Talimat ve Statüler

Talimat ve Statüler
2022 TMVFL TÜRKİYE ŞAMPİYONASI STATÜSÜ (Güncel)

 

 

 

2021 – 2022 SEZONU

TMVFL

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI STATÜSÜ

MADDE 1 – TAKIM SAYISI, GRUPLARIN OLUŞUMU

2021 – 2022 sezonu TMVFL Türkiye Şampiyonası Grup Müsabakaları 16-24 takımın katılımı ile yapılacaktır. Grup müsabakaları dörderli dört grup halinde oynanacaktır. Şampiyona tarihi, yeri ve sahaları en geç Nisan ayında açıklanacaktır.Bölgesel ligde aynı grupta yer alan takımların farklı gruplarda yer alacağı şekilde kura çekimi yapılacaktır. Bölgelerinde Şampiyon olan takımların kupaları final maçında verilecektir. Türkiye Şampiyonasında yer alan tüm takımların final maçında yer alması takım yöneticileri tarafından sağlanacaktır. Final oynayacak takımlarda görev alan Teknik heyet , yöneticiler ve antrenörler Şampiyona final maçında takım elbise veya eşofmanlı olacak. ( Şort, kapri ve tişört v.b giysilerle saha içinde olamazlar)

MADDE 2 – DERECELERİN BELİRLENMESİ VE MÜSABAKA PROGRAMI

Grup müsabakaları sonunda gruplarında 1. (birinci) ve 2.(ikinci) olan takımlar Türkiye Şampiyonası’na devam edecektir, Gruplarında 3. (üçüncü) olan takımlar Vatan Kupası’na devam edecektir, Gruplarında 4.(dördüncü) olan takımlar TMVFL Federasyon Kupası’na devam edecektir.Vatan Kupası’nı kazanan takım ile Türkiye Şampiyonu takım arasında TMVFL tarafından belirlenecek tarihte SÜPER KUPA müsabakası oynanır.

MADDE 3 – GRUPLARIN BELİRLENMESİ USULÜ

Fikstür çekimi; TMVFL federasyonunun belirleyeceği şampiyonanın yapılacağı tesislerde ya da federasyonun belirleyeceği farklı bir yerde canlı olarak yapılacak ve yayınlanacaktır.Gruplarda yer alacak takımlar kura ile 1, 2, 3, 4 numaraları çekerler. Gruplarda müsabakalar tek devreli lig ve puan usulüne göre oynanır. Müsabakalar sonunda en fazla puana sahip olan takımlar sıralanırlar.

MADDE 4 – FUTBOLCULARIN UYGUNLUĞU

TMVFL Türkiye Şampiyonası müsabakalarında 1982 ve daha önce doğan futbolcular oynayabilirler. 1983-1984 doğumlu futbolcular kontenjan statüsüne dâhildir. Kaleciler 1991 ve üzeri olmak zorundadır. TMVFL tarafından lisansı çıkmış dahi olsa; yaş uygunluğu taşımayan ve kontenjan uygunluğu taşımayan futbolcuların oynamaları durumunda takım hükmen mağlup olur.

 

MADDE 5 – MÜSABAKA SÜRESİ VE MÜSABAKA KADROLARI

Müsabakaların süresi 2 x 35 = 70 dakika olup devre arası 15 dakikadır. Kadro 11’i asil olmak üzere en fazla 22 kişiden oluşur. Oyuncu değişikliği sayısı 6 kişi ile sınırlıdır.

Otel konaklama listesinde adı bulunmayan futbolcular müsabaka kadrolarında yer alamazlar .

MADDE 6– PUAN EŞİTLİĞİ DURUMUNDA DERECELERİN BELİRLENMESİ

Türkiye Şampiyonalarında tek devreli lig usulüne göre oynanan 4 takımlı grup müsabakalarında, takımların puanlarının eşitliği halinde derecelerin belirlenmesinde aşağıda belirtilen esaslar uygulanır.

Genel puantajda puanların eşit olan takımların;

A ) Aynı puana sahip takım sayısı 2 (iki) ise;

1- Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne ya da averaj üstünlüğüne bakılır (grup maçında berabere biten karşılaşmada puan eşitliğinde avantajı belirlemek için maç bitiminde seri avantaj penaltı atışları yapılır ve üstünlük sağlayan takım avantaj sağlamış olur),

B) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

1- Aralarındaki müsabakalardaki öncelikle puan sıralamasına, ikili avantaj üstünlüğü sonrasında gol averajına bakılır. Eşitliğin devam etmesi halinde takımların fair-play sıralamasına bakılır (Öncelikle kırmızı kart sayıları dikkate alınır devamı halinde sarı kart sayılarına bakılır.) Yine eşitliğin bozulmaması halinde kura çekimi yapılır.

2-Grup maçlarında beraberlik halinde avantaj penaltısı kullanılır.

MADDE 7 – LİSANSLAR VE YÖNETİCİ KARTLARI

Türkiye Şampiyonası müsabakalarında Futbolcuların lisanslarının ibraz edilmesi zorunludur. Lisanslarını ibraz edemeyen takımların müsabakaları hakem tarafından oynatılmaz. Bir itiraz halinde TMVFL yetkilileri futbolcuların kimlik kartlarını (Nüfus cüzdanı veya pasaport) isteyebilir. Türkiye Şampiyonası müsabakalarında itiraz edilen futbolcuların lisanslarına tedbir konulur. Yapılan inceleme sonucu itiraz karara bağlanır. Lisansı olmayan futbolcular şampiyonada oynayamazlar. Şampiyonaya lisansını ( Unutulma / kaybolma nedeniyle ) getiremeyen ve sistemde kaydı bulunan futbolcular 100 TL ücret karşılığında kayıp lisans çıkarttırabilirler.

MADDE 8 – DİSİPLİN UYGULAMALARI

Hakem tarafından kırmızı kart gösterilerek oyundan ihraç edilen futbolcular ile oyundan ihraç edilen yönetici ve antrenörler idari tedbirli olup haklarında gerekli işlem yapılmak üzere bilahare Disiplin Kurulu’na sevk edilirler. Müsabakalarda oyun kurallarının ihlali nedeniyle hakem tarafından kırmızı kartla oyundan ihraç edilen futbolcularla, iki sarı kartlık eylemi nedeniyle oyundan ihraç edildiği hakem raporunda yazılı olan futbolcular ihraç edildikleri müsabakadan sonraki, ilk resmi maçtan sonra takımlarında oynayabilirler. Bu durum TMVFL yetkilileri tarafından ilgili kulüplere bildirilir. Aralıklı 4 sarı kart uygulaması yoktur.

 

 

 

MADDE 9- ŞAMPİYONAYA GELMEKTEN VAZGEÇEN, MÜSABAKAYA ÇIKMAYAN VE SAHTECİLİK YAPAN TAKIMLARIN DURUMU

Grup müsabakalarına, çeyrek final, yarı final ve final müsabakalarına katılmayan, grup merkezinde kura çekimi yapıldıktan sonra tayin ve ilan olunan saatte müsabakaya gelmeyen veya müsabakayı terk eden anlaşmalı müsabaka yapıldığı TMVFL tarafından karara bağlanan, lisans sahteciliği yapıldığı ve başkasına ait lisansla bir başka futbolcunun oynatıldığı tespit edilen takım hakkında TMVFL Müsabaka Talimatı hükümleri uygulanmakla birlikte ayrıca bu takımlar bir sonraki yıl TMVFL organizasyonlarına katılamazlar ve Kulüp Taahhütnamesinde bahsi geçen cezai şartları ödemek zorundadırlar. (Mazeretleri nedeniyle grup müsabakalarına katılamayacağını bildiren ve bu mazeretleri Federasyonca uygun görülen takımlar hariç)

MADDE 10 –ESAME LİSTESİNİ İMZALAYACAK YETKİLİLER

Türkiye Şampiyonası müsabakalarında TMVFL tarafından sahaya giriş kartı verilen yönetici, teknik direktör, teknik sorumlu veya antrenör müsabaka isim listesini bizzat imzalayarak müsabaka hakemine verirler. Saha içi giriş kartı bulunmayan veya müsabaka gününde cezalı olan yönetici, teknik direktör, teknik sorumlu veya antrenör isim listesini imzalayamaz. Müsabaka isim listesini imzalayacak yetkili bulunmaması halinde takım kaptanı tarafından liste imzalanabilir. Türkiye şampiyonasında müsabaka isim listesini imzalayan yönetici veya teknik kişi, hakem tarafından ihraç edildiği takdirde, yedek kulübesinde imza yetkisi olan bir başka yönetici veya teknik sorumlu yok ise müsabakanın devam eden bölümünde ve aynı grupta oynanacak diğer maçlarda oyuncu değişikliği kartını ve müsabaka isim listesini takım kaptanı imzalayabilir.

MADDE 11 – İDARİ TEDBİR

Müsabaka müddeti dışındaki (Müsabakadan önce, devre arası ve müsabakadan sonra) eylemleri nedeniyle yönetici, antrenör, futbolcu ve diğer ilgililere TMVFL yetkilileri İDARİ-TEDBİR koyma yetkisine sahiptirler. İDARİ-TEDBİR konulanlar tedbir tarihinden sonraki müsabakalarda takımlarında yer alamazlar ve bilahare TMVFL Disiplin Kurulu’na sevk edilirler.

MADDE 12 – İTİRAZLAR

Müsabaka anında, devre arası ve müsabaka sonrası takımlardan birinin, rakip takımın bir veya birkaç futbolcusunun başkasına ait lisansla oynadığına dair bir itirazı olduğunda, bu kişi veya kişilerin kimlik tespiti yapılması zorunlu olup fotoğrafı müsabaka hakemi ile birlikte çekilir. Bu işlemlerin yapılmasında ilgili kulüp yöneticileri yardımcı olacaklardır. Kimlik tespiti yaptırmaktan ve fotoğraf çektirmekten kaçınıldığı takdirde bu durum müsabaka hakemi ve TMVFL yetkilileri tarafından rapor edilir. Müsabaka sonrası bu itiraz TMVFL Disiplin Kurulu’nun incelemesi sonucu karara bağlanır. Sahte oyuncu oynatan kulüplerle ilgili resmi itirazlarda, itiraz eden kulüplerin ellerinde sahteciliği belgeleyen resim, görüntü vb. bilgileri müsabakaların tamamlanmasından sonra TMVFL’ye ulaştırdıklarında itiraz dikkate alınır. Müsabakalara katılan takımlar yapacakları itirazlar için 300 TL. Depozitoyu saat 23.00’e kadar TMVFL yetkililerine makbuz karşılığında ödemek zorundadır. Müsabaka anında, devre arası ve müsabakanın bitiminde takımların birinin, rakip takımın bir veya birden çok futbolcusunun, başkasına ait lisansla oynadığına, lisansta tahrifat yapıldığına vb. konularda yazılı bir itiraz yaptığında yatırmaları gereken depozito miktarı olan 300 TL’yi her futbolcu için ayrı ayrı yatırmaları gerekir.(Örneğin 3 futbolcu için itiraz yapan takım 300 TL x 3 = 900 TL. depozito yatıracaktır.)

 

 

 

MADDE 13 – FORMA SETLERİ

Müsabakalarda kulüpler biri açık, biri koyu renkte veya farklı dizaynda iki takım forma getirmek zorundadır. Forma, şort, kaleci kazağı ve tozluk örnekleri TMVFL yetkilisine getirilecek, yapılacak karşılaştırma sonucu belirlenen örnek, müsabakada kullanılacaktır.

MADDE 14 – MÜSABAKA HAKEMLERİ

Türkiye Şampiyonası müsabakalarında görevlendirilecek hakem atamaları TFF tarafından yapılacaktır.

MADDE 15–TMVFL LİGİNDE CEZASI BULUNAN FUTBOLCU VE YETKİLİLERİN DURUMU

TMVFL liginde cezalı futbolcu, kaç maç cezası var ise bu cezaları şampiyonaya kadar sarkıyor ise o ceza aynı şekilde uygulanır, söz konusu futbolcu cezası bittiği takdirde takımında oynayabilir.Cezalı futbolcu oynattığı tespit edilen takım hükmen yenik sayılır.

MADDE 16 – MÜSABAKALARIN BAŞLAMA SAATİNE UYULMASI

Takımlar müsabaka başlama saatinde tüm teçhizatı ile statta hazır bulunmak zorundadır. Saatinde müsabakaya katılamayan takımlar hükmen yenik sayılır.

