaları, müsabaka sayısına bakılmaksızın haftada bir müsabaka oynandığı kabul edilerek infaz edilir.
 4. Müsabakadan men cezasının infazında, ligden çekilen veya ligden çıkarılan kulüplerin müsabakaları hariç, tamamlanamayan veya hükümle karar verilmiş müsabakalar da dikkate alınır.
 5. Bir kulübün futbolcu – teknik adam hakkındaki müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası, onun hem futbolculuk hem de teknik adamlık faaliyetini kapsar

MADDE 39– KİŞİLERİN İHRAÇ EDİLMESİ

 1. Resmi müsabakalarda hakem tarafından kırmızı kart gösterilerek oyundan ihraç edilen futbolcular, idari tedbirlidirler ve cezaları sona erinceye kadar hiçbir resmi müsabakada oynayamazlar.
 2. Kırmızı kart gören veya eylemleri nedeniyle disiplin kurulları tarafından cezalandırılan futbolcular, cezası infaz edilinceye kadar hiçbir resmi müsabakada oynayamazlar.
 3. Bir kişinin kırmızı kart veya müsabakadan men cezasının infaz edilebilmesi için bu kişinin bir kulübe tescilli olması ve lisans işlemlerini tamamlamış olması gerekir.
 4. Resmi müsabakalarda, oyun disiplini veya cezai nitelikteki fiili nedeniyle, oyun alanından çıkarılan futbolcu ve diğer görevliler, Disiplin Kurulu tarafından daha ağır bir ceza verilmediği takdirde o müsabakayı takip eden ilk resmi müsabakada oynayamaz veya görev alamaz.
 5. Resmi müsabakalarda oyun kurallarından doğan ihlaller nedeniyle oyundan çıkarılan futbolcular (futbolcunun ikinci sarı kart nedeniyle veya bariz gol şansını önlemesi nedeniyle hakem tarafından müsabakadan çıkarıldığı hallerde) otomatik olarak, takip eden ilk resmi müsabakada oynayamaz. Direkt kırmızı kart gören oyuncuda asgari bir maç ceza ile cezalandırılır. Ancak disiplin eylemine göre ilave cezalar verilebilir, cezası artırılabilir.

MADDE 40 -TÜRKİYE ŞAMPİYONASI DİSİPLİN ESASLARI

 1. Şampiyonadaki maçlar esnasında her gün sonunda hakemler ile Yönetim Kurulu Disiplin üyesi toplantı yapar ve ivedi disiplin işlemlerini yerine getirir. Alınan kararlar uygun bir yerde asılarak tebliğ edilir ve WEB sayfasında yayımlanır.
 2. Şampiyonda iki sarı karttan ve kırmızı karttan atılan oyuncu 1 maç oynamama cezası verilir. Kırmızı karttan atılan oyuncu için ilave ceza hakem raporuna göre verilebilir.
 3. Maçlara belirtilen zamanda çıkmayan, saha konusunda yönetim kurulu kararlarına tepki gösteren ve maçların başlamasını geciktiren takımlara kınama cezası verilir. Bu cezalar centilmenlik ve fair-play kupası verilmesinde dikkate alınır. Söz konusu takımlar belirtilen sahada oynamayı kabul etmeyip sahaya çıkmazsa hükmen mağlup ilan edilir.
 4. Disiplin kurulu kararlarına takımlar maçın tamamlanmasını müteakip aynı gün sonuna kadar (Saat 24.00 e kadar) itiraz edebilir. İtiraz ivedi görüşülerek en geç ertesi gün oynanacak maçlardan yeteri kadar önce karara bağlanır. Lisans konusunda TMVFL talimatlarına aykırı lisans çıkardığı tespit edilen oyuncu için itiraz süresi olmayıp devamlı itiraz edilip tespit edildiği takdirde lisans iptal edilir ve oynadığı bütün maçlarda kendi takımı hükmen mağlup ilan edilir.
 5. Şampiyona sonunda verilecek olan centilmenlik kupası için, takımların hükmen mağlubiyeti 2 ceza puanı, kırmızı kartları 1 ceza puanı, sarı kartlar 0,5 ceza puanı, kınama- ihtar cezaları 0,25 ceza puanı olarak hesaplanır. En az ceza puanı olan takıma centilmenlik kupası verilir. Bu durum takımların maç sayıları eşit olması halinde uygulanır. Eğer şampiyonaya katılan takımların toplam maç sayılarında fark varsa toplam ceza puanları maç sayısına bölünür ve en düşük puana sahip olan takıma centilmenlik kupası verilir.

Madde 41 - TALİMATTA BULUNMAYAN HÜKÜMLER
Bu talimatta hükme bağlanmamış olan hususlarda Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Talimatları geçerlidir.

Referans 1
Referans 1
Referans 1
Referans 1
Referans 1
Referans 1
Referans 1
Referans 1
Referans 1
Referans 1
Referans 1
Referans 1
Referans 1
Referans 1

© 2019 - TMVFL - Literal WebDizayn Tüm Hakları Saklıdır.