MADDE 17 – BERABERLİK HALİNDE UZATMA VE PENALTI UYGULAMASI

Çeyrek final, yarı final ve final müsabakaları beraberlikle sonuçlandığı takdirde uzatma yapılmaksızın penaltı atışları ile kesin sonuç alınacaktır.

MADDE 18 – ŞAMPİYANA ÖDÜLLERİ

Türkiye şampiyonu olan takım bir sonraki sezonda lige katılım bedeli ödemez.

Final oynayan takım bir sonraki sezonda lige katılım bedelinin %50’sini öder.

Vatan kupası şampiyonu takım bir sonraki sezonda lige katılım bedelinin %50’sini öder.

Federasyon kupası şampiyonu takım bir sonraki sezonda lige katılım bedelinin %75’ini öder.

Bölge şampiyonu olan takımlar bir sonraki sezonda lige katılım bedelinin %75’ini öder.

MADDE 19 – GOL KRALLIĞI ÖDÜLÜ

Gol kralı şampiyonada atılan gol sayısına göre belirlenecektir. Gol krallığı eşit ise bir üst tura çıkmış, önde olan takımın futbolcusuna ödülü şampiyonada takdim edilir. Diğer futbolcuya TMVFL tarafından en az bir hafta içinde ödülü iletilir.

MADDE 20 – EN İYİ KALECİ ÖDÜLÜ

En iyi kaleci ödülünü alacak futbolcu şampiyona komitesi tarafından belirlenecektir.

MADDE 21 -FAİR-PLAY ÖDÜLÜ

Şampiyonada kart durumu ve davranışlara göre şampiyona komitesi tarafından belirlenen takıma Fair-Play ödülü verilecektir.

 

 

MADDE 22–TMVFL’DE GÖREVLİ BULUNAN FUTBOLCULARIN DURUMU

TMVFL bünyesinde görevli olanlar ve yöneticiler mevcut takımlarında oynayabilirler. Oynadıkları takdirde şampiyonadaki müsabakalarla ilgili kararlarda yer alamazlar.

MADDE 23 – VATAN KUPASI

Vatan Kupası, Türkiye Şampiyonası’nda Guruplarında 3.(üçüncü) olan takımların eleme usulü ile oynanması sonucu belirlenecektir.Vatan Kupası çeyrek final ve yarı final ve final müsabakalarında beraberlik halinde uzatma yapılmadan penaltı atışları ile sonuç alınacaktır.TMVFL Türkiye Şampiyonası‘nda uygulanacak olan tüm kurallar Vatan Kupası’nda da geçerli olacaktır.

MADDE 24 – TMVFL FEDERASYON KUPASI

Türkiye Şampiyonası’nda Gruplarında 4. (dördüncü) olan takımların eleme usulüyle oynanmasıyla belirlenecektir. TMVFL Türkiye Şampiyonasında uygulanacak olan tüm kurallar TMVFL Federasyon Kupası’nda da geçerli olacaktır

MADDE 25 – ŞAMPİYONA KOMİTESİ

Şampiyona öncesinde “Şampiyona Komitesi” oluşturulacaktır. Komitede TMVFL Disiplin Kurulu Başkanı yer alacak olup kararlar oy çokluğu ile alınacaktır.Toplantıya katılmayan olduğu takdirde mevcut katılımcılarla toplantıya devam edilecek ve eşitlik durumunda Disiplin Kurulu Başkanı’nın oy kullandığı taraf geçerli sayılacaktır. Disiplin uygulamaları hariç müsabakalarla ilgili itirazlar Şampiyona Komitesi tarafından karara bağlanacaktır.

MADDE 26 – DANIŞMA KURULU

Gerek duyulması halinde şampiyonaya katılacak takımların yöneticilerinden “Danışma Kurulu” oluşturulacaktır.Oluşturulan Danışma Kurulu Verilen Disipilin Kurulu kararlarına müdahil olamaz.

MADDE 27 – MÜSABAKALARA SAĞLIKÇI ATAMASI

Türkiye şampiyonası müsabakalarında her sahada sağlıkçı bulundurulması zorunludur. Sağlıkçılar TMVFL tarafından atanır.

Müsabaka esnasında TMVFL yönetimi tarafından Ambulans hazır bulundurulacaktır.

MADDE 28 – UYGULANACAK TALİMATLAR

Müsabakalarda TMVFL Müsabaka Talimatı ve TMVFL Disiplin Talimatı ile uluslararası oyun kuralları geçerlidir.

MADDE 29 – STATÜDE BULUNMAYAN HÜKÜMLER

Bu statüde hükme bağlanmamış hususlar hakkında TMVFL Yönetim Kurulu karar vermeye yetkilidir.

MADDE 30 – YÜRÜRLÜK

Bu statü, TMVFL’nin resmi web sitesi www.tmvfl.com.tr adresinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

2021-2022 LİG STATÜSÜ

 

 

 

 

TÜRKİYE MASTERLER VE VETERANLAR FUTBOL FEDERASYONU

LİG STATÜSÜ

2021-2022 SEZONU

 

MADDE 1 – AMAÇ ve KAPSAM

Amaç: Türkiye’nin her bölgesinde takımlar oluşturmak ve bölgesel ligler düzenlemek, oluşan takımları federasyona bağlı dernekler haline getirmek. Türk futbolunun gelişmesine katkıda bulunmak, bu katkıyı uluslararası alana taşıyarak bununla ilgili çalışmalar yapmak. Spor kulüpleri, özel ve tüzel kişilikler ile kamu kurum ve kuruluşlarına destek vermek, görüş bildirmek, dernek üyelerinin sosyal ve sportif ihtiyaçlarını karşılamak. “Millî Karma” ile yapılacak olan uluslararası müsabaka gelirlerinin belirli bir oranını sosyal sorumluluk projelerine aktarmak. Dar gelirli ailelerin yetenekli çocuklarını tespit ederek, bu çocukların eğitim ve spor faaliyetlerine gerekli maddi destekte bulunmak. Ülkemizin her bölgesinde oluşturacağımız sportif faaliyetler sayesinde yeni yıldızların Türk futboluna kazandırılabilmesi için gerekli desteği sağlamak.

Kapsam: Bu statü, TMVFL tarafından master ve veteran kategorisindeki futbolun Türkiye genelinde, 81 ilde bölgesel, kriterli ve deplasmanlı olarak oynanmasını sağlamak, lige katılım koşullarını ve kulüplerin, teknik kişilerin, futbolcu ve diğer ilgililerin uymakla yükümlü oldukları kuralları ve bu liglerde oynanacak müsabakaların organizasyonuna ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır.

2021-2022 sezonu; Liglerin başlamasından, Türkiye Şampiyonasının bitimine kadar olan süreyi kapsamaktadır.

 

MADDE 2 – TMVFL’NİN OLUŞUMU ve KATILIM ŞARTLARI

 1. TMVFL, Türkiye’nin en üst seviyedeki Master ve Veteran Futbol Ligidir. TMVFL’nin isimlendirilmesi yetkisi münhasıran TMVFL Yönetim Kurulu’na aittir.
 2. TMVFL sezonunda, 2021-2022 sezonunda bu statüde belirtilen kriterleri yerine getiren takımlardan oluşur.
 3. TMVFL’ye katılacak olan kulüpler “Kulüp Taahhütnamesi, Futbolcu Taahhütnameleri ve Sağlık Raporlarını” talep edilen sürede TMVFL’ye göndermek zorundadır. Söz konusu taahhütnameyi TMVFL’ye göndermeyen ve kriterlere uymayan aynı zamanda lige katılım ücretini TMVFL’nin ilgili hesabına kura çekiminden önce yatırmayan kulüpler TMVFL müsabakalarına katılamazlar.
 4. Katılım ücreti, kulübün, grupların belirlenmesinden sonra ligden çekilmesi halinde iade edilmez.
 5. TMVFL’ye katılan kulüplerin antrenman ve müsabakalarda fiilen kullanılabilecek olan, mülkiyeti kulübe ya da kulübün bağlı olduğu kuruma ait olan veya kulübe tahsis edilmiş, soyunma odaları ve hakem odasına sahip, nizami boyutlarda, doğal çim veya suni çim zeminli TMVFL kriterlerine uygun bir sahayı temin etmeleri zorunludur.
 6. Kulüpler 2021-2022 sezonunda, TMVFL’nin her sezon belirleyeceği ve resmi sitesinde yayınlayacağı, bölgelerindeki puan sıralamasına göre dereceye girmeleri halinde Türkiye Şampiyonasına katılmak zorundadırlar. TMVFL’nin uygun görmesi şartıyla, şampiyonaya katılamayan takım/takımlar yerine sıralamadaki takım/takımlar Türkiye Şampiyonasına katılır. 

 

MADDE 3 – TAKIMLARIN UYGUNLUĞU

 1. TMVFL, tüm resmi müsabakalara katılacak takımların niteliklerini ve yarışma kriterlerini müsabakalar başlamadan önce belirler.
 2. Katılımcı takımların dernek veya tüzel kişilik statüsünde olmaları gerekmektedir. Dernek veya tüzel kişilik kriterine henüz uyamamış takımların lige alınmasıyla ilgili yetki TMVFL yönetim kuruluna aittir.
 3. Lige katılacak takımlar ile TMVFL arasında taahhütname/sözleşme imzalanır. İmzalanan taahhütname/sözleşme üzerinde imzası bulunanlar, müştereken ve müteselsilsen kefalet sahibidirler. Taahhütname/sözleşmedeki her türlü bedeli ve cezai şartları ödemekle mükelleftirler.  
 4. TMVFL ile takımlar arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla, lig oluşturulan bölgelere, TMVFL tarafından bölge temsilcisi atanır.
 5. Her takım sporcularına, yöneticilerine ve teknik kadrolarına ait kimlik bilgilerinin olduğu kartlar oluşturulacaktır ve bu kartlar lisans yerine geçecektir.
 6. Bir takımda lisanslı olan futbolcu başka bir kulübe sezon içerisinde transfer olmak istiyorsa, transfer döneminde kulübünden Muvafakatname almak zorundadır.
 7. TMVFL Yönetim Kurulu tarafından kabul edilecek geçerli bir mazereti olmadan (mücbir sebepler hariç) ligden çekilen ve hak kazandığı halde Türkiye Şampiyonasına katılmayan takım/takımlara taahhütname/sözleşme gereği,  belirlenecek cezai şartı ödeme ve TMVFL Yönetim Kurulu kararıyla gerekirse bir sonraki yıl düzenlenecek lige girememe yaptırımı uygulanacaktır.
 8. Ev sahibi takımlar; müsabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında stadyum çevresinde ve içerisinde ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli hareket ederek, sağlık ve saha güvenliğinin sağlanması için her türlü önlemi almak zorundadır.
 9. Takımlar müsabakalarını oynayacakları sahayı (mücbir sebepler hariç) müsabakanın tayin ve tespit edilen tarihte oynanması için hazır hale getirmek zorundadırlar.
 10. Takımlarla TMVFL arasında imzalanan taahhütname /sözleşme şartlarına istinaden, lig fikstüründe belirlenen (mücbir sebepler hariç) müsabakaya çıkmayan takımlara 3.000,00 Türk Lirasından (üçbin TL.) katılım ücreti bedeline kadar, ayrıca hakem ücretleri ve diğer masrafları karşılamak için 1.000,00 Türk Lirası (Bin TL) para cezası uygulanır.  Müsabakaya çıkmayan takım hükmen mağlup edilir ve üç puanı silinir.
 11. Bölge Şampiyonalarında Türkiye Şampiyonasına katılım hakkı elde eden takımlar, geçerli mazeret bildirmeksizin Türkiye Şampiyonasına katılmayan takım veya takımlar (mücbir sebepler hariç) katılım bedelinin iki katı kadar para cezası öderler.

MADDE 4 – FUTBOLCULARIN UYGUNLUĞU

 1. TMVFL’ye 2021-2022 sezonunda 1982 ve daha önce doğan futbolcular doğrudan oynayabilir. 1983 ve 1984 doğumlu futbolcular (ay şartı aranmaksızın) kontenjan statüsündedirler. Takımlar, diledikleri sayıda kontenjan lisansı çıkarttırabilirler.
 2. Takımlar esame listesine, kontenjan statüsünde en fazla 4 (dört) oyuncu yazabilirler. Esame listesine yazılan kontenjan statüsündeki bu oyunculardan en fazla 2 (iki) oyuncu müsabaka süresince sahada olacaktır. Bu kuralın diğer bütün hallerinde TMVFL Disiplin Talimatının ilgili hükümleri geçerlidir.
 3. Kaleciler kontenjan statüsünde değildir. 1991 ve daha önceki yıllarda doğan oyuncular profesyonel olmamak kaydıyla TMVFL’ de kaleci olarak oynayabilirler. 1985-1991 yılları arası doğumlu oyuncular, sadece kaleci olarak oynayabilirler. 1983 ve 1984 doğumlu oyuncular Lig statüsü madde 4/2 kapsamında, istedikleri mevkide oynayabilirler.
 4. Takımlar, kadrolarında en fazla dört (4) adet yabancı uyruklu oyuncu bulundurabilirler. Bu oyuncular kontenjan statüsü de dikkate alınarak, ikisi sahada diğer ikisi de yedek kulübesinde olmak şartıyla, müsabakalarda yer alabilirler.
 5. Kulüp başkanları, yöneticiler ve teknik kadroda görevli olanlar, TMVFL oyuncu lisanslı olmaları şartıyla aynı zamanda kontenjan statüsü de dikkate alınarak müsabakalara iştirak edebilirler.
 6. TMVFL bünyesindeki her takım sezon başında oyuncu, yönetici, teknik sorumlu lisansları dâhil 30 (otuz ) âdete kadar ücretsiz, 30 (otuz ) ve üzeri her bir filiz lisans için lisans başına 200,00 Türk Lirası (ikiyüz TL) ödemek şartıyla, 5 adet oyuncu, yönetici, teknik sorumlu filiz lisansı çıkarttırabilirler.
 7. Takımlar, TMVFL’nin belirleyeceği tarihler arasında en fazla 5 (beş) adet filiz ve 3 (üç) adet ara transfer lisansı olmak üzere toplamda 8 (sekiz) adet lisans çıkarttırabilirler. Ara transfer lisansları TMVFL bünyesindeki lisanslı oyuncuları kapsamaktadır. 
 8. Devre arasında çıkartılacak olan filiz lisans ve ara transferler de ücret karşılığında yapılacak olup filiz lisans bedeli 1 adet 200,00 Türk Lirası (iki yüz TL), ara transfer bedeli de (Muvafakatname olması şartıyla) 1 adet 350,00 Türk Lirası (üçyüzelli TL)’dir. Ara transferlerde Muvafakatname şartı aranmaktadır. Muvafakatname verilmeyen kulüp oyuncusu 1.500,00 Türk Lirası (bin beş yüz TL) karşılığında serbest kalır. Bu bedel, ilgili kulübün belirleyeceği banka hesap numarasına yatırılır. Makbuz veya dekontun Federasyona ibraz edilmesi suretiyle oyuncunun transferi kabul sayılır.
 9. TMVFL Türkiye şampiyonasına hak kazanan takımlar, TMVFL bünyesindeki diğer takımlardan;
 1. Muvafakatname şartı aranacak durumlar: Türkiye Şampiyonasına hak kazanan takımdan oyuncu transferi Muvafakatname şartına tabidir. Muvafakatname olmadan transfer olunamaz. Muvafakatname verilmeyen kulüp oyuncusu 2.500,00 Türk Lirası (iki bin beş yüz TL) karşılığında serbest kalır. Bu bedel, ilgili kulübün belirleyeceği banka hesap numarasına yatırılır. Makbuz veya dekontun Federasyona ibraz edilmesi suretiyle oyuncunun transferi kabul sayılır.
 2. Muvafakatname şartı aranmayan durumlar: Türkiye Şampiyonasına katılmayacağını beyan eden takım/takımların oyuncuları serbest kalır. Bu oyuncular için Muvafakatname aranmaz.
 3. Türkiye Şampiyonasında bu şartlara uyan oyuncular kontenjana bakılmaksızın lisans başına 350,00 Türk Lirası (üç elli yüz TL) ödeyerek en fazla 5 (beş) futbolcu transfer yapabilirler. Bu futbolcular ancak TMVFL ligi takımlarının futbolcularından olmak zorundadır. Filiz lisans çıkartılmaz.
 4. Futbol oyun kuralları ihlali nedeniyle görmüş olduğu kırmızı kartların haricinde, bir sezon içerisinde disiplin suçlarından dolayı toplamda 5 maç müsabakalardan men cezası alan bir futbolcu, 2021-2022 sezonu sonuna kadar (Türkiye Şampiyonası ve Süper Kupa dâhil) ligden ihraç edilir. Bir sonraki sezonda bu futbolcuların TMVFL organizasyonlarında yer alıp almayacağına yönetim kurulu karar verir.
 5. TMVFL bünyesindeki lisanslı oyuncular, 2021-2022 sezonunun başladığı tarih itibariyle, başka hiçbir veteran/master futbol ligi oluşumu ve organizasyonunda (TFF amatör ligleri hariç) lisanlı olarak oynayamazlar. Devre arasındaki transfer dönemindeyse, takımların filiz lisans talebinde bulundukları oyuncuların geçmişine bakılmaksızın, bundan sonra sadece TMVFL liginde oynayacakları varsayımıyla, filiz lisansları çıkarılsa dahi, bu tarihten sonra başka hiçbir veteran/master futbol ligi, oluşumu ve organizasyonu adı altında (TFF amatör ligleri hariç) lisanlı olarak oynayamazlar.

Federasyonumuzun veya takımlarımızın dâhilinde bu durum yazılı ve görsel belgelerle tespit edildiğinde, bu oyuncular ve oyuncuları oynatan takımlar için TMVFL’nin disiplin talimatının ilgili hükümleri geçerlidir.

 1. Futbolcuların lisans evraklarının,  statü ve talimatlara uygun olarak, doğru, gerçek ve eksiksiz bir şekilde TMVFL Federasyonuna teslimi,  kulüp/dernek yönetimlerinin sorumluluğundadır. TMVFL Federasyonu, kulüpler/dernekler tarafından kendisine gönderilen lisans evraklarını teslim aldığında,  evrakların doğru ve gerçek olduğunu kabul ederek lisansları çıkartır. Lisans çıkarıldıktan sonra,  lisans evraklarında uygunsuzluk veya sahtecilik yapıldığı tespiti durumunda, sahtecilik yapmış, uygunsuz evrak sunulmuş olan takımın oyuncusu ligden ihraç edilir. İlgili kulübe ihtar verilir. Tekrarı durumunda, kulübe ilgili disiplin talimatları uygulanır. İhraç edilen oyuncu, yönetici ve antrenörler aynı sezonda TMVFL liginde başka hiçbir takımda oynayamazlar ve görev alamazlar.

 

MADDE 5 – MÜSABAKA KADROLARI VE ESAME LİSTELERİNİN HAZIRLANMASI

 1. Takımların, müsabakadan önce düzenleyecekleri esame listesi en fazla 22 kişi olabilir, Oyuncu değişikliği 6 kişi ile sınırlıdır ve oyuncu değişikliği kartları ile değişiklik yapılacaktır. Çıkan oyuncu tekrar oyuna giremez.
 2. Maç esame isim listesinde en az 11 (on bir) en fazla 22 (yirmi iki) kişilik futbolcu yazılmasına rağmen, en az 9 (dokuz) futbolcu ile müsabakaya gelinmesi durumunda müsabaka başlatılabilir. Müsabaka başladıktan sonra gelen ve adı esame listesinde yazılı olan oyuncular, müsabakaya dâhil olabilirler.
 3. Müsabaka öncesinde Esame listesinin hazırlanması ve ibrazı zorunludur. Müsabaka öncesinde Esame listesini ibraz etmeyen takım/takımların olması durumunda müsabaka başlatılmaz. Buna rağmen Hakem tarafından müsabakanın başlatılması durumunda, sonuca bakılmaksızın, esamesini ibraz etmeyen takım/takımlar hakkında futbol müsabakanın 18.Maddesinin (i) bendi uygulanır.
 4. Esame listesinde adı bulunmayan oyuncu/oyuncular, müsabakada oynatılamaz. Tespiti durumunda futbol müsabakanın 18.Maddesinin (i) bendi uygulanır.
 5. Esame listeleri eksiksiz ve doğru olarak doldurulması zorunludur. Eksik veya hatalı doldurulmuş olan esameler, müsabaka sonucuna etki etmez. Esameyi hatalı düzenleyen yönetici veya sorumlular hakkında disiplin talimatının 16.Maddenin 3.bendinin hükümleri uygulanır.
 6. Takımlar müsabaka öncesinde hazırladıkları esame listelerini müsabaka başlamadan önce bağlı oldukları bölge Whatsapp gruplarında bildirirler.
 7. Takımların müsabaka esame listesinde yer alacak yöneticisi veya teknik adamlarından birinin müsabakadan önce “Müsabaka Esame Listesini” imzalaması zorunludur. Müsabaka esame listesine takım kaptanı mutlaka yazılacaktır. Müsabaka esame listesini imzalayacak yetkili bulunmaması halinde takım kaptanı tarafından liste imzalanabilir. Bu esame listesine, TMVFL’nin http://tmvfl.com.tr/dokumanlar web sayfasından ulaşılabilir. 
 8. TMVFL müsabakalarında futbolcular ile sahaya giriş kartı veya lisansı bulunmayan yönetici, teknik sorumlu veya antrenör müsabaka esame listesini imzalayamaz.
 9. Müsabaka esame listesini imzalamaya yetkili yönetici, teknik sorumlu veya antrenörler müsabaka gününde cezalı iseler esame listesini imzalayamazlar.
 10. Müsabaka öncesinde veya sonrasında esame listesine veya lisanslara yönelik itirazlar, istenirse esame listesine yazılabilir ve imza altına alınabilir.
 11. Müsabaka esame listesini imzalayan yönetici veya teknik adam, oyun sırasında hakem tarafından ihraç edildiği takdirde, yedek kulübesinde imza yetkisi olan bir başka yönetici veya teknik adam yok ise müsabakanın devam eden bölümünde oyuncu değişikliği kartını imzalamaya takım kaptanı yetkilidir.

 

MADDE 6 – FORMA SETLERİ

 1. Takımlar, en az 2 (iki) adet farklı renklerde forma seti kullanmak ve müsabaka saatinde yanlarında bulundurmak zorundadırlar. Bu ligde forma seti sayısı sınırlaması yoktur.
 2. Takımların forma setlerine alacakları reklamlar için TMVFL onayı aranır.
 3. TMVFL takımları formalarının arkasına futbolcu isimleri yazdırabilirler.
 4. TMVFL içerisinde olan kulüplerin yaptıracakları forma setlerinde TMVFL logosunu kol kısmına koymaları uygundur.

 

MADDE 7 – SAHALARIN TESPİTİ VE DÜZENİ

 1. TMVFL’ye bünyesindeki takımlar, müsabakalarını oynayacakları sahayı maçın oynanacağı günün 5 (beş) gün öncesinden TMVFL bölge temsilcisine bildirmek zorundadırlar. TMVFL’ye katılacak kulüplerin gösterdikleri sahada müsabaka oynatılması TMVFL’nin onayına tabidir.
 2. Stadyumlarda köşe bayrak direklerinin kullanılması ve Uluslararası Futbol Oyun Kurallarına uygun, yeterli sayıda yedek bayrak direğinin bulundurulması zorunludur.
 3. Sahalarda anons sistemi veya megafon var ise kesinlikle tarafsız bir şekilde kullanılmalıdır. Anons sistemi veya megafon ev sahibi takımı destekleyici şekilde, rakip takıma karşı ve siyasi amaçlı tanıtım ve duyurular için kullanılmaz. Anonslar anlaşılır ve duyulur şekilde yapılmalıdır.

 

MADDE 8 – SAHAYA GİREBİLECEK YETKİLİLER

 1. Takımlarda en az TFF C Lisans sahibi bir antrenörün bulunması uygundur.
 2. Müsabakalarda, yedek kulübesinde oturmaları kaydıyla sahaya en fazla 11 yedek futbolcu ile saha giriş kartı olan bir yönetici, bir teknik sorumlu, bir eşofmanlı antrenör, bir eşofmanlı kaleci antrenörü, bir masör ve bir sağlıkçı girebilir.
 3. Müsabakalarda sahaya girecek olan sağlıkçıların TFF Sağlık Kursu veya Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikası olan birinin olması uygundur.

 

MADDE 9–TRİBÜN DÜZENLEMESİ VE ORGANİZASYON

 1. Takımlar, TMVFL ve yetkili merciler tarafından belirlenen emniyet ve güvenlik tedbirlerine uymakla yükümlüdürler.
 2. Ev sahibi takım, misafir takım seyircileri için güvenliği tam olarak sağlanmış bir tribünde stadyumun oturma kapasitesinin %5’ i oranında yer ayırmak zorundadır.
 3. Müsabakalarda, takımların siyah bant takma veya siyah forma ile müsabakaya çıkmaları saygı duruşunda bulunmaları TMVFL’nin iznine tabidir.
 4. Takımlar müsabaka öncesi sahaya ancak TMVFL’nin izin verdiği pankartla çıkabilirler. Pankartların sosyal ve toplumsal mesaj içermesi şarttır. Kurum ve Kuruluşların pankart taleplerini kulüplere yapmaları, kulüplerin de TMVFL’ye müracaat ederek onay almaları gerekmektedir. Pankart talepleri müsabakadan, en az 3 gün önce yapılması durumunda TMVFL tarafından değerlendirilecektir.
 5. Müsabakalarda spor ahlakına aykırı, tahrik edici, aşağılayıcı, dil, din, mezhep, ırk, cinsiyet, etnik ve siyasi ayrımcılığa yönelik söz sarf edilmesi yasaktır. Ayrıca müsabaka alanına veya yakın çevresine bu mahiyette afiş veya pankartların asılması yasaktır.
 6. Ev sahibi takımlar, müsabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında saha çevresinde ve sahanın içinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordinasyon içerisinde hareket ederek sağlık ve güvenliğin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak zorundadırlar.
 7. Takımlar, seyircilerinin ve mensuplarının saha ve stada verdiği zararların tazmini ile ilgili bedeli TMVFL Yönetim Kurulu kararının tebliğinden itibaren en geç 5 gün içinde TMVFL’nin ilgili hesabına yatırmak zorundadırlar.

 

MADDE 10 – MÜSABAKA ORGANİZASYONU ve SORUMLULUK

 1. TMVFL müsabakalarının tarih, saat ve saha bilgileri, TMVFL internet sitesi ve ilgili WhatsApp gruplarında ilan edilir. Bu nedenle söz konusu bilgiler kulüplere ayrıca yazılı olarak bildirilmez. TMVFL’nin internet sitesinde ve WhatsApp gruplarında ilan edilen müsabaka bilgileri kulüplere yapılan resmi tebligat hükmündedir.
 2. TMVFL, grupları bölgesel olarak oluşturmaya, fikstürü hazırlamaya, fikstürde gerekli değişiklikleri yapmaya, müsabakaların gün, saat ve yerlerini değiştirmeye yetkilidir.
 3. TMVFL müsabakaları, kural olarak Cumartesi veya Pazar günleri oynanır. Takımlardan birinin başvurusu veya müsabakanın oynanamamasına ilişkin mücbir sebebin ortaya çıkması durumunda, TMVFL’nin de uygun bulması halinde müsabaka gününde, saatinde veya yerinde değişiklik yapılabilir. 
 4. Müsabakalar, kural gereği Cumartesi saat 16:00’dan, Pazar günü ise saat 13:00’ten önce oynanamaz. Ancak, iki takımın kendi aralarında belirlediği gün, saha ve saat konusunda anlaşmaları durumunda dahi hem Cumartesi hem de Pazar günleri İl Hakem Kurulunun onayına istinaden müsabakalar oynanabilir. İtilaflı durumlarda takımlar TMVFL Bölge Temsilcisine başvurup onay almak zorundadırlar. Nihai karar TMVFL yönetim kuruluna aittir.  
 5. Ev sahibi kulüp, müsabakaların oynanacağı saha ve tesisleri hazırlamak ve gerekli emniyet ve sağlık tedbirlerini almakla yükümlüdür.
 6. Sahalarda, müsabaka başlangıcında, devamında ve sonrasında sağlık, güvenlik, tribün düzenlenmesi, organizasyon, şiddet ve düzensizliğin önlenmesi ile ilgili tüm düzenlemeleri gerçekleştirme görevi ev sahibi kulübe aittir.
 7. Müsabakalar elverişsiz hava veya saha şartları nedeniyle ertelenebilir. Müsabaka hakemi, elverişsiz hava ve saha koşulları sebebiyle müsabaka başlama saatinden iki saat veya daha az bir süre kaldıktan sonra müsabakayı erteleyebilir. Ertelemeyi gerektiren sebeplerin bulunup bulunmadığının takdiri müsabakanın hakemine aittir.
 8. Kulüpler, müsabakalarını oynayacakları sahayı, elverişsiz hava şartları ihtimali de dâhil olmak üzere müsabakanın tayin ve tespit edilen tarihte oynanması için hazır hale getirmek zorundadırlar. Kabul edilebilir doğa şartları dışında sahanın hazır hale getirilmemesi nedeniyle müsabakanın oynanamaması durumunda ve daha önceden ertelenip te ikinci sefer oynatılması planlanan maçlarda da sahanın hazır hale getirilmemesinde ev sahibi kulübün ihmali olduğu hakem ve saha komiseri raporlarında sabit görülmesi halinde saha, hakem ve saha komiseri ücretleri ev sahibi kulüp tarafından ödenir.
 9. Müsabakalarda yedek kulübesini belirleme hakkı öncelikli olarak ev sahibi takıma aittir.
 10. TMVFL müsabakalarına hakem atamaları, İl Hakem Kurulları tarafından yapılır. Müsabakalara bir hakem, iki yardımcı hakem ve bir saha komiseri atanır.
 11. Maçlar 35 dakikalık iki devre halinde oynanır. Devre arası 15 dakika mola yapılır.
 12. Lisans Kartları ve TMVFL esame listelerinin doldurulması ve kontrolü ile ilgili sorumluluk, takım yöneticilerine aittir. Lisansı olmayanlar müsabakaya dâhil edilemezler.
 13. Oyundan ihraç edilen oyuncu yedek kulübesinde bulunamaz, sahayı terk edene kadar karşılaşma başlatılamaz.

 

MADDE 11 – PUANLARI EŞİT OLAN TAKIMLARIN DERECELERİNİN BELİRLENMESİ

Takımların TMVFL tarafından belirlenmiş fikstür gereğince birbirleri ile karşılaşarak kazandıkları puan durumlarına göre derecelendirilmelerine “Puan Usulü Sistemi” ismi verilir. Buna göre yapılan müsabakalarda galibiyete 3 (üç), beraberliğe 1 (bir) puan verilir ve mağlubiyete ise puan verilmez.

 1. Genel puantajda puanları eşit olan takımların sayısı 2 (iki) ise;
  1. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır,
  2. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)
  3. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki  gol averajına bakılır.
  4. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.
  5. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
  6. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde en az kırmızı kart gören takım üstün sayılır.
  7. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

 

 1. Genel puantajda puanları eşit olan takımların sayısı üç veya daha fazla ise;

 

 1. Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz).
 2. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.
 3. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)
 4. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır.
 5. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.
 6. Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.
 7. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
 8. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde en az kırmızı kart gören takım üstün sayılır.
 9. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maç eleme usulü müsabakaları neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.
 1. TMVFL gerekli gördüğü hallerde, gol averajını uygulamamaya veya başka bir şekilde uygulamaya karar verebilir

 

MADDE 12-  DERECELERE GÖRE BÖLGELERDE LİGİN TESCİLİ

Bölgelerinde, müsabakalar esnasında ve sonunda,  mevcut puan cetveline göre, birinci sırada bulunan takımlar,  normal şartlarda veya mücbir sebepler dahilinde ligin TMVFL yönetimince tescilinde, Bölge Şampiyonu olarak ilan edilir. Bölge Şampiyonluğu ödüllerinden yararlanma imkânına sahip olurlar.

 

MADDE 13 –TEBLİGAT, İTİRAZLAR ve DİSİPLİN İHLALLERİ

 1. TMVFL’nin ve bu Statüde belirtilen kurulların kararları ile ilgili takımlara yapılan tebligatlar, TMVFL internet sitesinde (www.tmvfl.com.tr) yayınlanır. Bu yayın, ilgililere tebliğ hükmündedir.
 2. Uluslararası futbol oyun kurallarından doğan itirazlar, TFF’de profesyonel müsabakalar için öngörülen usul çerçevesinde yapılır ve karara bağlanır.
 3. Disiplin ihlallerine ve şahısta hata hallerine yönelik itirazlarda TMVFL Disiplin Talimatı esastır. İtirazlar TMVFL Disiplin Kuruluna yapılır.
 4. TMVFL kapsamında oynanacak müsabakalar ile ilgili olarak kadrolara, oyunculara ve lisanslara yönelik itirazlar müsabakalar sonrasındaki üç (3) iş gün içerisinde TMVFL Disiplin Kurulu’na (disiplinkurulu@tmvfl.com.tr) yapılır.
 5. TMVFL Disiplin Kurulu’nun kararına karşı, kararın tebliğ tarihinden itibaren 3 (üç) iş günü içerisinde 350,00 Türk Lira (üç yüz elli TL)’lik itiraz harcının yatırıldığına dair makbuz ile birlikte TMVFL Tahkim Kurulu’na itiraz edilebilir.
 6. Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu Ligi müsabakalarında 4 (dört) sarı kart uygulaması yoktur.
 7. TMVFL liginde mücadele eden kulüpler ve yöneticilerine, Futbol Disiplin Talimatının ilgili maddeleri çerçevesinde para cezası uygulanabilir.

 

MADDE 14 -MÜCBİR SEBEPLER

Uluslararası salgın hastalık, doğal afet gibi toplum sağlığını etkileyen sebeplerin ortaya çıkması durumunda, bazı müsabakaların oynanıp oynanmaması, liglere devam edilip edilmemesi, liglerin mevcut durumuyla tescili yâda iptali ile ilgili her türlü kararı, TMVFL Yönetim Kuruluna aittir.

Alınacak olan kararlara, kulüpler, takımlar, sporcular ve TMVFL’nin tüm paydaşları tarafından kabul edilir. Yine alınacak olan kararlara itiraz edilemez ve yargı yoluna başvurulamaz.

 

MADDE 15 – YÜRÜRLÜK

Bu statü, TMVFL’nin resmî web sitesi olan www.tmvfl.com.tr adresinde yayınlanarak yürürlüğe girer.

Statüde bulunmayan hükümlerle ilgili TMVFL yönetim kurulu karar almaya yetkilidir.

 

 

TMVFL MİLLİ KARMA GÖREV VE SORUMLULUK TALİMATI
TMVFL MİLLİ KARMA GÖREV VE SORUMLULUK TALİMATI

TMVFL MİLLİ KARMA

GÖREV VE SORUMLULUK TALİMATI

 

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar

AMAÇ
Madde 1- Bu Talimatın amacı, TMVFL Millî Karma kamplarının düzen ve disiplinini sağlamak, kamp organizasyonlarında görevli unsurların görev ve yetkilerine dair usul ve esasları düzenlemektir.

 

KAPSAM
Madde 2- Bu Talimat; TMVFL Millî Karma kamplarına katılacak sporcuları, antrenörleri, doktor, fizik tedavi uzmanı, masör, beslenme uzmanı, spor psikoloğu, menajer ve TMVFL Millî Karma kamplarında Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonunun talimatıyla görev yapacak personellerin TMVFL Millî Karma kampı öncesi, sırası ve sonrasında yükümlü oldukları görev ve ödevlerle ilgili hususları kapsar.

 

TANIMLAR

Madde 3- Bu talimatta geçen;

 

Federasyon

:

Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonunu,

Kafile Başkanı

:

TMVFL Millî Karma yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde Federasyonu temsilen kafileye liderlik eden, her türlü sevk, idare ve temsilden sorumlu kişiyi,

TMVFL Millî Karma Sportif  Direktörü

 

Federasyon tarafından atanan  TMVFL Millî Karma Sportif direktörünü,

Yardımcı Antrenörler

:

TMVFL Millî Karma kamp, müsabaka ve diğer faaliyetleri sırasında yardımcı olması maksadıyla Sportif  Direktörün talimatı doğrultusunda iş görecek yardımcı antrenörleri, istatistik ve/veya kondisyon ve/veya teknik-taktik uzmanı antrenörü,

Sporcu

:

TMVFL liglerinde oynayan lisanslı futbolcuları,

Doktor

:

TMVFL Millî Karma kamp ve/veya müsabaka sürecinde kamp ve/veya müsabaka kadrosuna dahil olan bütün unsurların sağlık durumlarıyla ilgilenen tıp doktorunu,

Spor Psikologu

:

TMVFL Millî Karma kamp ve/veya müsabaka sürecinde kamp ve/veya müsabaka kadrosuna dahil olan bütün unsurların psikolojik durumlarıyla ilgilenen spor psikoloğunu,

Fizyoterapist

:

TMVFL Millî Karma kamp ve/veya müsabaka sürecinde kamp ve/veya müsabaka kadrosuna dahil millî sporcuların spor sakatlıklarına yerinde müdahale etmek üzere görev verilen fizik tedavi uzmanını,

Beslenme Uzmanı

:

TMVFL Millî Karma kamp ve/veya müsabaka sürecinde kamp ve/veya müsabaka kadrosuna dahil olan bütün unsurların, faaliyet programına uygun ve dengeli beslenmelerini sağlayan sporcu beslenmesi konusunda akademik eğitim görmüş uzman,

Masör

:

TMVFL Millî Karma kamp ve/veya müsabaka sürecinde kamp ve/veya müsabaka kadrosuna dahil millî sporcuların bedensel dinlenmelerinin, antrenman veya müsabaka esnasında doğabilecek basit sakatlıklarda gerekli müdahaleyi yaparak antrenman veya müsabakaya devamlarının sağlanması maksadıyla görev verilen sertifikalı masaj uzmanını,

Millî Karma Sporcusu

:

TMVFL Millî Karma Kampına, TMVFL Millî Karma müsabakalara hazırlanmak ve/veya TMVFL Millî Karma müsabakada görev almak üzere çağırılmış sporcuları,

Kamp

:

TMVFL Millî Karma sporcularının antrenman yapmak, turnuva, şampiyona ve müsabakalara hazırlanmak ve/veya iştirak etmek için toplandıkları, konakladığı ortam ve süreci,

Milli Karma Sorumlusu

 

TMVFL Millî Karma kampı öncesi , sırası ve sonrasında Federasyonla sürekli irtibat hâlinde, Federasyonun yönerge ve talimatlarının eksiksiz uygulanmasının sağlanması, kamp programlarının düzenlenmesi, antrenman salonunun düzenlenmesi, antrenman malzemesinin temini ve düzenlenmesi, teknik ekip veya sporcu ihtiyaçlarının karşılanması, kamp süresince aksaklıkların giderilmesi   maksadıyla Federasyon tarafından atanan TMVFL Milli Karma Sorumlusunu,

Teknik Ekip

:

Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu tarafından atanan Sportif Teknik Direktör, Antrenör ve Yardımcı Antrenörleri,

Sağlık Ekibi

:

Federasyon tarafından TMVFL Millî Karma kamp ve/veya müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında sporcuların her türlü sağlık problemiyle ilgilenmek amacıyla görevlendirilen doktor, fizyoterapist, masör, psikolog, beslenme uzmanı ve benzeri sağlık görevlilerinin tümünü ifade eder.

 

 

 

 

İKİNCİ BÖLÜM

Yükümlülükler, Unsurlar

 

Yükümlülükler

Madde 4- TMVFL Milli Karma; tanımlar bölümündeki yöneticiler, görevli antrenörler ile millî  karma  kampına davet edilen bütün sporcular ve diğerleri millî karma kampları öncesi, sırası ve sonrasında bu talimatın yüklediği görevleri eksiksiz ve gecikmesiz yerine getirmekle yükümlüdür.

Unsurlar

Madde 5- Federasyon; Millî Karma kampları ile ilgili işlerini aşağıdaki unsurları aracılığı ile yürütür.

 1. Milli Karma Sportif  Teknik Direktörü

 2. Milli Karma Kordinatörüğü

 3. Kafile Başkanı

 4. Milli Karma Sorumlusu

 5. Antrenörler

 6. Yardımcı Antrenörler,

 7. Sağlık Ekibi,

 8. Doktor,

 9. Beslenme Uzmanı,

 10. Spor Psikologu,

 11. Fizyoterapist,

 12. Masör

 13. Sporcu

 14. Malzemeci

 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Unsurların Görev, Yetki ve Sorumlulukları

 

TMVFL Milli Karma Sportif Teknik Direktörü

Madde 6- TMVFL Milli Karma Sportif Teknik Direktörü görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır;

 1. TMVFL Milli Karma Sportif Teknik Direktörü, TMVFL Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonun belirlemiş olduğu ilkeler doğrultusunda çalışır.

 2. TMVFL Milli Karma antrenörleri ile kısa, orta ve uzun vadeli olarak hedeflerini planlamak ve bu hedefleri paylaşmak ve takibini sağlamak,

 3. TMVFL Milli Karma ve antrenörleri ile birlikte faaliyet programını belirleyerek  sunmak,

 4. TMVFL Milli Karma antrenörlerinin  düzenli çalışmasını sağlamak,

 5. TMVFL Milli Karma antrenörleri ile  kamplar ve hazırlık müsabakaları ve resmi müsabakalar ile ilgili değerlendirme toplantıları yapılmasını sağlamak,

 6. TMVFL Milli Karma Antrenörüyle sürekli irtibat hâlinde bulunmak; kamp öncesi, sırası ve sonrasında Antrenörün teknik taleplerini belirleyerek  teknik federasyona  sunmak,

 7. TMVFL Milli Karma’ya seçilecek sporcuları izlemek, antrenör ve yardımcı antrenörleri ile değerlendirmelerde bulunarak seçmek ve kamuoyu ile paylaşmak,

 8. TMVFL Milli Karma ile ilgili her türlü çalışmayı yapmak ve gerekli gördüğü veya Federasyonun talip etmesi halinde çalışmaları ile ilgili rapor ve düşüncelerini TMVFL Federasyonu ile paylaşmak,

 9. TMVFL Milli Karma ile ilgili haber, bilgi ve açıklamayı Federasyon adına yapmak,

 10. TMVFL Milli Karma kampından sonra millî karma ile ilgili görüşlerine yer verdiği bir rapor hazırlayarak federasyona sunmak.

TMVFL Milli Karma Sorumlusu

Madde 7- TMVFL Milli Karma Sorumlusu görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır;

 1. TMVFL Milli Karma Sorumlusu yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinde herhangi bir aksaklık olmaması için çaba göstermek,

 2. TMVFL Milli Karma Teknik Ekibi ile hedefe yönelik kamp, antrenman, turnuva, hazırlık maçı programlarını düzenleyerek faaliyetlerden yeterli bir süre  öncesinde Federasyona ulaştırmak,

 3. TMVFL Milli Karma Teknik Ekibinin kamp ve benzeri faaliyetler için belirlediği aday sporcu kadrosunu zamanında Federasyona ulaştırmak,

 4. Kadroda bulunan sporcuların ve diğer görevlilerin görev izin yazılarının kurumlarına yazılabilmesinin temini için faaliyetin başlangıç tarihinden yaklaşık iki hafta önce ayrıntılı adres cetveli hazırlayarak Federasyona ulaştırmak.

 5. Görev izin yazılarının ilgili kurumda işleme konulmamış olması, yanlış adrese gitmiş olması ve benzeri olumsuz durumlar doğma ihtimaline karşı aday kadrodaki sporcularla ve diğer görevlilerle önceden görüşüp durumu tespit etmek; sorun doğmuşsa Federasyonla temasa geçerek çözümlemek,

 6. Federasyon tarafından onay verilen kamp merkezlerinde    TMVFL Milli Karma Teknik Ekibinin belirlediği antrenman ve konaklama koşullarının temini için faaliyetten en az yaklaşık iki hafta önce ayrıntılıAntrenman - Servis ve Konaklama Cetvelini” Federasyona ulaştırmak.

 7. Federasyon tarafından onay verilen kamp merkezlerinde TMVFL Milli Karma Teknik Ekibinin ve Sağlık Ekibinin birlikte belirlediği antrenman, beslenme, barınma, ulaşım, dinlenme ve benzeri hazırlanma koşullarının temini için faaliyetten en az yaklaşık iki hafta önce “Ayrıntılı Zaman Çizelgesini” Federasyona ulaştırmak.

 8. Kamp süresi içinde TMVFL Milli Karma Teknik Ekibi tarafından talep edilen antrenman malzemesinin temini için faaliyetten en az 20 gün önce kamp malzemesi talep listesi hazırlayarak Federasyona ulaştırmak; malzemenin kamp merkezine nakli için gerekli düzenlemeler yapılırken Federasyonla temas hâlinde olmak; Federasyon tarafından temin edilen malzemenin alan kişilere zimmetlenmesini ve zimmet belgelerinin Federasyona ulaştırılmasını sağlamak,

 9. Kampta hastalanan, zehirlenen, yaralanan veya sakatlanan sporcuların ve/veya teknik ekibin Türkiye Masterler ve Veteranlar Federasyonu Sağlık Kurulunun yönlendirmesi doğrultusunda hastaneye sevkini sağlamak ve tedavi sürecini takip ederek Kafile Başkanı ve Federasyona rapor vermek,

 10. TMVFL Milli Karmanın bütünlük içinde, Federasyonun ilke ve prensipleri doğrultusunda hareket etmesini sağlamak; aksi davranışları Kafile Başkanı ve Federasyona rapor etmek,

 11. TMVFL Milli Karmanın yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinde herhangi bir aksaklık olmaması için çaba göstermek,

 12. Sporcu, teknik ekip ve idarî heyetten oluşabilecek delegasyonun pasaport son geçerlilik tarihlerini yakından takip etmek; gerekli prosedürün aksaksız yürütülebilmesi için pasaport sahiplerini uyarmak, vizeler için seyahatten 30 gün önce pasaportları toplayarak başvurunun yapılmasını sağlamak,

 13. Federasyon tarafından onay verilen yurt dışı organizasyonlarda uyulacak antrenman, müsabaka, beslenme, barınma, iç ve uluslararası ulaşım, dinlenme ve benzeri uygulama koşullarının bilinmesi için seyahatten en az 20 gün önce “Ayrıntılı Zaman Çizelgesi” hazırlayarak Federasyona ulaştırmak,

 14. Seyahat veya yurt dışındaki faaliyet süresi içinde hastalanan, zehirlenen, yaralanan veya sakatlanan sporcuların ve/veya teknik ekibin, organizatör ülke sorumlularıyla temasa geçerek fizyoterapist/masör veya takım doktoru nezaretinde hastaneye sevkini sağlamak ve tedavi sürecini takip ederek anında Federasyona rapor vermek,

 15. TMVFL Milli Karmanın bütünlük içinde, millî temsil ilke ve prensipleri doğrultusunda hareket etmesini sağlamak; aksi davranışları Kafile Başkanı ve Federasyona rapor etmek,

 16. Yurt dışında gerçekleştirilen faaliyetle ilgili ayrıntılı faaliyet değerlendirme raporu hazırlayarak yurda dönüşü müteakip 7 gün içinde Federasyona ulaştırmak,

 17. Kampta meydana gelebilecek her türlü idarî sorunu öngören bir plan hazırlayarak tedbirlerini almak, doğabilecek ihtiyaçların giderilmesi için kamp yapılacak tesislerin ve kampların yapıldığı yerin yetkilileriyle sürekli irtibat hâlinde olarak gerekli koordinasyonu sağlamak,

 18. Kampın sağlıklı ve düzenli yürütülebilmesi için kampa gelecek ziyaretçiler ve basın mensupları için Kamp Talimatında hüküm bulunmayan durumlara yönelik Başkanın onayını alarak uygun düzenlemeler yapmak,

 19. Anma toplantısı, özel eğlence, basın toplantısı, imza günü, röportaj, kamp programı dışında sporcuların kampı terk etmesine sebep olacak özel geziler ile ilgili, Federasyonla irtibata geçerek düzenlemeler yapmak.

 20. Federasyona verilmiş olan faaliyet programını alarak kamp süresince uygulanacak antrenman programına ve mümkünse Antrenörün talebine uygun özelliklerdeki spor tesislerinin Federasyon kanalıyla gerekli yazışmaların yapılarak TMVFL Milli Karmaya tahsis edilmesini sağlamak,

 21. Kamp hizmetlerinin düzgün bir biçimde verilmesi için kamp yapılacak tesislerin yetkilileriyle önceden irtibat ve mutabakat sağlamak,

 22. Kamptaki günlük faaliyetlerin idarî seyir raporunu düzenli biçimde tutarak gideremediği aksaklıkları Federasyona bildirmek ve kamp sonunda tuttuğu raporu Federasyona  sunmak,

 23. Kamp süresince TMVFL Milli Karmanın her türlü ulaşım ve konaklama işlemini denetim altında tutmak; herhangi bir aksaklığa karşı tedbir almış olmak,

 24. Kampta ve müsabakada giyilecek kıyafetlerin ve kullanılacak malzemenin kampın ilk gününe eksiksiz olarak yetişmesini sağlamak için sorumlularla birlikte hareket etmek,

 25. Teknik ekibin, sporcuların ve diğer görevlilerin sağlık sorunlarıyla ilgilenmek, kamp merkezinde çözümlenemeyen sağlık problemleri için en yakın sağlık kuruluşuna ulaşımı temin etmek,

 26. Masöre; kullanacağı ilaçları söylemek ve bunların kontrollü, usûlüne uygun kullanımını denetim altında tutmak.

 27. Kampa katılan bütün görevlilerin; özellikle sporcuların TMVFL Milli Karma diyetine uygun beslenmelerini sağlamak, beslenme düzenindeki aksaklıkları hızla gidermek,

 28. Federasyon tarafından verilebilecek diğer görev ve sorumlulukları yerine getirmek,

TMVFL Milli Karma Antrenörleri ve Yardımcı Antrenörleri

Madde 8- TMVFL Milli Karma Antrenörünün ve Yardımcı Antrenörün görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır;

 1. TMVFL Milli Karma antrenörleri ve yardımcı antrenörleri, hedeflerini, kısa, orta ve uzun vadeli olarak planlayıp teknik direktöre sunarlar.

 2. TMVFL Milli Karma antrenör ve yardımcı antrenörleri, görev yaptığı süre içinde, Sportif Teknik Direktörü, Kamp yöneticisi, antrenör, sporcu ve ilgili diğer kişilerle iyi ilişkiler içerisinde olmak durumundadır. TMVFL Milli Karma antrenörleri, çalışmalar sırasında, ekip çalışması anlayışıyla, ekibinde bulunan diğer elemanlarla iyi bir işbirliği içerisinde, kendilerinden en yüksek verimi alabilecek şekilde çalışmalarını planlarlar.

 3. TMVFL Milli Karma antrenör ve yardımcı antrenörleri, bölgelerdeki bütün müsabakaları izlemeye çalışırlar. Yapmış oldukları bu çalışmaları ve bununla ilgili raporlandırmalarını rutin olarak, TMVFL Milli Karma Sportif teknik direktöre ve teknik kurula iletirler.

 4. TMVFL Milli Karmaya sporcu seçimi sırasında kulüp antrenörlerinin görüşlerinden yararlanmalıdırlar.

 5. TMVFL Milli Karma antrenörleri, organizasyon  sırasında kullanılacak malzemeler, saha tahsisi ve otel konusunda TMVFL Milli Karma Sorumlusundan uygun süre öncesinde talepte bulunur.

 6. TMVFL Milli Karma Sorumlusu ile birlikte, çalışmaların verimli geçmesi konusunda gerekli her türlü önlemleri alır.

 7. Kamp ve TMVFL Milli Karma faaliyetlerinin duyurulması amacıyla; Faaliyetin, hedeflerinin  ve programının ilgili basın-yayın kuruluşlarına duyurulması ve gereken web sayfalarında yayınlanması konusunda gerekli metni hazırlar ve ilgililere iletir.       

 8. TMVFL Milli Karma antrenörleri, organizasyonun tüm safhaları boyunca sportmence davranmaları ile iyi bir yurttaş olmanın yanında davranışlarıyla da örnek olur. Bu nedenle TMVFL Milli Karma antrenörleri, sporculara kötü örnek olacak davranış içerisine giremezler.

 9. Antrenmanlarda ve müsabakalarda, federasyon tarafından sağlanan ve organizasyon için gerekli olan diğer malzemelerin kullanılması ve devamlılığından sorumludur. Antrenörler faaliyet öncesinde sporcu sayısına uygun malzemeyi federasyondan talep eder. Bunları imza karşılığı sporculara teslim eder, artan ve faaliyet sonunda geriye toplanan malzemeleri de faaliyet sonunda tutanakla federasyona iletirler.

 10. TMVFL Milli Karma antrenörleri, faaliyetler sırasında, gerekli yardımcı personelin (doktor, masör, psikolog, yardımcı antrenörler, vb) bulundurulması konusunda gerekli çalışmaları yaparlar. Faaliyet için gerekli olan malzemelerin içeriği konusunda teknik direktör aracılığı ile kamp sorumlularıyla önceden bağlantı kurarak malzemelerin teminini sağlamalıdır.

 11. TMVFL Milli Karma antrenörleri, organizasyon sonunda, faaliyet raporunu federasyona ulaştırırlar. Söz konusu raporun içeriğinde: Faaliyetin hedefleri, faaliyete katılanların listesi, faaliyete davet edilip de katılamayanlar var ise bunların isimleri ve belgeli mazeretleri, faaliyet sırasında özetle yapılan çalışmalar (antrenman programları dahil), hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı, sorunlar, çözüm yolları ve önerileri mutlaka olmalıdır. Rapor ilgili formata uygun şekilde hazırlanmalıdır.

 12. Federasyon tarafından verilebilecek diğer görev ve sorumlulukları yerine getirir.

TMVFL Milli Karma Doktoru

Madde 9- TMVFL Milli Karma Doktorunun görev ve sorumlulukları;

 1. Kampa katılan sporcuların kamp başlangıcında genel sağlık taramasının yapılmasını sağlamak,

 2. Sporcu sağlık formu düzenleyerek sporcuların kamp sırasında ve iki kamp arasında geçen sürede sağlık ve gelişim durumlarıyla ilgili arşiv oluşturmak,

 3. Sporcuların antrenman ve/veya müsabakaya katılacak durumda olup olmadıklarına dair Teknik Ekibe bilgi vermek,

 4. Sporcuların sağlığı için gereken ilaç, bandaj, sportif destek malzemesi ile ilgili olarak Teknik Ekibe bilgi vermek,

 5. Sporcuların izinsiz ilaç kullanımlarını engellemek için gerekli tedbirleri almak; doping ve genel sağlık konularıyla ilgili olarak sürekli bilinçlendirme çalışmaları yapmak,

 6. Doping numune alımı için gerekli organizasyonu yapmak ya da yapılan bir organizasyona yardımcı olmak,

 7. Sporcuların doping maddesi içerebilecek hazır yiyecek ve/veya içecekler tüketmelerine engel olmak,

 8. WADA tarafından yayınlanan doping listesinde yer alan maddelerin ve bu maddeleri ihtiva eden farklı ticarî markaların güncellenmiş listesini elde etmek ve kamp yetkilileri başta olmak üzere bütün sporcuların bu markalardan haberdar olmalarını ve bu ürünleri kullanmamalarını sağlamak,

 9. Kamp ve antrenman merkezine en yakın sağlık merkezi ile sürekli irtibat hâlinde olarak muhtemel sorunlarda gerekebilecek acil müdahaleler için hazırlıklı olmak,

 10. Tedavisi otelde yapılamayacak durumdaki sporcuya, yurt içinde veya yurt dışında hastaneye gidip hastaneden çıkıncaya kadar yakın nezaret etmek; durum hakkında ayrıntılı bilgi alarak bunu TMVFL Milli Karma Antrenörleri, Kamp Sorumlusuna sözlü, Kafile Başkanına ve ayrıca Federasyona yazılı olarak rapor etmek,

 11. Masöre; kullanacağı ilaçları söylemek ve bunların kontrollü, usûlüne uygun kullanımını denetim altında tutmak.

TMVFL Milli Karma Fizyoterapisti

Madde 10- TMVFL Milli Karma Fizyoterapistin görev ve sorumlulukları şunlardır;

 1. Sağlık Kurulu ve kamp doktoru ile iş birliği içinde kas kuvveti ve mukavemeti, anaerobik güç ölçümü testleri yaparak / yaptırarak sporcuların fiziksel performans düzeylerini tespit etmek ve daha yüksek performans için Teknik Ekip ve sporcularla iş birliği içinde çalışmak,

 2. Her tür ölçüm çalışmaları için gerekli organizasyonları sağlamak veya yapılan bir organizasyona yardımcı olmak,

 3. Yapılan test ve ölçümlerde kapasite ve performanslarının düşük olduğu tespit edilen sporcular için özel fiziksel tedavi, rehabilitasyon ve egzersiz programları hazırlamak, uygulamak.

TMVFL Milli Karma Psikologu

Madde 11- TMVFL Milli Karma Psikologun görev ve sorumlulukları şunlardır;

 1. Sporcuların kişilik özellikleri, bilişsel, bedensel kaygıları ve yarışma kaygıları ile özgüvenleri, dikkat-konsantrasyon özellikleri ve motivasyonel düzeylerine ilişkin bilgiler oluşturacak testleri uygun antrenman periyodlarında uygulayarak değerlendirmek; müsabaka periyodlaması içinde gerekli yardımı sağlamak; bu amaçla Teknik Ekibi uyarıp desteklerini alarak sporcuların katılımlarının sağlanmasını temin etmek ve Başkana periyodik raporlar sunmak,

 2. Psikolojik periyodlamaya paralel olarak yurt içi ve yurt dışı kamplarda uygun olan süreler içinde sporcu ve Teknik Ekibin iletişim becerilerinin gelişmesine yardımcı olmak; sporcuların yarışma kaygısı ile başa çıkmalarını sağlamak amacıyla kaygı ile başa çıkma becerilerini; yarışmalara daha kolay hazırlanmalarını sağlamak amacıyla zihinsel antrenman tekniklerini öğretmek ve motivasyonlarının yükseltilmesi için çalışmalar planlamak, 

 3. TMVFL Milli Karma aday kadrosunda olan tüm sporcuların psikolojik profillerini oluşturmak; antrenman ve maç davranışlarına ilişkin notlar tutmak ve dosyalamak,

 4. TMVFL Milli Karmayı oluşturan sporcular başta olmak üzere TMVFL Milli Karma kampının bütün unsurlarına psikolojik danışmanlık hizmeti vermek,

 5. Sporcuların performanslarını engelleyen psikolojik sorunlarını azaltmak; psikolojik hazırlıklarını tamamlayarak en üst performansa ulaşmalarını ve iyi bir kamp dönemi geçirmelerini sağlamak,

 6. Sporcuların ve Teknik Ekibin beceri öğrenimi (sporcunun daha kolay beceri sergilemesine yardımcı olmak) açısından gerekli hazırlıkları yaparak gerekli becerileri kazanmasını sağlamak,

TMVFL Milli Karma Masörü

Madde 12- TMVFL Milli Karma Masörün görev ve sorumlulukları şunlardır;

 1. Sporcuların kendilerini dinç ve zinde hissetmeleri, ruhsal gerginlikten arınmaları için masaj yaparak sportif motivasyona katkı sağlamak,

 2. Antrenman ve müsabaka öncesi sporcuların kaslarını uyararak sportif aktiviteye hazır hâle getirmek,

 3. Antrenman ve müsabaka öncesi sporcuların pasif ve aktif ısınmalarını sağlamak,

 4. Antrenman ve müsabaka sırasında oluşabilecek kas gerginliği ve krampları derhâl müdahale ederek gidermek,

 5. Antrenman veya müsabaka sonrasında sporcunun iyi dinlenmesini sağlayarak bir sonraki antrenman veya müsabakaya hazır hâle getirmek,

 6. Doktorun ve beslenme uzmanının verdiği ilaçları, vitamin, mineral, yiyecek ve içecekleri periyoduna ve dozajına uygun kullanması, önerdiği tedaviyi aksaksız yerine getirmesi için sporcuya yardımcı olmak,

 7. Geçirilmiş sakatlıklar sonrasında meydana gelebilecek fiziksel güvensizliği giderme sürecinde sporcuya destek olmak,

 8. Müsabaka öncesi; soyunma odasının TMVFL Milli Karma içeri girmeden önce müsabaka masaj ve bakımına hazırlanması için yeteri kadar önce salonda, soyunma odasında yerini almak; sporcuların içme sularını, doktorun önerdiği sıvı karbonhidrat-mineral takviyelerini kontrol etmek, hazır bulundurmak,

TMVFL Milli Karma Beslenme Uzmanı

Madde 13- TMVFL Milli Karma Beslenme Uzmanının görev ve sorumlulukları şunlardır;

 1. Kamp süresince antrenman ve/veya müsabaka şiddetine ve antrenman periyodlamasına uygun şekilde sporcuların en iyi performansı gösterebilmeleri ve yorgunluğun önlenebilmesi/azaltılabilmesi amacıyla beslenme programları hazırlamak ve sporcular tarafından uygulanmasını sağlamak. Antrenman ve müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında sporcuların performansta devamlılıklarını sağlayacak, yorgunluğu azaltabilecek beslenme takviyeleri bulundurulması için gerekli tedbirleri almak ve bu beslenme takviyelerinin kullanımını sağlamak; sporcuları ve teknik ekibi bu ürünlerle ilgili bilgilendirmek,

 2. Antrenman ve müsabaka öncesi, sporcuların maksimum performans gösterebilmelerine engel olabilecek beslenmeye bağlı sağlık sorunlarını saptamak ve düzeltilmesini sağlamak,

 3. TMVFL Milli Karma kadrosunda olan tüm sporcuların performanslarını ve sağlıklarını etkileyebilecek beslenmeye bağlı sağlık sorunlarını düzeltilmesi amacıyla takip etmek,

 4. Sporcuların sindirim ve kilo sorunlarıyla ilgili performanslarını olumsuz etkilemeyecek özel diyetler hazırlamak ve uygulamasını temin etmek,

 5. Kamp merkezindeki mutfak ve yemekhane hizmetlerinin düzenli ve verimli yürütülmesini sağlamak,

 6. Kamp merkezlerinde tüketilen gıda maddelerinin sağlık şartlarına uygunluğunu kontrol etmek,

 7. Sporcuların kamp sonrasında da dengeli ve yeterli beslenmelerini sağlamak için kamp sırasında bilinçlendirme amaçlı çalışmalar yapmak; kamp sonrasında bunları takip etmek.

TMVFL Milli Karma Sporcusu

Madde 14- TMVFL Milli Karma Sporcularının görev ve sorumlulukları şunlardır;

 1. Millî temsilin sadece millî müsabaka ile sınırlı olmadığını bilmek ve bu bilinçle kamp periyodunun her aşamasında millî temsile yakışır tutum ve davranışlar sergilemek,  

 2. İzin gün ve/veya saatleri dışında kampta kalmak; özel veya resmî işlerini izin süresi içinde, kamp veya müsabaka konsantrasyonunu bozmayacak şekilde takip etmek,

 3. Arkadaşlarıyla iyi geçinmek; özel meselelerini kamp süreci dışında tutmak, TMVFL Milli Karma çatısı altında arkadaşına, takıma veya antrenörlerine sürekli pozitif tavırlar sergilemek, olumlu mesajlar vermek,

 4. Kamp yeri ve koşulları ile ilgili, kamp içinde veya dışında negatif yorum yapmamak, eleştiride bulunmamak; Federasyon yetkilileri tarafından fikri sorulmadıkça kamp koşulları, konaklama standartları, TMVFL Milli Karmanın durumu, Teknik Ekibin veya Sağlık Ekibinin yaklaşımlarıyla ilgili bir değerlendirme dile getirmemek,

 5. Ne amaçla ve ne koşullar altında olursa olsun, kamptaki en yetkili kişinin izni olmaksızın oda servisinden yararlanmamak; odasına su haricinde içecek ve herhangi bir yiyecek sokmamak,

 6. Odalara; yakınlık derecesi ne olursa olsun hiçbir surette misafir kabul etmemek; kamp merkezinin lobisine gelecek ziyaretçilerle görüşmek için kamptaki en yetkili kişinin iznini almış olmak,

 7. Sporcuların davranışları, genel ahlaki kurallara grubun genel kurallarına ve TMVFL Milli Karma antrenörleri tarafından konulan tüm kurallara uygun olmalıdır.

 8. Sporcular yasalar ve yönetmeliklerde suç sayılabilecek hiçbir hareket veya hareketlerde bulunamazlar.

 9. Sporcular, TMVFL Milli Karma Teknik ekibi tarafından belirlenen kamp programına (kalkış, antrenman ve yatış saatleri vb. ) harfiyen uymak zorundadırlar.

 10. Tüm antrenmanlara, müsabakalara ve toplantılara zamanında katılmalıdırlar. TMVFL Milli Karmasına çağrılan futbolcu geçerli bir mazeretini belgeli olarak Federasyona bildirmedikçe kampa katılmak zorundadır. Belgeli geçerli bir mazeret sunmadan ve Federasyondan izin almadan kampa katılmayan futbolcu 1 yıl süre ile TMVFL Milli Karmasına davet edilemez. Bu sürenin kısaltılması ya da uzatılması Federasyonun kararı ile değişebilir.

 11. Herhangi bir sakatlık ve hastalık durumunu en kısa süre içerisinde yetkililere veya TMVFL Milli Karma antrenörüne bildirmelidirler.

 12. Kampa davet edilen TMVFL Milli Karma sporcuları sakatlıklarını belirten doktor raporu almış olsalar bile  raporları ile birlikte kampa katılacaklar; kampın ilk gününde  federasyon doktorunun vereceği karar doğrultusunda  hareket edeceklerdir.

 13. Takım kaptanı, kampta yer alan diğer tüm sporcularla birlikte takıma yeni giren sporculara rehberlik etmeli ve yardımcı olmalıdır.

 14. Sporcular yasaklanmış ilaçlardan ve alkolden uzak durmalıdır. Ayrıca herhangi bir yasaklı ilacı veya alkollü içeceği bulundurmamalı ve tüketmemelidirler.

 15. Diğer sporcuların hazırlığını veya müsabakalara olan hazırlığını bozacağı, rahatsız edeceği düşünülen herhangi bir faaliyetten ya da davranıştan kaçınmalıdır. 

 16. Diğer sporcuların sportif becerilerini ve performanslarını doğrudan ya da dolaylı olarak riske sokacak bilerek ya da dikkatsizce yapılan ya da takım üyelerine benzer etki yapacak her türlü faaliyetlere katılmaktan kaçınmalıdırlar.

 17. TMVFL Milli Karmaya ve Federasyon çalışanına veya görevlilerine karşı direk ya da dolaylı yoldan eleştiriye sebep olacak davranışlar içerisinde bulunmamalıdırlar.

 18. TMVFL Milli Karma müsabaka ya da antrenman organizasyonu için sağlanan bir konaklama yerinde oluşan herhangi bir fiziksel zarar odada kalan kayıtlı kişi ya da  sporcu tarafından ödenmek zorundadır.

 19. Sporcular, antrenöre ya da görevli kişiye veya bu kişiler tarafından görevlendirilmiş diğerlerine, vücuda zarar verebilecek ya da takımın veya TMVFL Milli Karma kontrolü ya da yetkisi altındaki diğer katılımcıların huzurunu bozacağı bilinen ya da gözlemlenen herhangi bir davranışta bulunmamalıdırlar.

 20. TMVFL Milli Karma sporcuları konaklama yaptığı tesis ya da otelde konaklamakta olan diğer misafirlerle uygun ve seviyeli bir davranış içinde bulunmak zorundadır. Sporcular zorunlu hallerde doğrudan müdahale yerine TMVFL Milli Karma yetkililerine durumu iletmek zorundadırlar.

 21. Sporcular davranış kurallarının ya da TMVFL Milli Karma davranış kurallarının başka bir kişi tarafından bozulmasına yardım etmemeli, ortaklık etmemeli, desteklememeli veya cesaretlendirmemelidirler.

 22. Sporcular kamp dışına antrenörden izin almaksızın çıkamaz ve herhangi bir kişisel program yapamazlar.

 23. Sporcular TMVFL Milli Karma yetkilisinin ve federasyonun bilgisi olmadan herhangi bir açıklama (basın açıklaması vb) yapamazlar.

 24. Sporcular TMVFL Milli Karma antrenörlerinin programları çerçevesinde her türlü testte hazır bulunmalı ve tam performans göstermelidirler.

 25. TMVFL Milli Karma yetkililerinin izin vermiş olduğu bilimsel çalışmalara (anket vb. ) tam destek vermelidirler.

 26. İstenildiği an doping kontrolüne girmek veya düzenlenen seminere mazeret göstermeksizin katılmalıdırlar.

 27. TMVFL Milli Karma sponsorlarıyla yapmış olduğu anlaşmalara uygun olarak sporculara düşen görevler eksiksiz yerine getirilmelidir.

 28. Sporcular, TMVFL Milli Karma tarafından her zaman için istenecek belge ve dokümanlar içerisinde yer alan pasaport ile ilgili süreleri, vizeleri takip etmek ve vizelerini zamanında yaptırmak, resim web dokümanları hazır bulundurmak, kişisel bilgilerde meydana gelen değişiklikleri zamanında bildirmelidirler (soyadı değişikliği vb).

 29. TMVFL Milli Karma tarafından istenilmesi halinde TV programları ile eğitim programları çekimlerine katılmalıdırlar.

 30. TMVFL Milli Karmanın bir parçası olarak seyahat ederken ya da katılımda bulunurken gerekli olduğu belirtilen yerlerde ve durumlarda milli karma üniformasını ve diğer resmi giysileri giymelidirler.

 31. TMVFL Milli Karma kamp ve müsabakaları sırasında, sporcuların, anne, baba, kardeş, arkadaş vb. kimselerin sporcunun ve diğer takım arkadaşları ile antrenörlerin konsantrasyonlarını bozmamalarına dikkat etmeleri gereklidir. Bu tür görüşme ve ziyaretler için, antrenörden mutlaka izin alınması gereklidir.

 32. Sporcular; ödül törenlerinde, açılış ve kapanış seremonilerinde, gurur, onur, saygınlık ve Türk bayrağına ve ulusal marşına saygıyı ifade edecek şekilde davranmak zorundadır Bu beklenti, sadece tavrı değil  aynı zamanda giysiyi de kapsar. Bu beklentinin özünü korumada, sporcuların müsabaka ya da ilgili bir etkinlik sırasında Türkiye dışındaki diğer ülkelerin bayraklarını taşımasına, giymesine veya göstermesine izin verilmez. Ayrıca, TMVFL Milli Karma temsilcileri olarak, diğer ülkelerin ulusal marşları çalarken sporcuların uygun bir şekilde davranması gereklidir.

TMVFL Milli Karma:

 1. TMVFL Milli Karması, TMVFL Masterler Ligi’nde yer alan takımlarda oynayan futbolcular arasından seçilir. TMVFL Milli Karması oyuncu dağılımında tüm bölgeler dikkate alınacaktır.

 2. Sezon içerisinde, -pozisyon gereği hariç olmak üzere- toplamda 5 kırmızı kart gören oyuncu TMVFL Milli Karması’ndan çıkarılır.

 3. TMVFL Milli Karması, TMVFL Yönetim Kurulu’nda üye olarak bulunan, TMVFL Milli Karması Sorumlusu üyeye bağlı olarak çalışır.

 4. TMVFL Milli Karması’na seçilen bir futbolcu, mazeret bildirmeksizin takım organizasyonlarında yer almaması durumunda 1 yıl süre ile kadro dışı bırakılır.

 5. TMVFL Milli Karması’nda yer alan futbolcular kamp, turnuva veya karşılaşma öncesi takım toplanma merkezlerine kendi veya kulübünün imkânları ile gelecektir. Toplanma merkezinden sonraki tüm ulaşım, konaklama ve sporcu malzemeleri TMVFL tarafından karşılanacaktır.

 6. TMVFL Milli Karması toplanma merkezinde; Teknik direktör, antrenör, sağlıkçı, masör ve TMVFL Milli Karması’ndan sorumlu TMVFL Yönetim Kurulu üyesi hazır bulunarak, gidiş ve dönüşte takımla birlikte hareket etmek zorundadır.

 7. TMVFL Milli Karması’nın uluslararası müsabakalarda yapacağı yurtdışı seyahatlerde, karmada yer alan futbolcular pasaport, vize vb. iş ve işlemler ile masrafları kendi imkânları ile çözecektir.

 8. TMVFL Milli Karması’nın her türlü organizasyonlarda maç programındaki tarih, saat veya yer değişikliği ile ilgili nihai kararı TMVFL Yönetim Kurulu karar verir.

 9. Milli karma futbolcu kadrosu 18 kişiden oluşur. Yönetim kurulu onayı ile sayı arttırılabilir.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Çeşitli Hükümler

Talimatta bulunmayan hükümler

Madde 15- Bu Talimatta hükme bağlanmamış hususlar hakkında TMVFL Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu karar vermeye yetkilidir.

Yürürlük

Madde 16 – (1) Bu Talimat, TMVFL’nin resmi web sitesi olan www.tmvfl.com.tr adresinde yayınlanarak yürürlüğe girer.

Yürütme

Madde 17 – (1) Bu Talimat hükümlerini TMVFL Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu yürütür.

 

Lisans ve Fairplay Sistemi

Futbol oyununu oluşturan temel faktörler, kalite standartlarının yükseltilmesi ve bunun belgelendirilmesidir.

Kulüp lisans sistemi, Master ve Veteran futbolunun kalitesini daha sağlam şeffaf ve güvenilir temellere dayandırarak geliştirmek ve bu gelişimi belirli bir standarta ulaştırmak amacı ile TMVFL  tarafından başlatılmış bir Oluşumdur.

TMVFL Master ve Veteranfederasyonu , hazırladığı kulüp lisans talimatını kendi kanunları doğrultusunda ve TMVFL'nin belirlediği asgari koşulları aynen muhafaza ederek hazırlamak zorundadır.

TMVFL Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu kulüp lisans talimatı 22 Temmuz 2019  tarihinde TMVFL  tarafından onaylanmıştır.
 
Kulüpler TMVFL  den  uluslararası müsabakalara katılabilmek için lisans almak zorundadır.

Alınan lisansın süresi 1 yıldır, devredilemez.

- Başvuru sahipleri, ilgili kişilerin TC Kimlik Numarası’nı içeren nüfus cüzdanlarının fotokopisi, sağlık raporu , 2 adet 6 ayı geçmemiş vesikalık resim,Futbolcu taahhütnamesi ve imzalaması.

Türkiye, de yerleşik yabancıların pasaportlarının fotokopilerini, sağlık raporlarını, vesikalık  resim ve futbolcu  taahhütnamesi imzalaması  (TMVFL ), Kulüpleri bulundukları ildeki Temsilci  İl Sorumlusu’na sunarak Filiz Lisansları’nı teslim alırlar.

- Bu maddenin  fıkrasında belirtilen belgelerde bir eksiklik bulunması halinde, ilgili kişiye Filiz  Lisansı teslim edilmez.

1-  Herkes İçin Futbol Lisansı verildiği tarihten itibaren 40 ay süre ile geçerli olacaktır. (2) Lisans geçerlilik süresi dolan futbolcuların organizasyonlara katılmaları lisans işlemlerini yenilemelerine bağlıdır. (3) Herkes İçin Futbol Lisansı alan futbolcuların bilahare  profesyonel statüye geçmeleri halinde, lisans geçerlilik süresi sona erer.

HÜKÜMLER İşbu Talimatta belirtilmeyen hususlar hakkında karar veremeye TMVFL  Yönetim Kurulu yetkilidir.TMVFL ’ nin resmi internet sitesi olan info@tmvfl.com.tr adresinde ilan edilerek yürülüğe girmiştir

Futbol oyununu oluşturan temel faktörler, kalite standartlarının yükseltilmesi ve bunun belgelendirilmesidir.

Kulüp lisans sistemi, Master ve Veteran futbolunun kalitesini daha sağlam şeffaf ve güvenilir temellere dayandırarak geliştirmek ve bu gelişimi belirli bir standarta ulaştırmak amacı ile TMVFL  tarafından başlatılmış bir Oluşumdur.

TMVFL Master ve Veteranfederasyonu , hazırladığı kulüp lisans talimatını kendi kanunları doğrultusunda ve TMVFL'nin belirlediği asgari koşulları aynen muhafaza ederek hazırlamak zorundadır.

TMVFL Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu kulüp lisans talimatı 22 Temmuz 2019  tarihinde TMVFL  tarafından onaylanmıştır.
 
Kulüpler TMVFL  den  uluslararası müsabakalara katılabilmek için lisans almak zorundadır.

Alınan lisansın süresi 1 yıldır, devredilemez.

- Başvuru sahipleri, ilgili kişilerin TC Kimlik Numarası’nı içeren nüfus cüzdanlarının fotokopisi, sağlık raporu , 2 adet 6 ayı geçmemiş vesikalık resim,Futbolcu taahhütnamesi ve imzalaması.

Türkiye, de yerleşik yabancıların pasaportlarının fotokopilerini, sağlık raporlarını, vesikalık  resim ve futbolcu  taahhütnamesi imzalaması  (TMVFL ), Kulüpleri bulundukları ildeki Temsilci  İl Sorumlusu’na sunarak Filiz Lisansları’nı teslim alırlar.

- Bu maddenin  fıkrasında belirtilen belgelerde bir eksiklik bulunması halinde, ilgili kişiye Filiz  Lisansı teslim edilmez.

1-  Herkes İçin Futbol Lisansı verildiği tarihten itibaren 40 ay süre ile geçerli olacaktır. (2) Lisans geçerlilik süresi dolan futbolcuların organizasyonlara katılmaları lisans işlemlerini yenilemelerine bağlıdır. (3) Herkes İçin Futbol Lisansı alan futbolcuların bilahare  profesyonel statüye geçmeleri halinde, lisans geçerlilik süresi sona erer.

HÜKÜMLER İşbu Talimatta belirtilmeyen hususlar hakkında karar veremeye TMVFL  Yönetim Kurulu yetkilidir.TMVFL ’ nin resmi internet sitesi olan tmvfl.com.tr  adresinde ilan edilerek yürülüğe girmiştir

Bölge Temsilciliği Kurulu

Türkiye Masterler Ve Veteranlar Futbol Federasyonu’muzun kurumsallığına yönelik çalışmaları kapsamında oluşturulan TMVFL Bölge temsilciği, Federasyonumuzun müsabakalarının sağlıklı ve kaliteli ortamlarda oynanmasına yönelik misyonunun gelişimine katkı sağlayacak doğrultudaki sorumluluk bilinciyleçalışmalar yapacaktır.TMVFL Bölgetemsilciliği, düzenlenen mevzuatlarla, futbol organizasyonunda rol alan tüm katılımcıların koordinasyonunu sağlayabilecek bir yapıya kavuşturulmuştur. Lig koordinatörlüğü Kurulu, kulüp ve statkriterlerinin uluslararası standartlara ulaştırılmasıiçin yapacağıdenetimlerle federasyonumuzun ilgili birimlerine bilgilerin aktarılmasını gerçekleştirecektir. Bir başkan ve dört üyeden oluşan kurul, kadrosuyla bölge sayılarınınve bölgelerdeki takım sayılarının da arttırılması, oluşan takımların taahhütname/sözleşme, lisans evrakları, maç programları, maç sonuçları ve de diğer görevleri ile ilgili tüm koordinasyonunu sağlayacaktır. Tüm bölgelerden, takımlardan gelen bilgi, belge ve raporları internet ortamında TMVFL bünyesinde kurulan sistem üzerinden en hızlı şekilde alarak, inceleyerek, federasyonun ilgili birimlerine ulaştıracak, çalışanpersonellerinide gerek raporları üzerinden, gerekse diğer çalışmaları üzerinden denetleyecektir.

 

Sağlık Kurulu

TMVFL Sağlık Kurulu’nun ana amacı, sağlıklı spor yapılabilmesini sağlamak, sporcu sağlığına yönelik çalışmalar yapmak, futbolcu sağlığını korumak, futbolcu performansını değerlendirmek, geliştirmek ve yüksek tutmaktır.

Ülkemizde master ve veteran futbolunda sağlık konusu daha da çok önem taşımaktadır. TMVFL Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kenan İLTÜMÜR ve Başkan Yardımcısı Op.Dr. Nihat DİNÇBAL günümüze kadar çok önemli çalışmalarda bulunmuşlardır. Sağlık Kurulu’muzu oluşturan bu değerli uzmanlarımızın bilgi ve görüşlerine başvurulacak olup, istenmeyen, ancak karşılaşılması muhtemel sorunların çözümü için de her zaman kendilerinden faydalanılacaktır. Ülkemizde futbolun gelişmesine paralel olarak, daha kaliteli ve çağdaş sağlık hizmeti verecek yapılanmaları oluşturmak, kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Sağlık Kurulu’muz, futbol kulüplerimizin sağlık ekipleri için eğitim çalışmaları geliştirmiş ve sağlık ekibi elemanları için sertifikasyon zorunluluğu getirmiştir. Önümüzdeki yıllarda da futbol takımlarımızda görev alacak sertifika sahibi sağlıkçıların eğitimleri her sezon yenilenen eğitim programları ile sürdürülecektir

Sosyal Sorumluluk

Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu TMVFL Sosyal SorumlulukProje Kurulu, futbolun günümüzdeki yakınlaştırabilme, birleştirebilme ve farkındalık yaratılabilmeimkânlarını göz önüne alarak,  bu imkânlarınbireylere getirebileceği faydaları arttırabilmek için gerekli çalışmaları yapar.

Kurul, bölgelerdeki sosyal ihtiyaçları, farkındalık yaratılabilecek olguları, yapacağı çalışmalarla tespit eder.Bu yönde oluşturacağı projelerini,  bölgelerin STK, BELEDİYE, VALİLİK gibi kurumları ile Bölge Temsilcisi, Kulüp Başkanları ve camianın ve ileri gelenleriyle debirlikte değerlendirerek neticeye ulaştırır.

Kurul, onlarca yıldan beri süre gelen önemli gün, hafta veya süreçleri titizlikle takip ederek, onlara yönelik ne tip projeler geliştirebileceğini irdeler,  böylelikle TMVFL’nin bilinirliliğine ve tanıtımına da katkı sağlarken, alışıla gelmiş gün, hafta, anma ve farkındalık yaratma süreçlerinede farklı bir şekilde olumlu katkılar sağlar.

Kurul, TMVFL bünyesinde bir başkan ve iki üyeden oluşur.  Kurulun doğal partnerleri arasında Bölge Temsilcileri, Milli Karma üst yöneticileri,federasyonun sosyal ve görsel medya yetkilileri önemli bir yer tutar. Tüm etkinlik ve projelerinde bu partnerlerinde önemli destek alır.

Kurulun görev süresi Yönetim Kurulu’nun görev süresiyle sınırlıdır.Kurul, bu süre zarfında TMVFL markasına en üst düzeyde katkı sağlamakla yükümlüdür.Kurulun başkan ve üyeleri hayata geçirdikleri her projede insana dair, master ve veteran camiasına dair çok önemli çalışmalar yaptıklarının bilincinde olmalıdırlar.Bu titizlikle çalışmalarını sürdürmek zorundadırlar.

Tahkim Kurulu

TMVFL Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu Tüzüğü uyarınca oluşturulan Tahkim Kurulu, bağımsız ve tarafsız bir zorunlu tahkim merciidir. TMVFL'nin en üst hukuk kuruludur. TMVFL Statüsü ve ilgili talimatlarda belirtilen nitelikteki uyuşmazlıklar ile ilgili nihai karar merciidir.

Tahkim Kurulu, TMVFL Lig Statüsü ve ilgili Disiplin talimatları uyarınca karar verme yetkisine sahip olan Disiplin Kurulu ve organları tarafından verilecek kararları nihai olarak inceleyerek münhasıran karara bağlar.

Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz.

TahkimKurulu;

 1. Federasyon ile kulüpler, hakemler, futbolcular, teknik direktörler, antrenörler ve diğer yetkililer hakkında Disiplin Kurulu tarafından verilen kararları,
 2. Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu Lig Statüsü uyarınca hukuki sonuç doğuran kararları,
 3. Yönetim Kurulu tarafından çıkarılan talimatlar ile ilgili uyuşmazlıkları, ilgililerinin başvurusu üzerine inceleyerek kesin olarak karara bağlar.

Federasyon Başkanının teklifi ve Yönetim Kurulunun kararı ile en az beş yıllık meslekî tecrübeye sahip hukukçular arasından seçilecek bir Başkan ve iki asıl üyeden oluşur.

Tahkim Kurulu'nun görev süresi, Federasyon Yönetim Kurulu'nun görev süresi kadardır.

 

© 2019 - TMVFL - Literal WebDizayn Tüm Hakları Saklıdır.